Ako som objavil penu

Ešte pred vyše šiestimi rokmi sme na Web stránke nášho dobrého kamaráta Bohdana vyprovokovali polemiku na tému, kto preferuje modely konštrukčné a kto penové.

Túto tému sme s mojim bratom Miroslavom vyobracali zo všetkých strán. Obaja modelárčime s prestávkami hádam aj 35 rokov a za ten čas sa mnohé zmenilo: materiály a technológie pokročili.

Keď som asi pred 11 rokmi prvý krát čítal o penových modeloch, mávol som rukou nad takými "hračkami".

A o dva roky to prišlo. Miroslav mi telefonicky oznámil, že sa po rokoch vracia k modelárčeniu a že už aj zakúpil súpravu (4-kanálovú Futabu) a model. Penový?! Z Elaporu. Easy Star od nemeckého Multiplexu.

Myslel som, že omdliem. "Taký cárach. Že sa tí pedantní nemci znížili k takému shitu". Toto som si myslel, kým som to neuzrel.

autor: Janko O.

 


 

A potom Miroslav prišiel počas jarných prázdnin do BB a ja som "to" uzrel. No nebola to láska na prvý pohľad. Bolo to iné, ako som si pôvodne predstavoval, ale bol som ochotný odprisahať, že "toto" lietať nebude. A keby aj náhodou ano, tak len veľmi mizerne.

Vyrazili sme na ďatelinu. Vzduchom poletoval sneh (však boli jarné prázdniny  a vtedy ešte v zime dokonca "existoval" sneh, nie ako teraz). Brat to šmaril do vzduchu a ..........  Do pekla, ono to letelo. A celkom dobre. Behom nasledujúcich 5 minút som sa zamiloval. "Toto chcem tiež. A aj ja sa vraciam k modelárčeniu.

Po Easy Stare som kúpil Easy Glidera. Tiež od Multiplexu a somozrejme z Elaporu. Keď som sa trochu zdokonalil, odvážil som sa ukázať "modelárskej verejnosti".

Vystúpil som na sásovský kopec (oficiálne Vtáčnik). Bol pekný deň, fúkal juhovýchodný vietor. