Ako som sa natrápil, pokým som spojil nabíjač Hobby King Quattro 4x6S Multi Charger s počítačom.
Alebo: Nie je prevodník ako prevodník.
autor: mior
Keď som začínal modelárčiť po 20 ročnej prestávke (tak ako to tu naznačoval môj brat Janko O.), mal som iba pár (doslova pár, teda dve) sady 8-článkových NIMH akumulátorov, ktoré som používal do legendárneho EasyStara od Multiplexu.
Nabíjanie bolo pomerne jednoduché, mal som nabíjač Ultramat 14 od Graupnera. Sadu som pripojil, nastavil žiadané hodnoty a nabíjal. Po nabití som sady vymenil. Aj keď nabíjanie trvalo vyše dvoch hodín, nevadilo mi to. Odišiel som lietať a s dvomi sadami som bol na ploche aj niekoľko hodín.
Keď som prešiel na motorové modely a objavili sa nové LiPo baterky, situácia sa zmenila. Priemerný let motorového modelu bol približne 15 – 20 minút, a tak pri dvoch sadách bolo dosť neekonomické odchádzať na letisko do TN (cca 50 km tam a nazad).
Situácia sa ešte vyhrotila pri zakúpení jet- modelov s EDF, kde doba letu je od 4 do 9 minút na jednu sadu!
Preto nastala potreba zakúpenia nielen väčšieho počtu bateriek, ale aj nabíjača, ktorý by bol schopný nabíjať naraz viac sád. Na HobbyCity som si zakúpil nabíjač Hobby King Quattro 4x6S Multi Charger, ktorý je schopný nabíjať naraz až 4 sady! A to dokonca rôznych veľkostí (až do 6S) a kapacít. To preto, že sa jedná v podstate o 4 nezávislé nabíjače v jednej krabici so spoločným napájaním (zdroj bohužiaľ nie je súčasťou, ale to nevadí, vyriešil som to inak).
Keď uvedený nabíjač prišiel, na krabici bola poznámka PC connect. A tá ma veľmi zaujala (nechcem tu teraz rozvíjať výhody či nevýhody sledovania nabíjania na počítači, to by vydalo na samostatný článok). V manuáli (možnosť stiahnúť tu) nebolo o pripojení pomaly ani slovo a tak som pátral ďalej. Ani v diskusii na HC nebolo o komunikácii nič!
Zistil som, že vnútro nabíjača je totožné z nabíjačom IMAX B6, ktorý má spoločný port na teplotný snímač aj na komunikáciu s počítačom pomocou USB portu. Túto schopnosť treba prepnúť v nastaveniach nabíjača. V rôznych konferenciách som sa dočítal, že sa vraj jedná o obyčajný sériový prenos typu RS232, a keďže som mal prevodník RS232 – USB od firmy Prolific, pripojil som ho.
Ale nabíjač stále nekomunikoval. Dokonca ani v manuáli k nabíjaču IMAX B6 nebolo toho veľa napísaného o spojení s počítačom. Nakoniec ma napadla myšlienka a na HC som zakúpil originál IMAX software kit pre spojenie nabíjača IMAX B6.
Tento Kit som pripojil k nabíjaču Quattro, nainštaloval driver z CD aj príslušný softvér ChargeMonitor a spustil nabíjanie. A naozaj! Program zaznamenával hodnoty a zobrazoval na obrazovke. Cvične som spustil program LogView (ktorý som skúšal s Prolific prevodníkom a nechcel pracovať) a aj ten spolupracoval s týmto IMAX kitom. A čo povedať na záver?
Nie je prevodník ako prevodník!