No schválne: čo sa vám v mysli vybaví, keď počujete meno Francis Thobois. Možno, že nič. Ale pravda je taká, že toto meno sa vyskytuje aj vo Wikipédii. A ako tohoto šikovného a múdreho Francúza charakterizoval istý Brit? Napísal: Francis Thobois – to je RADIO CONTROL GURU.
A ako sme na neho prišli my? Na fotografii svojich „Home Made“ RC súprav a svojich modelov, ktorú nám poslal náš priaznivec Jean-Michel Ramond z Toulouse, sme si všimli práve toto meno. A tak sme začali „gúgliť“. A to čo sme zistili, nás fascinovalo. Tento pán si zostrojil takú RC súpravu, že vzbudila pozornosť aj za hranicami Francúzska. Tak prečo by nemohla vzbudiť pozornosť aj u nás: na Slovensku a v Čechách?
pripravil: Janko O.
Tento pán v rokoch sa modelárčeniu venuje už „nejaký pátek“ a elektronike a mikro-procesorovej technike sa rozumie setsakramentsky dobre.
Tak niet divu, že si povedal, že nebude spoliehať na Turnigy a ani na Futabu a urobí si RC súpravu presne podľa svojich predstáv sám. V roku 1996 zistil, že ho nebaví neustále vymieňať kryštály a navrhol a vyrobil si vysielač s frekvenčnou syntézou, ktorý navyše voľný kanál vyberie automaticky, na základe skenovania obsadenosti daného modelárskeho pásma.
Neskôr, keď sa na modelárskej scéne objavila magická formulka „2,4 GHz“, postavil ďalšiu RC súpravu,
v ktorej použil na našej Web stránke v tejto súvislosti už spomínané VF moduly XBeePro. Jeden takýto modul osadil do vysielača
a druhý do prijímača.
No a ako taký prijímač môže vyzerať v modeli, môžete vidieť na nasledujúcom obrázku:
A keďže tieto moduly sú schopné komunikovať obojsmerne, povedal si, že by bol hriech, nepostaviť si k tomu telemetriu:
Bolo jasné, že pôvodná teleskopická anténa na MegaHertzové pásma je v súčasnosti najvhodnejšia už len ako držiak displeja telemetrie, ktorého najdôležitejším údajom je zrejme výška letu modelu.
Schéma zapojenia prijímača telemetrie aj s akustickou signalizáciou môže vyzerať aj takto:
Použitý je mikrokontrolér od firmy Motorola (v súčasnosti FreeScale).
Ale pán Francis Thobois je tvorcom aj mnohých ďalších užitočných elektronických zariadení, ktoré navyše ešte aj dobre vyzerajú, tak ako si to môžete pozrieť na tejto Web stránke vo francúzskej verzii (alebo tu v anglickej skromnejšej verzii).
A tiež si môžete pozrieť toto video, na ktorom sa stretli niektorí významní francúzski modelári. Za pozornosť stojí, že rovnako ako u nás, je aj modelárstvo vo Francúzsku záležitosťou skôr rozvážnych pánov v „zrelom“ veku ako adrenalínových tínedžerov.