Asi pred dvomi týždňami sme uviedli článok so znepokojujúcim názvom: „Majú pamäťový efekt len NiCd, alebo aj Li-Ionky?“
V jeho závere sme konštatovali: „Informácia je to tak prekvapujúca, že nás pochytila neodolateľná túžba, overiť si to vlastnými meraniami.“
No a v uplynulých dňoch sme to naozaj overili.
autor: Janko O.
Možno si pod pojmom „pamäťový efekt“ predstavujeme niečo iné ako autori článku, na ktorý sme dali link.
My modelári pamäťový efekt chápeme ako schopnosť (väčšinou NiCd článkov) poskytovať maximálnu kapacitu len vtedy, ak pred plným nabitím bol článok plne vybitý.
Ešte aj dnes je možné vidieť modelárov, ktorí po pristátí modelu nechajú jeho NiCd batériu „vyšťaviť“ tak, že držiac model v ruke, pridajú plyn a čakajú pokým motor úplne „nezvädne“. My s bratom Miroslavom sme si na tento účel pred rokmi dokonca zhotovili špeciálne „vybíjatory“ (a ešte stále ich máme, veď človek nikdy nevie ).
V prípade, že ste (NiCd) batériu úplne nevylietali (a následne nevybili), tak hoci ste ju potom naplno nabili, nebolo možné z nej dostať toľko energie, ako keď bola pred nabíjaním úplne vybitá.
Toľko naše chápanie pamäťového efektu.
A keďže inkriminovaný článok vrhol tieň pamäťového efektu aj na LiIon batérie, tak nás to nie len zaujalo, ale nás to priam znepokojilo. A neboli sme sami.
Zo spektra modelárskych LiIon batérií nás samozrejme najviac zaujíma hrozba pamäťového efektu u LiPoliek. „Nano“ LiPolky považujeme tak či tak za LiPolky a batérie LiFePo4 nemáme. Takže tak.
Pre prípadných oponentov a chronických kverulantov podotýkame, že overenie pamäťového efektu je záležitosť časovo značne náročná, založená na množstve nabíjaní, množstve vybíjaní a ešte väčšom množstve meraní. My sme zmerali aspoň niečo a výsledky ponúkame všetkým. Ak sa niekomu niečo nepozdáva, nech si to zmeria sám. Alebo ako spieva Pavol Hammel: „Komu sa nelúbi, ten nech si zatrúbi.“
V spomínanom článku sa tiež píše: „Efekt sa dokonca prejavil už po jednom jedinom cykle neúplného vybitia a nabitia.“
No, my sme sa „pozichrovali“ a aby sa mohol pamäťový efekt naplno prejaviť, urobili sme 5 neúplných cyklov. Navyše sme neúplné cykly „napasovali“ na modelárske podmienky.
Väčšinou pri neúplných cykloch prevláda situácia, že modelári batérie nabijú naplno, ale ich úplne nevybijú. Nečudo, veď všade sa odporúča nechať v LiPolke aspoň 20% energie.
Takže, ako sme merali?
Zobrali sme 3-článkovú LiPolku Turnigy 2200 mAh, ktorá sa nachádzala v stave asi 3,9 V/článok. Prístrojom MKS Propo sme ju nechali vybiť na 3,6 V/článok. Potom sme ju „rozpumpovali“: naplno sme ju nabili (4,2 V/článok) prúdom 2,2A (1C) a následne prúdom 10A vybili na celkové napätie 9,00 Voltu, čo je 3,00 V/článok (kruté však? ). To celé sme zopakovali tri krát. Zakaždým sme zmerali odovzdaný náboj (využiteľnú kapacitu - Ah) a odovzdanú prácu vo Wh.
Potom sme batériu nabili naplno, ale vybili sme ju len do polovice. Nie do polovice napätia, ale do polovice odovzdaného náboja (či odovzdanej práce). To celé sme zopakovali päť krát.
No a na záver sme LiPolku znovu nabili naplno, ale aj vybili naplno, teda do spomínaných 3,00 V/článok. A samozrejme sme boli náramne zvedaví na množstvo odovzdaného náboja, či odovzdanej práce.
Avšak boli sme sklamaní (alebo skôr nadšení ). Žiadny pamäťový efekt sa nekonal. Množstvo odovzdaného náboja bolo o 0,6 % menšie ako bez obávaného pamäťového efektu. Navyše oných 0,6 % je skôr vplyv (ne)presnosti merania ako vplyv pamäťového efektu.
Ale aj keby to bol naozaj vplyv pamäťového efektu, neviem kto je schopný takúto nepatrnú zmenu postrehnúť počas lietania s modelom. My nie.
Takže, ako je napísané v nadpise tohto článku, čo sa týka pamäťového efektu LiPol batérií, treba zachovať kľud.
Súvisiace články:
Majú pamäťový efekt len NiCd, alebo aj Li-Ionky?