Telemetria v novom šate

Keď sme s bratom Jankom O. pred takmer tromi rokmi „vybehli“ na letiská a kopce s telemetriou na vysielači, boli sme viac–menej na smiech a za čudákov (dovolím si skromne poznamenať, že sme našu telemetriu mali v prevádzke skôr, ako veľké modelárske firmy vo svete).

Veď kto to kedy videl, sledovať za letu modelu rôzne údaje o jeho stave.

A tomu zodpovedali aj poväčšine záporné reakcie na niektorých modelárskych fórach.

autor: mior

A čas nám dal za pravdu. Dnes sa s telemetriami svetových výrobcov roztrhlo vrece, väčšinou však majú iba pár snímačov a ostatné len propagujú ako voľbu v budúcnosti. A zároveň prudko vzrástol záujem o ňu!

O našej telemetrii sa možno dočítať v seriáli, ktorý začína týmto článkom a končí takouto podobou:

 

Stále prehlasujeme, že sme sa k našej telemetrii postavili slobodne. Tým myslíme, že si ju šijeme slobodne podľa našich potrieb (ale snažíme sa dodržiavať akési štandardy), slobodne sme zverejnili schému, ktorú si slobodne môžete stiahnuť a slobodne poskytneme program do mikrokontroléra pre potreby záujemcov o jej stavbu. Podobným spôsobom sme poskytli aj kompletné informácie – schému a program a obraz plošného spoja od Ivana z BB. pre náš merač vnútorného odporu LiPo bateriek, ktorý zaznamenal úspech a postavil sa už v mnohých kusoch.

Obidve veci majú však niečo spoločné – určitú náročnosť na výrobu pre menej zdatného či menej vybaveného modelára. My sami nedisponujeme takými výrobnými kapacitami (obidvaja sme zamestnaní), ktoré by si záujem o spomenuté zariadenia zasluhoval.

Preto sme s bratom u telemetrie hľadali riešenie menej technicky aj „zručnostne“ náročné. Prvým impulzom bolo „objavenie“  prenosového kanála na systéme FrSky,  ktoré celý vývoj podstatne zjednodušilo.

Podruhé náhoda tomu chcela, že bratovi spočinul pohľad na tomto panelovom meradle za pomerne rozumnú cenu:

 

A novému šatu sme podriadili novú filozofiu telemetrie – v danom momente  zobrazovať iba jeden  (modelárom zvolený), zato  dobre čitateľný údaj.  Zobrazovaný údaj je možné jednoducho voliť listovaním pomocou tlačidiel. Ktorý údaj sa mu zrovna zobrazuje, bude signalizované zobrazením desatinnej bodky displeja, zhľadom k tomu, že iné zobrazovanie na displety kvôli jeho jednoduchosti nie je možné (doplnené na základe komentára).

Ak by som použil rétoriku Jana Cingera z jeho webu – objavili sme svoju Ameriku. Podobné riešenie mi totiž už niekoľko rokov leží pred očami.

Kde?

No predsa v mojej Fábii, kde palubný počítač takisto zobrazuje na malom niekoľkomiestnom displeji v danom momente iba jednu informáciu! Voľbu zobrazovanej informácie vykonávam kolískovým prepínačom na páčke u volantu. Podobne je to v iných vozidlách (Oktávia a ďalšie).

A tak sme dospeli k názoru, že toto je celkom rozumná a nenáročná cesta. Aj keď je zobrazovacia jednotka akosi „ochudobnená“, celková kvalita telemetrie je zachovaná.

Tak ako pôvodná telemetria, aj táto by mala zobrazovať:

Ø      napätie palubných batérií modelu

Ø      elektropohonom odoberaný prúd

Ø      spotrebovanú energiu – tzv. palivomer (energomer)

Ø      výšku modelu

Ø      vario

Ø       rýchlosť modelu

Ø      otáčky motora

Ø      rôzne varovné hlásenia prekročenia limitov

Ø      silu signálu (dosahu riadenia)

Ø      a iné.

