Hoci už máme modely dávno nachystané, dobre nám cez zimu padne polietať si alebo aspoň natrénovať na simulátore.
A prípadne skontrolovať, či máme všetky mixy a funkcie pre ten-ktorý model v poriadku.
Dnes Vám predstavím veľmi zaujímavú vecičku - "USB 2.0 Almighty Flight Simulator Dongle", ktorá nám to umožní.
autor: Vpershing
pridal: mior
Počítač používam na "lietanie" od nepamäti - s radosťou spomínam na doby, keď som na serveri 486-DX50 s SCO Unix, na ktorom bolo "zavesených" 20 terminálov pre spracovanie miezd a účtovníctva spúšťal v kútiku svojej kancelárie na konzole pod emuláciou DOSu Retaliatora... Až na prerušovaný zvuk to šlo celkom dobre aj napriek súčasne prebiehajúcemu výpočtu výplat .
Neskôr pribudol do mojej výbavy okrem Falcona, Komanča, MS FS a ďalších aj prvý pravý RC simulátor - FMS. To som už k "riadeniu" používal najskôr jednoduchý, potom aj pravý "bojový" letecký joystick.
Prišiel však IL2 Šturmovik a k jeho plnému riadeniu bola vhodnejšia pomaly konzola napodobňujúca kokpit... Tu som si poradil - na základe konštrukcie Mjoy http://home.base.be/verlejan/Mjoy16E.html som prerobil starú Modelu
ako USB joystick (http://vimeo.com/20504829).
S týmto vybavením som nalietal pekných pár hodín . Počas môjho pobytu v zahraničí so mal možnosť vyskúšať si to aj s veľmi prepracovaným leteckým simulátorom X-Plane s objemom 6 dvojvrstvých DVD...
Neskôr som mal možnosť vyskúšať čoraz kvalitnejšie RC simulátory: AeroFly, Phoenix, RealFlight, DesktopPilot, Clearview, Condor atď.
Pravda, v dnešnej dobe sa dá zakúpiť pre ten-ktorý simulátor nejaký konkrétny Dongle USB, ktorý viac-menej vie spolupracovať s niekoľkými kanálmi PPM a tak môžeme len skúšať a testovať.
Zalietať si s vlastným vysielačom, na ktorom si môžem v kľude bez stresu doma na stole overiť správnosť mixov a ostatných naprogramovaných funkcií som preto zatiaľ len sníval.
Preto som netrpezlivo očakával, kedy mi príde domov zásielka z Ďalekého východu, kde som si objednal zariadenie "USB 2.0 Almighty Flight Simulator Dongle".
Dodanie bolo pomalé (viem, boli sviatky), ale stálo to za to.
Takže balíček nakoniec prišiel:
USB 2.0/1.1 kompatibilné
Balenie obsahuje:
- 1 * USB dongle simulátor
- 1 * 3,5 mm audio kábel
- 1 * Esky malý okrúhly adaptér
- 1 * Futaba štvorcový adaptér
- 1 * Futaba veľký okrúhly adaptér
Najskôr som sa pousmial - že vraj všemohúci, božský... Smiech ma však neprešiel - lebo ONO je to naozaj "všemohúce"...
"Dongle" obsahuje jeden procesor Atmega 90USB162 a pár drobných súčiastok.
Najviac z nich dominuje 4-polohový prepínač.
Jeho hodnoty sú
1. Phoenix
2. AeroFly
3. G5
4. xTR
Áno, dobre vidíte, týmto prepínačom sa volí priama emulácia HW potrebná pre ten-ktorý program.
Už tento samotný fakt stojí za to. Keď k tomu pripočítame 4ks redukcií pre rôzne najbežnejšie typy vysielačov, skonštatujete, že takúto výbavu nemá hocijaký Dongle z Ebay či iného obchodu...
Po zasunutí kľúča do USB PC s WIN7 64bit (podobne ale aj na Windows XP) tento automaticky nainštaluje ovládače.
Po bezproblémovej automatickej inštalácii ovládačov sa na Dongle rozsvieti modrá LED, signalizujúca pripravenosť k použitiu.
Pred pripojením konkrétne T9X z HK na nej však treba previesť drobnú úpravu - prerušiť spoj a prispájkovať tam odpor.
Prečo? Pri zasunutí 3,5mm jacku do vysielača bez zapnutého napájania sa pripojí napájanie k riadiacemu obvodu, spustí sa vysielanie PPM impulzov do kábla.
Výhodou je, že po zasunutí 3,5mm audio kábla do vysielača T9X (pri vypnutom vysielači) sa NEPRIPÁJA VF modul a tak nehrozí, že sa manželka so svojim notebookom nedostane na domácu WiFi sieť, kým my trénujeme a súčasne je zabezpečená minimálna spotreba (cca 60mA), ktorá akurát preberie batérie z letargie a ich tak či tak pred lietaním budeme nabíjať...
ALE: napájanie VF modulu nie je pripojené a ochranné obvody na vstupe PPM paralelne pripojeného VF modulu tento signál "stiahnu" na nulovú úroveň a tak vlastne náš signál degradovaný a nepoužiteľný. Riešením je spomínaný odpor. A ako to previesť? Nuž predsa podľa http://ok-rimr.com/cs/jak-na-to/turnigy-t9x/44-p-t9x-uprava-pro-sim
Do takto upraveného vysielača do Jack konektora zasunieme priložený audio kábel, jeho druhý koniec do dongle a "heuréka" - ono to funguje - modrá LED sa príjme signálov z vysielača rozbliká.
Presvedčíme sa o tom v nastavení herných zariadení:
Výsledkom našej snahy však môže byť sprevádzkovaný takmer ľubovoľný simulátor, ovládaný pomocou T9X s FW ER9X.
Akurát nie som si istý, prečo sa nazýva 9 v 1, zatiaľ čo v skutočnosti má len 4 režimy.