Dosah RC prijímačov Assan 2,4 GHz

Niekedy, keď si nad sásovským kopcom poletujeme s vetroňmi, pristavia sa na kus reči okolo idúci milovníci prírody a takmer vždy položia obligátnu otázku: "Aký to má dosah?"

Majú samozrejme na mysli RC súpravu a keď im hrdo odpovieme, že aj viac ako kilometer, vidíme na ich tvárach neskrývané sklamanie: "Len?"

Zdá sa, že chceli počuť iné čísla: päť, desať alebo aj dvadsať kilometrov.

Ťažko sa nám vysvetľuje, že vo vzdialenosti "mizerného" kilometra je z bežného modelu už len malá bodka a že v akej polohe sa nachádza, to len ťažko odhadujeme.

autor: Janko O.


Presnejšie by nadpis tohoto článku mal byť napísaný inak, pretože dosah RC súpravy je okrem citlivosti prijímača a typu jeho antény závislý aj od výkonu vysielača (a typu jeho antény), ale keďže všetci viete, čo mám na mysli, použili sme takýto zjednodušený nadpis.

Keď sme s bratom Miroslavom asi pred tromi rokmi prešli "Assanáciou", (už vtedy) nedalo nám, aby sme nezistili, ako to je s dosahom systému  Assan, pracujúcom na kmitočte 2,4 GHz.

V prvom rade sme samozrejme hľadali odpoveď na internete, ale nenašli sme presne to, čo sme si predstavovali. Navyše sa vtedy intenzívne "zviditeľňoval" iný systém, pracujúci v tomto pásme, a síce Duplex od firmy Jeti  (Jelen - Tinka).

Obzvlášť českí modelári venovali tejto novinke veľa pozornosti a samozrejme objavilo sa aj meranie jeho dosahu. Jedno takéto meranie prebiehalo približne tak, že RC prijímač Duplex bol umiestnený na balkóne bytu na 1. poschodí (nie na prízemí) a modelár s vysielačom sa vzďaľoval po rovnom teréne, tak aby medzi prijímačom a vysielačom neboli žiadne terénne ani prírodné prekážky (stromy).

V závere bolo konštatované, že meranie dosahu bolo ukončené pri dosiahnutí vzdialenosti asi 1350 metrov, pretože pre zistenie eventuálneho väčšieho dosahu nebol k dispozícii vhodný rovný terén.

Vtedy sme nechápali, ako nemôžu mať k dispozícii vhodný rovný terén a povedali sme si, že si dosah Assana zmeriam sami a "nejaký" rovný terén nás obmedzovať nebude. A basta!

No, mýlili sme sa.

Zohnať dostatočne veľkú rovnú plochu v okolí Banskej Bystrice sa ukázalo ako problematické. Na letisko na Sliači by nás asi nepustili a tak sme si vytipovali priestor medzi obcami Hronsek a Veľká Lúka (asi v polovici medzi Banskou Bystricou a Zvolenom).

Na asi 5 cm široký balzový nosník sme pripevnil testovaný prijímač Assan X8 R6 (6 kanálový) s krátkymi anténkami, napájaciu batériu (4 x 1,2 V NiMh) a servo s dlhou pákou, ktoré slúžilo ako "indikátor funkčnosti". Vybavení rádiostaničkami (434 MHz) na koordináciu činností sme sa vydali do terénu.

Realizovali sme tri merania tak, že raz bol prijímač vo výške asi 10 cm nad zemou, potom asi 1 meter nad zemou a nakoniec asi 2,5 metra nad zemou.

RC vysielač bol "klasicky" zavesený na krku, ale vtedy sme ešte nemali externú vysielaciu anténu a tak bola použitá anténa, umiestnená priamo na vysielačovom module, teda veľmi nevhodne, pretože vyžarovala akoby do zeme.

Ak bola anténa "zalomená" (do L) a smerovala koncom k prijímaču, dosah bol najmenší, ale aj pri výške prijímača nad zemou len 10 cm to bolo niekoľko stoviek metrov (nie menej ako 300).

Pri výške prijímača 1 meter nad zemou sa dosah približne zdvojnásobil, pri 2,5 metra nad zemou sa opäť približne zdvojnásobil.

Ak sme anténu na vysielačovom module otočili o 90 stupňov (stále zalomená do L), tak aby "nemierila" na prijímač, alebo ju narovnali  (nebola do L, ale do |), tak že smerovala koncom do zeme, dosah sa opäť zväčšil.

Mieru zväčšenia dosahu sme nemohli zistiť, pretože nám rovina medzi Hronsekom a Veľkou Lúkou pri vzdialenosti nad 1200 metrov (vzdušnou čiarou) začala byť "krátka".

Vtedy sme si spomenuli na českých kolegov a začali chápať záver ich merania dosahu Duplexu. Keby sme boli prijímač Assan umiestnil do výšky 1. poschodia, asi by nám nebolo stačilo ani letisko na Sliači.

Firma Assan uvádza dosah svojho prijímača X8R s externou anténou, hodnotou 1000 až 6000  metrov. Iní českí modelári odhadli dosah vysoko umiestneného prijímača Duplex na takmer 3,5 kilometra. Na základe vlastných skúseností nemáme dôvod im neveriť.

 Čo z výsledkov uvedených meraní vyplýva? Aj pri nie práve "najšťastnejšom" umiestnení antén, či už prijímačových alebo vysielačovej, je pre bežné "polietanie" dosah RC kompletu Assan viac ako dostačujúci.

Cez to všetko sme videli EDF model s prijímačom a jeho anténkami "utopenými" medzi batériami a v spleti káblov, ktorý po pristátí na dráhu stratil dosah už vo vzdialenosti asi 150 metrov.

V prípade správne umiestnených prijímačových antén a správnej orientácii vysielačovej antény bude dosah modelu "rolujúceho" po dráhe viac ako spoľahlivo dostatočný a dosah modelu, nachádzajúceho sa vo výške bude s obrovskou rezervou prevyšujúci schopnosti ľudského zraku.

Po čase sme z dôvodu spätného kanála pre telemetriu prešli na moduly FrSky. Tu je deklarovaný dosah takmer dvojnásobný. A naše doterajšie skúsenosti (ale aj skúsenosti iných modelárov) to potvrdzujú.
 

Súvisiace články:

Umiestnenie antén prijímačov Assan v modeli

Dosah modulov FrSky a prijímača OrangeRx DSM2 6ch

Zoznámenie s FrSky - 1.časť - Základné funkcie

Vyžarovacie charakteristiky modelárskych antén – 1. časť

Vyžarovacie charakteristiky modelárskych antén – 2. časť

Držiak antény 2,4 GHz

Antény na 2,4GHz a ich prípadné opravy
 

 

správca | ICQ-Vaše ICQ | Podpora miniRS | Styl LazyDays | Sk preklad by beekeeper | Veľkosť databázy: 40162.06 kb