 

Koncepcia vychádza z pozemnej jednotky a z jednotky v modeli, kde sú pripojené rôzne snímače. Pritom ten najjednoduchší snímač napätia batérií výjde na (skutočne) pár centíkov či českých halierov!

Pozemná jednotka (u vysielača) sama rozpozná pripojené snímače v modeli a podľa nich rozhodne, čo dovolí zobrazovať na displeji.

Zámerom je vytvoriť telemetriu, vhodnú na nenáročnú duplikáciu pre širšie vrstvy modelárov a prezradíme, že hľadáme možnosti jej výroby v prípade záujmu (rozumej: hľadáme niekoho, kto bude schopný a ochotný vyrobiť zopár kusov pre prípadných záujemcov. Ak ale žiadny záujem nebude, nie je čo riešiť, naše dva kusy už sú na svete).

Preto v najbližšej dobe vypustíme prvé časti nového seriálu o telemetrii v novom šate!

A keďže nemáme patent na rozum, radi prijmeme vaše pripomienky, ktoré povedú k vylepšeniu daného zariadenia.

 

Poznámka Janka O.:

 

- našu pôvodnú (veľkú) telemetriu sme si ušili na mieru. A to doslovne, čo znamená, že miorova telemetria je v konečnom dôsledku v detailoch odlišná od mojej telemetrie. Na upokojenie skormútených duší treba dodať, že  rozdiely sú v softvéri

Pohľad do "čriev" vývojového modulu. Počet súčiastok je naozaj minimálny.

 

Tu je trochu rozdiel od merača vnútorného odporu LiPol batérií. Tam môže byť rozdiel akurát tak v silovom konektore.

Cez to všetko sa snažíme a hľadáme cesty k akejsi  unifikácii.  Dá sa povedať, že na strane hardvéru máme už konečnú podobu vyriešenú. Ešte musíme dosiahnuť to isté na strane softvéru. Ale to môže byť aj  dlhodobejší proces.  Výhodou však je, že hardvér je pojatý maximalisticky a softvér je možné si postupne "sťahovať" (tak ako bude postupne rozširovaný a zdokonalovaný) a flešnúť si najnovšiu verziu. Ale je možné, že mnohým bude bohate postačovať tá-ktorá verzia (a nebudú mať dôvod na upgrade), pretože jediné, čo z telemetrie považujú za užitočné je napr. "spotrebomer".

Zatiaľ len takýto "temný" - tajomný pohľad na telemetriu (to sme odkukali od istej renomovanej firmy, ktorá nedávno tiež predstavila svoj tajomný produkt). Samozrejme, doska elektroniky bude vložená zo zadnej časti LCD modulu.

 

Preto by sme vás zároveň chceli požiadať o spoluprácu - o názor, čo by podľa vás takáto podoba telemetrie mala "vedieť" a čo je prípadne úplne zbytočné.

 

 

 

Telemetry  telemetrie  


<Staršie | tento článok | Novšie>

Napísané: 24. 3. 2011, 07:47 | Prečítané: 7663x | Kategórie: FrSky a Telemetria | Napísal: mior |
Komentáre: 19
.:. Drondys
Myslím, že ta koncepce zobrazování jedné zvolené hodnoty na velkém displeji je dobrá. Nemyslím si, že by bylo něco vysloveně zbytečné z těch hodnot co jsou výše zmíněny pro zobrazování na telemetrii. Různým lidem se mohou hodit různé hodnoty. Někdo preferuje pro jeho účely to či ono. Možná by nebylo k zahození pokud by tam byl i slot na SD kartu a pokud by přijímač telemetrie umožňoval na ni zaznamenávat buď zvolené nebo všechny přijímané signály pro pozdější vyhodnocení v nějakém SW na PC. Otázkou je jestli by to s tou obsluhou SD karty pak nebylo o moc složitější.
Odpoveď | 2011-03-24 09:18:10
.:. Drondys
K výše zmíněným hodnotám pro zobrazování na telemetrii bych možná ještě volitelně doplnil i GPS pozici.
Odpoveď | 2011-03-24 09:21:59
.:. Richard | www
Pekne a jednoduche. Vzhladom na az prilis jednoduchy LCD :-D by som pridal nejaku indikaciu ktory parameter sa prave zobrazuje. Pre kazdy parameter jednu LEDku, (alebo len 3-4 a zobrazovat binarne).

