Už desaťročia majú modelári zažité, že svoje modely riadia pomocou RC súprav kniplami.
Ledva - ledva tolerujú, že vysielače sú buď tzv. „palcové“, prípadne „pultové“.
Ďalšia „rozmanitosť“ je už nežiadúca.
A ak sa niekto aj o nejakú „inakosť“ pokúsi, tak nech sa pripraví, že bude (v lepšom prípade) na smiech.
Ale skôr za idiota, tak ako to svojho času múdro vystihol Larry Ellison.
pripravil: Janko O.Modelárska komunita je dosť konzervatívna (nechceli sme použiť výraz „staromódna“).
O tom, že klasické kniple sú už trochu archaické a v mnohých prípadoch na riadenie súčasných komplikovaných modelov nedostačujúce, sme už písali pred vyše jeden a pol rokom v článku „Budeme raz „týmto“ riadiť naše modely?“.
Ale nemusíme ísť ani tak ďaleko do histórie (našej web-stránky), veď len pred dvomi týždňami sme zverejnili článok „Chcete model riadiť tak, ako sa riadi „veľké“ lietadlo? Kľudne!“.
A ako sa hovorí: „Do tretice všetko dobré“, dnes sme objavili túto fotografiu:
Je isto viac ako pol storočia stará (tipujem: päťdesiate – šesťdesiate roky minulého storočia), ale paradoxne má blízko k tomu videu z predchádzajúceho odkazu. Obidva tieto „výjavy“ majú spoločné to, že pilot modelu pri jeho riadení sedí, ale hlavne: riadi ho „všetkými končatinami“, teda nie len rukami, ale aj nohami.
No, ono to vychádza z toho, že aj skutočné lietadlo sa riadi „rukami-nohami“. Ale niekedy k tomuto riešeniu vedú aj číro praktické dôvody: Akonáhle sme u našich konvertoplánov zrealizovali meniteľné naklápanie krídiel, zistili sme, že na riadenie takého modelu máme akosi málo rúk .
Proste: zišla by sa buď tretia ruka, alebo naklápanie krídiel ovládať nohou. Ale ako? Navyše by pilot (aspoň občas) musel stáť na jednej nohe, alebo by musel sedieť (tak, a kruh sa uzavrel).
Takže pre nás takéto fotografie alebo videá isto nie sú smiešne, ale sú dôkazom, že touto myšlienkou sa ľudia (modelári) zaoberali už v minulosti, zaoberajú sa ňou aj v súčasnosti a isto sa ňou budú zaoberať (ak sa medzitým nenájde dáke „geniálne riešenie“) aj v budúcnosti.
Možno sme v súvislosti s onou fotografiou nemali použiť výraz „modelár“, pretože sa zrejme jedná o skúšky akéhosi systému, vyvíjaného renomovanou (pravdepodobne americkou) inštitúciou: významnou veľkou firmou, alebo vládnou agentúrou. Práve v takýchto inštitúciách je bežné, že jej pracovníci majú (v tých dobách isto mali) predpísané formálne oblečenie (biela košeľa, kravata, oblek) aj pri takýchto činnostiach.