Druhá časť seriálu s podrobným popisom výroby (Auto)stabilizačného systému AssOrx.
autor: Janko O.
V prvom dieli sme skončili tým, že sme si (prerušením - preškrabnutím štyroch spojov) upravili DPS (dosku plošného spoja) Flight Stabilizera Orange 3X.
Dnes pokračujeme tým, že ukážeme ako sme si upravili plastovú krabičku Flight Stabilizera, ktorá je zhotovená z (oranžového) plastu. Úprava spočívala v tom, že do dna krabičky sme zhotovili otvor o rozmeroch asi 34 x 19 mm.
Pri výrobe "overovacích" kusov som tieto otvory robil pomocou (motorovej) lupienkovej pílky (z Lídla). Bolo to zdĺhavé, bolo to nepresné, bolo to pracné, zlomil som pri tom list pílky a neustále som sa obával, že si odrežem prsty na ruke. A tak som výrobný proces zmenil a túto 8-kusovú sériu som urobil vypaľovaním ("vytavovaním") otvoru pomocou pištoľovej spájkovačky. Pripravil som si z 2mm hliníkového plechu dva jednoduché prípravky (ktoré som nemohol vyfotiť, lebo ich teraz už má Miroslav na výrobu jeho 8-kusovej série), ktoré fungujú ako za lem plastovej krabičky vsunuté kovové pravítko, pre lepšie (a hlavne rovné) vedenie rozpáleného hrotu spájkovačky. Dlhší na "vypaľovanie" dlhšej strany otvoru a kratší na "vypaľovanie" kratšej strany otvoru. Po "vypálení" otvorov som nožíkom obrezal vytavené presahy (tzv. "obriezka" ) a otvor som začistil pilníkom. Výroba ôsmych otvorov touto metódou trvala asi rovnako dlho ako výroba jedného otvoru starou metódou. Výsledok vyzerá takto:
Z vonkajšej strany upraveného dna krabičky som sekundovým lepidlom prilepil "našu" dosku plošného spoja systému AssOrx. Načo to zdĺhavo popisovať, názornejšie sú obrázky:
"Pohľad" akoby zvnútra krabičky.
Pohľad zvonku krabičky (už je vložený aj predtým chýbajúci tantalový kondenzátor 47uF - žltý, "utopený" medzi päticami).
Ďalším krokom bolo pripojenie káblikov, prepojujúcich obidve časti AssOrxu (pôvodnú DPS Orange Flight Stabilizera a "našu" DPS s tromi procesormi). Po dobrých skúsenostiach z "overovacej" výroby sme opäť použili rôznofarebné kábliky zo starého počítačového kábla ku tlačiarni (tzv. Centronics). 45 milimetrov dlhý odrezok takéhoto kábla zbavíme vonkajšej izolácie a získame 25 kusov rôznofarebných káblikov dobrej ohybnosti a primeranej hrúbky. Izolácia káblikov je vyrobená z plastov rôznych základných farieb (bez identifikačných prúžkov) a tiež z tých istých farieb ale s bielym identifikačným prúžkom a to isté s čiernym identifikačným prúžkom. Pre názornosť som použil kábliky bez identifikačných prúžkov. Na obrázkoch som sa snažil zobraziť rovnakú farbu káblikov, aká je použitá aj v skutočnosti.
Najprv pripojíme kábliky napájania (čierny na mínus, červený na plus) na "našu" DPS (tres procesores):
To bolo jednoduché. Teraz príde to horšie: pripojiť kábliky na pôvodnú dosku Orange Flight Stabilizera. Káblikov je o "trochu" viac (podľa verzie AssOrxu) a tak to pre lepšiu názornosť "rozfázujeme".
Najprv vstupné signály (Aileron, Elevator a Rudder - pre verzie 3-3-3, 4-3-4 a 5-3-5):
Potom kábliky, ktoré z Orange Flight Stabilizera do našich troch procesorov nesú informáciu o "gyroefekte" a v schéme sú označené ako Pomocné výstupy:
No a nakoniec výstupné kábliky (pre verziu 4-3-4):
Výsledok môže vyzerať takto:
Dokončenie nabudúce.
Súvisiace články:
Výroba AssOrxu krok za krokom - 1.časť
AssOrx: schéma zapojenia - 1. časť
AssOrx: schéma zapojenia - 2. časť