Antén nikdy nie je dosť!

Tak toto mi napadlo počas experimentovania s vysielacím modulom FrSky pri pohľade na môj RC vysielač. Nedalo mi to, musel som to vyfotiť. Keď som to ukázal môjmu bratovi Miroslavovi, tak povedal: "To je sila".

autor: Janko O.


 

 

 

Každý "slušne vychovaný" človek - modelár má na svojom vysielači jednu anténu. S príchodom technológie 2,4 GHz na "modelársku scénu" sa na niektorých súpravách objavili dve: pôvodná teleskopická pre pásma 35/40 MHz a nová pre 2,4 GHz. V poslednom čase sa začína v modelárstve presadzovať telemetria a tak niektorým mohla pribudnúť ďalšia anténa. Buď pre kmitočty 434 MHz,alebo 868 MHz, prípadne 915 MHz, alebo opäť 2,4 GHz.

Ale na čo je na mojom RC vysielači tá štvrtá? No, pravdu povediac, ak si všimnete, tak tá je nazapojená. Je to totiž externá anténa pre vysielací modul Assan. Ale ten je kde? Nuž, jeho miesto (dočasne) zaujal vysielací modul FrSky. Ale prečo?

V posledných štyroch dňoch sa toho totiž dosť udialo. Tí, čo pravidelne navštevujú našu Web stránku, si povedia: "To sa toho teda veľa neudialo. Za posledné štyri ani jeden nový článok!" a majú pravdu. To, čo sa dialo, sa udialo akosi v "pozadí". Na HiModel sme objednali dva komplety FrSky (jeden pre vysielače Futaba, druhý pre JR), ktoré sme na našej Web stránke už spomínali. FedEx je naozaj spoľahlivý a rýchly a o štyri dni bol balíček v Banskej Bystrici. Ešte v ten istý deň prišiel Miroslav z Nového Mesta n/V do BB. Nie že by prišiel len kvôli tomu. Hlavným cieľom jeho návštevy bolo, aby sme spolu "vybehali" zaopatrenie pre našu 84-ročnú mamu v perspektíve ďalších rokov. Nebolo to jednoduché, ale dá sa povedať, že je to na dobrej ceste.

Zvyšný čas jeho štvordennej návštevy sme intenzívne využívali na "modelárske účely". Boli sme prevetrať jeho 3,5-metrového Blizzarda, ale hlavne sme, ako Bohdan hovorí, mudrovali. Neviem, či sa nám to podarilo, lebo slovo "mudrovať" je odvodené zo slova "múdry". Ale Miroslav priniesol nejaké LiPol batérie a tak sme odskúšali čerstvo dokončený Merač vnútorného odporu pre 2 až 6-článkové LiPol batérie. Skúška dopadla dobre a tak v priebehu niekoľkých dní zverejníme schému zapojenia, spôsob oživenia a nastavenia a program pre mikrokontrolér PIC16F88. Ačkoľvek sme sa v prvom dieli minisérie o Merači vnútorného odporu "zaprisahávali", že keďže my viac ako 3-článkové LiPolky nemáme, tak program a ďalší vývoj pre 6-článkovú verziu robiť nebudeme, nedalo nám to (ja osobne som to pokladal za výzvu) a niekoľko "bezsenných nocí" prinieslo ovocie v podobe kompletných podkladov pre výrobu Merača Ri verzie 6.

Ale "gró" času sme venovali nekonečným úvahám o našej novej láske: o Projekte otvorenej telemetrie firmy FrSky. Prešmátrali sme Internet, prelúskali mnoho dokumentov, prečítali články, diskusné fóra a blogy. Ale hlavne sme urobili aj nejaké praktické pokusy, overenia a merania. Logickým analyzátorom sme zosnímali časové priebehy výstupných kanálových impulzov, vychádzajúcich z prijímača. To je dôležité pre rôzne prídavné zariadenia, napr. pre gyrá. Ukázalo sa, že "spolužitie" gýr a FrSky bude harmonické. Taktiež sme overili dosah s dôrazom na novinku: akustickú signalizáciu (vo vysielacom module, teda pri pilotovi), ktorá dvojstupňovo upozorňuje na možnosť straty dosahu (prvý stupeň: model je ovládaný, ale signál už je slabý; druhý stupeň: model je mimo dosah - aktivoval sa Fail Safe). Výsledky týchto pokusov a meraní budú na našej Web stránke zverejnené v priebehu niekoľkých ďalších dní. Presné termíny nemôžem sľúbiť, pretože takmer každý deň "makám" na renovácii svokrinho rodinného domu.

Problematike samotného Projektu otvorenej telemetrie firmy FrSky bude venovaná miniséria článkov v "neďalekej" budúcnosti, ktorá ovšem bude "poprekladaná" článkami s inou tématikou, pretože ako mi Janči Čief z Brezna povedal: "Zase elektronika?!". Presnejšie povedané, on tento názor len interpretoval. My samozrejme uznávame, že je to názor pravdivý a budeme sa snažiť vytiahnuť "na svetlo božie" aj iné témy. Ale uznajte, elektronika je naša srdcová záležitosť a modelárska elektronika obzvlášť.


 

Súvisiace články: 

Zoznámenie s FrSky – 3. časť – Prenos dát

Zoznámenie s FrSky - 2. časť - Spôsob prenosu dát

Zoznámenie s FrSky - 1.časť - Základné funkcie

Projekt otvorenej telemetrie firmy FrSky

Rozmanité podoby telemetrie

správca | ICQ-Vaše ICQ | Podpora miniRS | Styl LazyDays | Sk preklad by beekeeper | Veľkosť databázy: 49817.02 kb