Pre maximalne jednoduchy upgrade softu by sa zisiel USB bootloader, alebo cez nejaku pamatovu kartu (pripad - nemam vyvojove prostriedky, tak procesor dam prvykrat flashnut kamaratovi, a potom si uz doma mozem upgradnut fw sam).

Po SW stranke by mozno niekomu pomohlo automaticke prepinanie zobrazovanej hodnoty po nejakom case (pre vetrone napr. vyska - napatie - stopky - zvysny motocas).

RcAF
Odpoveď | 2011-03-24 10:37:55
.:. mior | mail
To bude zobrazované práve desatinnými bodkami. Vzniká 2 na tretiu kombinácií, čo by mohlo stačiť. ďakujeme, zabudol som to spomenúť v texte. Doplníme!

Nápad s cyklickým zobrazovaním je dobrý, ďakujeme!
Odpoveď | 2011-03-24 11:57:40 | Príspevok upravený: 2011-03-24 12:02:31
.:. Lubor
Přece jen bych se přimlouval za ty LEDky, jak říkal Richard, resp. posvícená LED tlačítka.

Představte si: je horký letní den, sluníčko do Vás praží a vy musíte přemýšlet jestli napětí prvního článku je tečka, tečka, nic, tečka, nebo jak to vlastně bylo. To aby člověk měl s sebou tahák. Pod ty LEDky se dá nalepit popiska pro sklerotiky (jako jsem já) a jen mrknete a vidíte na co hledíte.

Ten systém má svou sběrnici, takže pokud opravdu nebude cena vysoká, komu brání jich nad sebe umístit několik? V případě, že FrSky posílá cyklicky všechno co má k dispozici a telemetrie si "vyzobe", co potřebuje, by to bylo schůdné. Pokud je to RS-232, tak by tam musela probíhat mezimodulová komunikace, a to by bylo složitější.

Pokud to bude dotaz-odpověď, tak je mi jasné, že pokud zobrazuji jeden údaj, tak se i přes RS232 ptám na jeden parametr, tj. celý protokol se jednou připraví a pak se jen cyklicky vysílá/dotazuje a vyhodnocuji přijaté informace. V případě 2 a více parametrů pro vícehodnotový displej by to znamenalo sofistikovanější SW pro vytvoření samotného dotazu a parsování odpovědi. Pokud to tedy má být co nejjednodušší, tak je nutno zůstat u jedné zobrazované hodnoty.
Odpoveď | 2011-03-24 19:41:27 | Príspevok upravený: 2011-03-24 19:42:32
.:. mior | mail
Práve na tomto poli s bratom bojujem. Ja som navrhoval LED-ky, jeho argument je maximálne jednoduchá výroba (a to ledky potrebujú nejakú dieru naviac.
Nuž, skúsme ho spolu presvedčiť.
2011-03-25 07:38:41
.:. Lubor
Prosím, prosím. Ať je to jednoduché a zároveň blbovzdorné, aby když k tomu přijdete po nějakém čase, byste to mohli "z fleku" použít, bez toho, abyste sháněli ten papírek, na kterém máte poznačeno, co která kombinace znamená ...

Jednoduchost použití a "blbovzdornost" je vstupenka do srdcí nejširší veřejnosti.
2011-03-25 16:20:55 | Príspevok upravený: 2011-03-25 16:21:53
Bude telemetria fungovať samostatne, alebo bude využívať 2,4 GHz radio. Inými slovami, môžu ju použiť aj vlastníci 35, resp. 40 MHz súprav?
Odpoveď | 2011-03-24 11:09:48
Obávám se že všechno co pánové tvoří je postaveno na FrSky 2,4 GHz technologii, tudíž bude potřeba soupravu 35/40 MHz překopat pomocí hack nebo zásuvných modulů od této firmy. není to nic složitého ani drahého.

