V prvom dieli sme si ukázali, ako je zapojená elektronika serva a ako je možné ju použiť na spínanie svetiel, či nejakého iného elektronického zariadenia v modeli.
Dnes pokračujeme v našom snažení a ukážeme si, ako to urobiť čo najjednoduchšie, alebo čo najefektívnejšie.
autor: Janko O.
V komentároch k prvej časti nám Pavel napísal, že tých drôtikov, čo sme na tejto schéme
Vývody označené ako Výstup1 a Výstup2 sú pôvodné "drôtiky" k motoru.
z plošáčika elektroniky serva vyviedli, je na jeho vkus trochu veľa a že by chcel niečo jednoduchšie.
A tak sme mu vyhoveli a navrhli sme zapojenie pre „nesmelých“.
O potenciometri (a jeho eventuálnej náhrade dvomi rezistormi R1 a R2) sme písali už minule, tak sa k tomu nebudeme vracať, ale pre istotu a pre zopakovanie sme to na schéme nechali. Nepridávali sme žiadne ďalšie drôtiky, ale využili sme len tie, ktoré tam už boli: čiže drôtiky k motoru (ten sme samozrejme odpojili). Po odpojení motora zapojenie vyzeralo takto:
Ak použijeme dobrú elektroniku zo serva, ktoré má napr. vadnú prevodovku (alebo motor), tak podľa toho, aké impulzy do vstupu privádzame, polarita napätia na týchto drôtikoch sa bude meniť. Raz tam bude +/- 5 Voltov a potom -/+ 5 Voltov. Stav bez napätia sa takmer nedá dosiahnuť. Svetielkam z LED diód to vôbec nemusí vadiť.
Ak zapojíme svetielka podľa tejto schémy, tak raz (v jednej polohe príslušného prepínača na vysielači) budú svietiť diódy D1 a D2 a pri inej šírke vstupných impulzov (v druhej polohe toho prepínača) zase diódy D3 a D4.
Ak nechceme prepínať medzi dvojicami svetielok, ale ich chceme len zapínať a vypínať, stačí jednu dvojicu diód vynechať (buď D1 a D2, alebo D3 a D4). Rezistor R3 je obmedzovací, na iných schémach označovaný ako Ro. Jeho hodnota je závislá od toho, aké LED diódy budú použité.
Ak by sme ale chceli vyriešiť Paliho problém a našim spínačom ovládať ďalší elektronický obvod, ktorý zabezpečuje napr. blikanie stroboskopických pozičných svetiel, musíme použiť nasledujúce zapojenie:
Dióda na schéme nemusí byť presne typ 1N4007, ale v podstate akákoľvek usmerňovacia dióda pre prúdy 0,5A a viac. Rovnako hodnota kondenzátora C2 je len orientačná, stačí na napätie 6V.
Tu síce nie je potrebný obmedzovací rezistor, ale zase musíme použiť diódu a kondenzátor. Dióda zabraňuje tomu, aby sa na prídavné elektronické zariadenie dostalo napájacie napätie s nesprávnou polaritou. Kondenzátor vyhladí výstupné impulzy zo servo-zosilňovača a zabezpečí riadne napájanie tohto zariadenia.
Toto zapojenie má však nevýhodu a to tú, že „vďaka“ úbytku napätia na dióde (asi 0,8 Voltu), bude napájacie napätie prídavného elektronického zariadenia práve o túto hodnotu nižšie. Takže namiesto 5V tu bude len asi 4,2V.
Tí, ktorí sa s touto skutočnosťou nechcú zmieriť, môžu použiť toto zapojenie:
Vývody označené ako Výstup1 a Výstup2 sú pôvodné "drôtiky" k motoru.
Tu však už treba vyviesť ďalšie „drôtiky“ (vlastne len jeden drôtik), konkrétne 0 (GND), čo je v podstate mínusový prívod do serva (býva čierny alebo hnedý).
Táto fotografia je pre tých, ktorí nevedia ako pripojiť tie ďalšie "drôtiky", na schémach označené ako +5V a 0(GND). Je to veľmi jednoduché: červený z trojice farebných drôtikov je +5V a čierny (niekedy býva hnedý) je 0(GND).
Výhodou tohto zapojenia je to, že netreba žiadnu diódu a výstupné napätie bude plných 5 Voltov. Okrem toho sa tu dá použiť aj vadná elektronika serva, pretože stačí, aby zo štvorice spínacích tranzistorov bol dobrý len jeden, v tomto prípade T1.
Zatiaľ sme sa nijako nezmieňovali o tom, aké prúdy môžeme našim spínačom ovládať.
Spínacie tranzistory v elektronike aj toho najbežnejšieho serva (napr. HXT900) "znesú" minimálne 0,5A. To je hodnota pre ovládanie bežných svetielok a stroboskopických pozičných obvodov plne dostačujúca.
V prípade, že máte k dispozícii elektroniku nejakého "ťažkotonážneho" serva, tak môžete ovládať aj prúdy niekoľko-násobne väčšie.
Pre tých, ktorí by takýmto spínačom chceli ovládať napríklad prižhavovanie modelárskeho spaľovacieho motora, zapínať generátor dymu, alebo iné zariadenie s väčším odberom, je určená niektorá z nasledujúcich častí tejto série.
Súvisiace články:
Spínač (svetiel či niečoho iného) z elektroniky serva – 1.časť
Spínač (svetiel či niečoho iného) z elektroniky serva – 3.časť
Oprava serva - 1.časť - vybehané servo
Oprava serva - 2.časť - spálené servo
180 - stupňové servo: Ako funguje a na čo je?
Aké silné servá dať do modelu?