Keď som si prečítal tento nadpis a následne aj celý článok na serveri hw.cz, skoro som vyskočil zo stoličky.
Naozaj ma veľmi potešilo, že čas ukázal, že sme mali pravdu.
Konkrétne mali pravdu všetci vyznávači Open Source, čo sa v modelárskej branži najviac vyostrilo v prípade kontroverzného (výraz: kontroverzný sa mi začína pomaly páčiť) vysielača Turnigy T9X.
Na našej Web stránke sa to začalo takmer presne pred dvomi rokmi.....
autor: Janko O.
Link na článok CeBIT: více prostoru pro scénu Open Source na HW-serveri .
Druhého januára (ledna) 2011 sme uverejnili článok nášho kamaráta Vpershinga, pod názvom: „Novoročné zamyslenie alebo OpenSource v modelárstve (Turnigy T9)“. Vyvolal nebývalú polemiku, čo vyústilo v nezvyčajne veľké množstvo (40) „šťavnatých“ komentárov.
O niekoľko dní neskôr sa tento článok dostal na pretras aj na RC mánii (posledný príspevok na tejto stránke, a piaty príspevok na tretej stránke) a tam to bolo ešte zaujímavejšie. Vysielače s Open Source softvérom boli označené ako „Open sračky“ a iní pravoverní modelári tvrdili, že vysielač s Open Source by mal byť zakázaný, pretože je životu nebezpečný (autor tohto výroku je na RC mánii moderátorom a na Moje Hobby dokonca adminom). Na záver bol autor článku takmer vyhlásený za nesvojprávneho dementa, na čo znechutený Vpershing požiadal admina o zrušenie svojho účtu na tomto serveri a na RC mániu definitívne zanevrel.
V súkromnej správe som adminovi vytkol, že nevyberavé ataky na Vpershinga nemal dopustiť a že takto RC mánia prišla o jedného z najlepších odborníkov, ale z odpovedi som pochopil, že on je skôr na druhej strane barikády a uznáva iných „odborníkov“.
Veľmi pekne a musím uznať, že s neuveriteľným nadhľadom to vystihol český modelár Lubor, ktorý napísal:
„No já bych vpershinga nebral na lehkou váhu. To co tady napsal si zapište za uši a jednou si na to vzpomenete. Svět spěje tam kam spěje, a že to není Vaším směrem, to je mu - věřte mi - úplně fuk. Pokud trochu zapátráte Internetem, zjistíte, že vpershing není žádné ořezávátko. To co již předvedl, před tím klobouk dolů - přiznávám se bez mučení - to neumím a rád bych tomu trochu rozuměl“.
S odstupom času musím uznať, že Lubor mal neuveriteľnú jasnozrivosť a začínam si myslieť, že je to priamy potomok Nostradama.
To, že časom bol Open Source v RC súpravách nie len „vzatý na milosť“, ale dokonca začína byť priam žiadaný, dosvedčuje komentár k článku „Jeti DC-16 ergonomicky a kriticky“, na ktorý sme upozornili v našom článku „Praktické zhodnotenie užívateľských vlastností vysielača DC-16“. Tu Richard Mrázek, alias RiMr poukazuje na určité možnosti, kde T9X vyniká nad Jeti DC-16, takto: „Ve vysmívaném opensource FW je toto záležitost na chvilku. U DC16 jsem se pěkně zapotil.“
Roman Vojtěch, alias Lomcovák mu odpovedá: „Open source jsem se nikdy nevysmíval. Jede v telefonech, tabletech, wifi routrech, všude. Být Jeti, tak celou DC16 “otevřu”. Bylo by to jako blesk z čistého nebe. Nic lepšího by pro své zviditelnění nemohli udělat. Úplně to vidím, jak se hromada dnešních mlaďochů, kteří jsou chytří jak opice, spojí a posunou ten vysílač úplně jinam.“
A tak článok: „CeBIT: více prostoru pro scénu Open Source“ zverejnený na HW-serveri len završuje víťazstvo zdravého rozumu nad spiatočníkmi a inými „brzdami pokroku“, keď najväčšia a najvýznamnejšia európska prehliadka informačných technológií CeBit konštatuje: „Otevřený software se stal významným faktorem digitálního průmyslu, o čemž svědčí i pozitivní vývoj přehlídky Open Source Park na veletrhu CeBIT.“
Dovolil by som si „vypožičať“ Luborove slová a zmysel jeho výroku viac zaostriť na modelársku techniku (hlavne elektroniku) ako takú a tým, ktorí sa vehementne bránia nástupu nových technológií v tomto našom hobby jemne pripomenúť:
„Svět modelářských technologií (prenosové protokoly na 2,4GHz s implementovanými systémami Hold a FailSafe, modelárske telemetrie, systémy stabilizácie letu modelu, samonavádzacie systémy, systémy návratu pri strate signálu, RC vysielače, ktoré sú naozaj „počítačové“, rozmanitá modelárska avionika, prvky robotiky v modelárstve apod.) spěje tam kam spěje, a že to není Vaším směrem, to je mu - věřte mi - úplně fuk.“
Súvisiace články:
Novoročné zamyslenie alebo OpenSource v modelárstve (Turnigy T9)
Význam Firmware v moderných zariadeniach
Ďalšia etapa telemetrie? (Možno) Modelárska RC avionika - 1.časť
Ďalšia etapa telemetrie? (Možno) Modelárska RC avionika - 2.časť
Ďalšia etapa telemetrie? (Možno) Modelárska RC avionika - 3.časť
Praktické zhodnotenie užívateľských vlastností vysielača DC-16
Nastavenie modelov v ER9X - Turnigy 9
(Na rozdiel od našich futbal- a hokej-istov) Sú majstrami sveta!