Takmer štyri roky existencie našej, na modelársku techniku orientovanej web stránky, nás oprávňuje na určité bilancovanie, či snáď priam na štatistiku.
Pravdu povediac, modelárstvo na Slovensku je (mierne povedané) trochu konzervatívne.
Na vlastnej koži sme mali tú česť okúsiť odpor mnohých modelárov pri presadzovaní - zavádzaní niektorých (v podstate nijak prevratných, skôr do tej doby málo obvyklých) technických noviniek.
pripravil: Janko O.
Teraz si už s úsmevom spomíname na neprehliadnuteľné opovrhnutie, keď sme sa pred rokmi na kopci objavili s modelmi z penových materiálov (spomínané v článku Ako som objavil penu).
Nemusíme ani spomínať, pretože ešte stále pretrvávajú spory o to, že hoci je „obvyklé“ batérie zapájať do série, my sme sa dopustili „kacírstva“ a s obľubou ich zapájame paralelne (séria článkov Zapojenie batérií sériovo či paralelne).
Rovnako stále narážame na nepochopenie niektorých, keď si už niekoľko rokov dovoľujeme tvrdiť, že telemetria v modeloch je užitočná vec (celá sekcia FrSky a Telemetria na našej web stránke).
Označenie „chujoviny“ si vyslúžili gyrá a neskôr kompletné stabilizačné systémy, ktoré sme v našich modeloch začali používať hneď, ako sa objavili na trhu (najskôr na HiModeli, neskôr na HobbyKingu) za prijateľné ceny.
A tak sme sa dostali do situácie, že si „doma potichu“ vyvíjame niečo, o čom radšej ani neinformujeme, pretože tŕpneme, akého označenia by sme sa asi tak dočkali.
Z vyššie uvedených dôvodov sa príliš nehrniem do modelárskych akcií húfneho lietania a radšej chodím lietať sám, alebo s pár kolegami, ktorým nemusím vysvetľovať, akú že to „debilitu“ zase v modeli testujem.
Všetko toto, spolu so skutočnosťou, že modelárstvo na Slovensku je predsa len menej rozšírené, ako v krajinách na západ od nás, má aj svoje výhody:
nemáme obmedzenia, čo sa týka výšky letu našich modelov, ako to je napr. v Českej republike
môžeme si poletovať prakticky kdekoľvek a nie len na to vybudovaných modelárskych letiskách, ako je to v mnohých vyspelých krajinách
na rozdiel od modelársky rozvinutejšieho Nórska, ak my máme vo svojom modeli kameru alebo fotoaparát, nemusíme dodržiavať zvláštne ustanovenia. Bližšie v článku Omezení RC dronů v Norsku na web stránke Martina Pilného. Citujem: „Chcete-li v Norsku létat s RC modelem vybaveným kamerou, nebo jiným senzorem a máte v úmyslu z modelu fotografovat, či natáčet video, musíte si sami nejprve stanovit vlastní sadu bezpečnostních pravidel, jejichž dodržování úřady následně mohou kontrolovat. Současně musíte mít licenci od Národního bezpečnostního úřadu, která vás k této činnosti opravňuje.“
na rozdiel od USA nám asi tak skoro nehrozí, že by primátor niektorého slovenského mesta svojich obyvateľov vyzýval, aby zostrelili každé bezpilotné lietajúce „čudo“, ktorými sa nebo nad mestom len tak hemží. Bližšie v článku „Městečko v Coloradu bojuje proti bezpilotním letounům, chce jejich odstřel“ na webe novinky.cz. Citujem z úvodu článku: „Radnice městečka Deer Trail se pustila do boje proti obloze plné bezpilotních letadel. Na říjen vypsala referendum o tom, zda bude vydávat povolenky k jejich „lovu”, informovala agentura Reuters. Bezpilotní letadla používaná policií, vládou, ale i soukromými majiteli k nejrůznějším účelům vyvolávají v USA v poslední době debatu o soukromí obyvatel.“
Takže buďme radi, že nič z toho tu (zatiaľ) nemáme. Veď ako v úvode píšeme, byť pár rokov „za opicami“, je niekedy aj výhoda.