Preed nejakým časom sme uverejnili článok „(„Cevaro“) Pozičné osvetlenie modelu: podrobne, aj s návodom“.
A považovali sme to za „vybavenú“ vec.
Skrátka, niečo v zmysle: tu je popis a návod a kto chce, nech si to postaví.
Lenže, v komentároch a občas aj v mailoch sa objaví prosba, aby sme to či ono zariadenie dotyčnému urobili.
Občas zvykneme (skôr zo srandy) odpovedať: „Dobre, vy namiesto nás píšte články (na tento web) a my vám to zariadenie postavíme.“
Zatiaľ ešte nikto nikdy nesúhlasil. Ktovie prečo?
autor: Janko O.
Skúsim si sám odpovedať na onu poslednú (rečnícku) otázku: No preto, lebo by sme to zariadenie mali vyrobené isto skôr, ako by dotyčný napísal jeden podobný článok. Ak neveríte, tak vedzte, že onen spomínaný článok ((„Cevaro“) Pozičné osvetlenie modelu: podrobne, aj s návodom) som pripravoval (písal, kreslil schémy, vyrábal modul, fotil, natáčal videá a pod.) tri dni. Kto neverí, nech si to skúsi.
No ale teraz z iného „kúta“: na našej web-stránke nikdy neuvádzame nejaké super-podrobné návody pre laikov či úplných začiatočníkov. Skôr akosi podvedome predpokladáme, že prípadný záujemca vie (aspoň trochu) spájkovať, orientuje sa v elektronických súčiastkach (rozozná kondenzátor od procesora ) a nemá obidve ruky úplne „ľavé“.
Ak niekto tieto (naozaj veľmi mierne) kritériá splňuje, tak si väčšinu nami navrhnutých zariadení dokáže vyrobiť. Ak nie, tak smola .
My nemáme firmu ani žiadnu manufaktúru, naše zariadenia si vyrábame v kuchyni na stole, takpovediac „na kolene“. A okrem toho máme svoje pracovné a domáce povinnosti a tiež svoje záľuby a hlavne: aj my chceme modelárčiť – stavať modely, vyvíjať modelársku elektroniku, lietať ...
Ale aby sme neboli úplne odmietaví, tak prinášame tento článok. Má byť akýmsi dôkazom tvrdenia zo záhlavia toho minulého článku: „Nie je na tom nič ťažké ani zložité, najprácnejšie je naťahať v krídlach a trupe modelu drôtiky k LED diódam.“
Chceme ukázať, že vyrobiť si elektroniku „cevaro“ osvetlenia je možné aj bez výroby plošného spoja a jeho osadenia súčiastkami. Metóda „vrabčie hniezdo“ (tento pojem nie je náš výmysel, ale oficiálny výraz), ktorú aj my hojne využívame, umožní tomu, kto vie aspoň trochu spájkovať, postaviť si toto super-simple zariadenie s minimálnou námahou. A ten, kto spájkovať nevie, nech radšej ani nemodelárči, pretože naozaj nechápeme, ako zrealizuje palubnú inštaláciu (pripojenie regulátora, motora ...). Alebo nech teda netúži po palubnom osvetlení.
A tak sme v priebehu pár minút „zbastlili“ zjednodušené (použili sme len 2 LEDky, namisto LEDkovej "siete") pozičné osvetlenie modelu s mikrokontrolérom podľa nasledujúcej schémy:
Žiadny plošný spoj, žiadne konektoroy, ale súčiastky (vlastne len jedna – tantalový SMD kondenzátor C1 10uF) naspájkované priamo na päticu mikrokontroléra.
Rovnako je pripojený 3-žilový (servo-) káblik, vedúci do RC prijímača, pomocou ktorého je osvetlenie ovládané a tiež napätím 5V napájaný mikrokontrolér PIC12F683. No a posledný vodič z pinu (vývodu) mikrokontroléra č. 5 do Bázy tranzistora TIP122.
Samozrejme, namiesto dvoch LEDiek, je možné (a vhodné) zapojiť 4 LEDky, alebo 6, alebo 8, alebo ... Tomu je však potrebné prispôsobiť hodnotu rezistora Re tak, aby každou LEDkou pretekal prúd asi 0,8A až 1A. Počet LEDiek zapojených v sérii sa riadi tzv, "cevarovským" pravidlom: Počet LEDiek v sérii = Počet Lipol článkov batérie mínus jedna .
V jeho Emitore je zapojený rezistor Re, ktorý určuje prúd , pretekajúci LEDkami v impulze: I = Ure / Re.
LEDky sú pripojené medzi plus-pólom pohonnej batérie (v tomto prípade 3-článkovej LiPol, teda na napätie asi 11,1 Voltu) a Kolektorom tranzistora.
A to je všetko. Že je to v skutočnosti nie jednoduché, ale priam primitívne, to dokazujú priložené fotografie.
Posledným problémom je naprogramovanie (naflešovanie) mikrokontroléra. My (mior a ja) robíme s mikrokontrolérmi takpovediac denno-denne a tak samozrejme máme vlastné PIC-programmery. Bohate stačia aj tie Soaronom spomínané najjednoduchšie: PIC K150. Na ebayi sa dajú kúpiť aj za menej ako 10,-€. V tomto prípade ani neponúkame naflešovanie obvodu a odoslanie poštou (nemáme záľubu v tom, stále niečo baliť, vypisovať sprievodky a chodiť na Poštu). Záujemcom, s ktorými sa občas stretávame, samozrejme obvod naprogramujeme.
Ostatní - cezpoľní nech dajú do komentárov dotaz a možno sa im niekto ochotný z ich regiónu ozve a obvod im naflešuje.