Jinak se mi tato myšlenka jednoduchého přepínatelného displeje velmi zamlouvá, palec hore!
Odpoveď | 2011-03-24 11:49:05
.:. Janko O
Ano, je to tak. Na prenos dát medzi senzorom v modeli a zobrazovacou jednotkou používame Two way telemetry System FrSky.
Odpoveď | 2011-03-24 12:04:43
.:. mior | mail
Pôvodná telemetria, zobrazená na hornom obrázku pracovala s modulmi 433 MHz a bola absolútne nezávislá od súpravy a prenosu. Ale s týmito modulmi boli určité problémy, ak sa model vzdialil na väčšiu vzdialenosť. A keď sa objavilo FrSky s jeho Two-Way kanálom, tak sme to hneď využili. Ak bude na trhu súprava, ktorá bude mať podobný spätný kanál, dalo by sa toto naše zariadeníčko k nej prispôsobiť.
Odpoveď | 2011-03-24 12:07:29
Dá sa FrSky zabudovať do Futaba FC-16? V zozname súprav pre vysielacie moduly FrSky som FC-16 nenašiel.
Odpoveď | 2011-03-24 14:10:35
.:. Laco
Ja neviem, Asi by som radsej LCD display 2 riadky x 16 znakov. Pri sucasnych cenach od 3Euro/ks. Zobrazovali by sa 4 udaje a prepinalo by sa medzi obrazovkami. V menu by sa dalo nastavit ake udaje chcem na ktorej obrazovke.
Odpoveď | 2011-03-24 15:21:49
.:. Janko O
No to je práve ten "nový šat" :-) .
Pretože presne tou cestou, ktorú spomínaš sme sa uberali pred tromi rokmi. Ba išli sme ešte ďalej: 4-riadkový displej nie je 2-krát drahší ako displej 2-riadkový. A tak sa nám javilo, že 4-riadkový je lepšie riešenie. Vyzerá to tak, že cena nie je v tomto prípade podstatná.
Ide asi skôr o to, že to panelové meradlo je v konečnom dôsledku oveľa menšie (lepšie umiestniteľné) ako tie spomínané displeje a hlavne má väčšie zobrazenie - číslice. Čo pre prevažnú väčšinu modelárov (nad 40, nad 50, nad 60, ...) nie je až tak zadedbateľná vlastnosť.
Navyše mnohí argumentujú (a majú pravdu), že zorientovať sa v množstve malých čísielok je oveľa rozptylujúcejšie, ako "mrknúť" na to jedno jediné veľké číslo.
Prepínanie medzi obrazovkami vyžaduje pustiť kniple, presunúť ruku, nahmatať to správne tlačidlo, stlačiť ho, presunúť ruku späť, nahmatať kniple a pokračovať v riadení. To sa možno dá u "počúvneho" pomalého vetroňa, ale u dákeho rýchleho EDF-kového stroja ...(neviem neviem)...
Ani cyklické zobrazovanie nie je všeliekom. Koľkokrát budete musieť odtrhnúť zrak od svojho vysoko-letiaceho vetroňa a "zaostriť" na displej, aby ste sa pohľadom trafili na tú hodnotu, ktorú potrebujete? Nájdete potom svoj model?
V diskusii na RC Mánii sa okolo telemetrie popísalo až-až. Z vyjadrení mnohých, ktorých názory si veľmi vážime (najmä coro) vyplynulo, že optimom asi bude jeden zrakom ľahko nájditeľný údaj a nejaké zvuky. A v prípade pohodového letu možnosť prepnúť a zobraziť niečo s nižšou prioritou.
Odpoveď | 2011-03-24 15:59:06
.:. Laco
No mozno na tom nieco bude, jeden velky udaj. Ine je o tom hovorit a ine si to vyskusat.
