V prvom dieli minisérie o Merači vnútorného odporu 2 až 3-článkových LiPol sme sľúbili, že majitelia viac-článkových batérií nemusia byť smutní, pretože v závere seriálu uvedieme aj schému merača pre viac ako 3-články.
Keďže ale my s bratom také batérie nemáme, napísali sme, že hex súbor pre mikrokontrolér uvedený nebude, nakoľko sme nehodlali pokračovať v ďalšom vývoji merača.
Lenže veci sa vyvinuli inak a tak bol Merač Ri verzia 2-6 (2 až 6 článkov) "dotiahnutý" až do štádia pokusnej dosky a k nemu bol kompletne pripravený softvér (hex súbor) pre mikrokontrolér PIC16F88.
autor: Janko O.
Vďaka diskusiám na modelárskych fórach bolo mierne upravené zapojenie Merača Ri, konkrétne odporové deliče pre články 2 a 3 boli nahradené zapojením s referenčnými zdrojmi, čo zvýšilo presnosť merania a súčasne "otvorilo" cestu k Meraču pre viac ako 3-článkové LiPol batérie. A keďže už boli "dvierka otvorené" nedalo nám to a myšlienka na Merač Ri verzie 2-6 bez ustania vŕtala v hlave.
Výsledkom je to, čo môžete vidieť na obrázkoch.
"Osvedčené" referenčné zdroje sa naozaj osvedčili a boli použité opäť. Avšak namiesto obvodov LM336, ktorých by bolo nutné použiť pomerne veľké množstvo, bol zvolený obľúbený obvod TL431, ktorého referenčné napätie je možné pomocou (mnoho-otáčkového) odporového trimra nastaviť v rozsahu 2,5 až 34 Voltov. Mikrokontrolér PIC16F819 bol nahradený typom PIC16F88 , ktorý má až 7 vstupov AD prevodníka a dvakrát väčšiu pamäť. Vzhľadom na väčší počet vstupov, bolo nutné použiť aj vývody pre kryštál a tak tento Merač "musí" byť taktovaný interným RC oscilátorom, takže aj hex súbor je len jeden (verzia XT nie je možná). Poslednou zmenou je použitý LCD displej, ktorý je v tejto verzii Merača štvor-riadkový s dvadsiatimi znakmi na riadok. Inak je podobnosť schémy Merača 3-článkového a 2 až 6-článkového veľká, básnik by povedal: "Ako by ich jedna mater mala".
Merač Ri pre 3-článkové LiPol batérie prakticky nebolo nutné nijako nastavovať (to bol aj zámer), ale v Merači Ri verzie 2-6 je nutné vďaka použitiu iných referenčných zdrojov, tieto pri oživovaní nastaviť. Nastavenie ozrejmí nasledujúci obrázok, z ktorého je jasné, že na vývody každého referenčného zdroja pripojíme bežný Multimeter (aj taký za 10 €) a otáčaním mnoho-otáčkového trimra M1 (100k) nastavíme zodpovedajúcu hodnotu napätia. Nasledujúca schéma je zväčšeným výrezom z pôvodnej schémy, z čoho je teda zrejmé, ktorým trimrom sa nastavuje ktoré referenčné napätie:
Akú hodnotu napätia nastaviť na tom-ktorom referenčnom zdroji ukazuje výpis z programu: UrefB = 4000 [mV] = 4,00 Voltu, UrefC = 8000 = 8,00 Voltu, UrefD = 12000 = 12,00 Voltu, UrefE = 16000 = 16,00 Voltu a UrefF = 20200 = 20,2 Voltu.
Presnosť týchto nastavení neovplyvní presnosť merania vnútorného odporu článkov, ale ovplyvní presnosť merania napätí jednotlivých článkov (pri výpočte Ri sa od seba odrátavajú dve hodnoty napätia (napätie článku bez záťaže a so záťažou), takže sa odráta aj ich nepresné nastavenie). Cez to všetko je dobré snažiť sa nastaviť tieto hodnoty čo najpresnejšie. Pri tomto nastavovaní by nemal byť mikrokontrolér zasunutý v pätici.
Okrem výhod má zapojenie s referenčnými zdrojmi samozrejme aj nevýhody a jednou z nich je to, že zvýšenie presnosti merania Ri na článkoch 2 až 6 bolo dosiahnuté na úkor rozsahu meraných napätí. Preto by mala byť batéria pred meraním nabitá, lepšie povedané nemala by byť taká vybitá, aby napätie jednotlivých článkov bolo nižšie ako 3,80 Voltu (Store stav).
Pred meraním, v rámci Kalibrovania, si Merač batériu otestuje a ak jej napätie nevyhovuje spomínaným kritériám, alebo je jej vnútorný odpor príliš veľký (ten pri záťaži meracím prúdom môže spôsobiť pokles napätia pod kritické hodnoty), na displeji sa zobrazí varovanie. Väčšinou stačí batériu nabiť (alebo ju aspoň "spamätať") a meranie bude úspešné. Ak nepomôže ani riadne nabitie, s batériou je Amen.
Merač sám rozpozná počet článkov batérie (a ukáže na displeji), zaťaží ju meracím prúdom, ktorého hodnotu tiež zobrazí na displeji. Keďže zaťažovací odpor je stále rovnaký, je zrejmé, že hodnota záťažového prúdu sa bude meniť v závislosti od počtu a stavu článkov batérie.
Referenčné zdroje sme podrobili skúškam stability pri zmenách teploty a zmenách vstupného napätia. Zistené závislosti sú také, že neovplyvnia presnosť merania vnútorného odporu jednotlivých článkov (presnosť merania by mala byť lepšia ako 0,5 miliOhmu), ani batérie ako celku.
Hex súbor Merača vnútorného odporu 2 až 6-článkových LiPol batérií pre mikrokontrolér PIC16F88 je možné si stiahnuť tu alebo v sekcii Download.
Súvisiace články:
Merač vnútorného odporu LiPoliek - 4.časť - Teraz presnejší
Merač vnútorného odporu LiPol batérií - 3.časť - Program pre PIC
Merač vnútorného odporu LiPol batérií - 2. časť - Metóda merania
Merač vnútorného odporu LiPol batérií - 1.časť - Schéma
Konečná podoba merača vnútorného odporu LiPol batérií
Measuring Internal Resistance of LiPo Battery, Measure Instrument, C-rate, C rate, Ri meter
Measure Instrument for 2 to 6 cell LiPo Batteries
meter Innenwiderstand von Batterien LiPol
Miernik rezystancji wewnętrznej baterii LiPol
метр внутреннее сопротивление батареи ЛИПОЛ
méteres belső ellenállása akkumulátorok LiPol
la résistance interne des batteries mètres LiPol
metro resistencia interna de las baterías LiPol
metro resistenza interna delle batterie LiPol
מד ההתנגדות הפנימית של הסוללות LiPol
meter inre resistans av batterier LiPol
rezistenţă metru interne de baterii LiPol
meter inwendige weerstand van batterijen LiPol
لمقاومة الداخلية للبطاريات متر LiPol