V komentároch k článku „Open stabilizer RX3S verzia Ed_10 (2) - Praktický test“ nás náš kamarát Dano (ddano007) požiadal, či by sme to nemohli otestovať v nejakej Delte.
Keďže aj my sami máme viacero modelov s Delta-krídlom, či samokrídiel (2 x Fantom, 2 x Xeno, Squall, Black Sabbath, Mirage 2000), tak aj nás zaujímalo, ako sa Ed_Open stabilizer osvedčí práve v takýchto modeloch.
Tak som to bol dnes (utorok 10.3.2015) overiť.
autor: Janko O.
Počasie bolo síce pekné - slnečné a bolo pomerne teplo, ale bolo dosť veterno. Pravdu povediac, za normálnych okolností by ma na lúku v takom vetre nikto nedostal, ale sľub daný Danovi a zvedavosť ma presvedčili.
Keďže v takýchto prípadoch (testovanie niečoho nového) vždy počítam aj s tým najhorším, tak ako model, ktorý okúsi slasti nového stabilizačného systému a tým pádom aj podstúpi riziko možnej havárie, bol vybraný osvedčený Fantom od Ripmaxu.
Jednak tento model má nalietané desiatky hodín, (pričom jeden let trvá asi 7 minút) takže ho mám takpovediac „v ruke“ a tiež je to model, ktorý už zažil kadečo a nejaký šrám, či havária by ho asi nevyviedla z rovnováhy.
Keďže dnes som mal v práci tzv. „kratší deň“, tak som sa hneď po obede vrhol na prípravu testu. Z EasyStara som odinštaloval Ed_Open stabilizer, ktorý podstúpil skúšku v sobotu. Prepnutím toho správneho (úplne spodného) DIP prepínača som nastavil režim DELTA.
Z Fantoma som odinštaloval AssOrx (verzia 2-3-2 DeltaMix) a namiesto neho vložil Open stabilizer. AssOrx má trochu inú „káblovačku“, takže som musel pripraviť inú – novú. Za tú dobu som nechal nabíjať 4 sady pohonných batérií do Fantoma (3-čl. LiPol 1300 mAh).
Po skompletovaní kabeláže som nastavil, či skontroloval správny zmysel výchyliek elevonov (nastavuje sa na vysielači) a tiež správny zmysel Gyro-efektu Open stabilizera. Kontrolu som niekoľkokrát zopakoval, aby som si bol istý, že som „nezblbol“ čo by pre model mohlo mať fatálne následky.
Pôvodne sme mali ísť aj s mojim starším bratom Milanom (testovať nový pohon na Mustanga) a bratrancom Ďurim na Čerín-Čačín, ale Milanovi do toho niečo prišlo a tak som išiel sám. No nie na Čerín-Čačín, ale na Ďatelinu. Okolo tretej som tam bol (ako obvykle sám). Fúkal juho-západný vietor, nepríjemný vo svojej náhodne sa meniacej sile a značnej nárazovosti.
Fantoma zvyknem odštartovať (hodiť do vzduchu) s dočasne (mixom) mierne zdvihnutými elevonmi. Ak na to občas zabudnem, tak Fantomovo brucho „líže“ trávu. Navyše, ak je v modeli (overený) stabilizačný systém, tak je pri štarte VŽDY zapnutý, čo mi dodáva kľud a istotu vydareného štartu. Ale teraz tam bol (v Delte) ešte neoverený Ed_Open stabilizer. Takže som musel odštartovať tak, že bol vypnutý.
Našťastie, štart sa vydaril, ale let Fantoma bol veľmi nekľudný, vietor si s ním pohrával ako s listom zo stromu. Keď som nabral výšku, zapol som Open stabilizer. Rovno režim Hold. Fantom sa očividne skľudnil. Hoci poryvy vetra spôsobovali jeho mierne kymácanie (ľavo-pravé, či predo-zadné), režim Hold Fantoma vždy vrátil do pôvodnej polohy.
Fantom nemá riadenú (a teda ani stabilizovanú) smerovku a tak najzreteľnejším účinkom poryvov vetra na model bolo tzv. „skenovanie“, čiže nepravidelné mierne kývanie zľava doprava. Iným zreteľným prejavom nárazov vetra bolo niečo, na čo ešte žiadnu stabilizáciu nevymysleli: model sa v zlomku sekundy o meter-dva „naplocho“ prepadol či vystúpal, pričom si vďaka stabilizácii neustále zachovával svoj „postoj“.
Tak ako som už v predchádzajúcom teste konštatoval, Ed_Open stabilizer (mám samozrejme na mysli režim Hold) je na stabilizáciu letu malých modelov vhodnejší, ako AssOrx. Dôvod je taký, že vďaka menšej latencii (oneskoreniu) je stabilizácia menej náchylná na rozkmitanie pri vyššie nastavenej úrovni stabilizácie. Alebo inak povedané, ak Ed_Open stabilizer aj náš AssOrx nastavím na takú mieru stabilizácie, aby sa ani jeden systém (ešte) nerozkmital, tak Ed_Open stabilizer stabilizuje menší model lepšie ako AssOrx. Pri veľkých modeloch sa vďaka väčším zotrvačnostiam rozdiely medzi stabilizátormi stierajú.