Zaujimave riesenie, zobrazovat ciselne hodnoty na meradle s analogovym vstupom pomocou PWM s procesorom bez PWM kontrolera. No ale preco nie. V jednoduchosti je krasa.
Inak klobuk dole pred vasou 433Mhz telemetriou. Bohuzial jednotlivec dokaze len tazko konkurovat firmam ktore vyrabaju tisicove serie. Tiez som navrhol zopar zariadeni, ale k seriovej produkcii som sa nikdy nedostal. Ale vlastne o to ani neslo. V prvom rade je to hobby a to je na tom to pekne.
Odpoveď | 2011-03-24 18:59:05
.:. Janko O
Laco,
je to tak ako píšeš. Jednotlivec si s vypätím všetkých síl dokáže postaviť niečo pre seba a maximálne ešte pre niekoho (ja pre Miroslava). Ale spustiť čoby len minisériu, je veľký problém. Iné by bolo, keby sme nechodili do práce a nemali ďalšie povinnosti. A ešte ďalšia vec: ak sa budeme venovať sériovej výrobe, nebudeme môcť vyvíjať iné veci, nebudeme mať čas písať články, nebudeme mať čas lietať (ten nemám už teraz :-( ).
Dvakrát sme s miorom rozbehli nejakú malosériovú výrobu: raz to bolo asi 17 ks zariadení o mnohonásobne väčšej zložitosti ako telemetria. Druhýkrát do bolo asi 30 ks oproti predchádzjúcemu mierne jednoduchších zariadení. A povedali sme si DOSŤ. Nezbohatli sme a nemali sme žiadny voľný čas. Bola to cenná skúsenosť a utvrdila nás v našom rozhodnutí: Už nikdy. Ale keďže nikdy sa nemá hovoriť nikdy, tak si hovorím: Možno keď budem na dôchodku.
Preto radšej prinášame riešenia, ale výrobu si musí zabezpečiť každý sám, alebo ak sa niekto nájde (tak ako je to spomínané v článku).
Odpoveď | 2011-03-24 20:39:15
.:. mior | mail
Ešte by bola jedna možnosť - nájsť nejakých ľudí, ktorí by boli ochotní do výroby ísť metódou subdodoávateľov, teda že jeden urobí jedno, druhý druhé a tretí to skompletuje...
Odpoveď | 2011-03-25 07:34:46
.:. Radek N.
Chalani, dá se použít na vstup telemetrie FrSky přijímače alti senzor od JETI? Má na výstupu hodnotu analogovou, a nebo číslicovou?
Odpoveď | 2011-05-23 10:39:52
.:. Janko O
Ahoj Radek.
Nie som síce expert na JETI telemetrické senzory, ale mám taký neblahý dojem, že súčasťou čidla je aj nejaká elektronika, ktorá zabezpečuje JETI-ovský komunikačný protokol. Teda komunikáciu medzi senzormi a prijímačom.
Takže asi k FrSky prijímaču bez úprav použiteľný nebude.
Ale môžem sa mýliť.
Odpoveď | 2011-05-24 18:22:37
Pridaj komentár
Meno
Web
Mail
Kontrola Zadajte číslo päť
Text

:-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
Tučné | Podrazené | Kurzíva  | zdroják | odkaz
  • Pre odoslanie správy môžete aj použiť klávesovoú skratku Alt+S. (Podporujú len niektoré prehliadače)
  • HTML znaky budú prevedené na entity.
  • Vyjadrujte sa tu ako doma, aby sme vedeli ako to u Vás vypadá.
  • Odkazy začínajúce http:// budú automaticky prevedené na odkazy , nepoužívajte však v jednom príspevku viac ako 3 - to robia len spam roboti:-)
správca | ICQ-Vaše ICQ | Podpora miniRS | Styl LazyDays | Sk preklad by beekeeper | Veľkosť databázy: 40784.25 kb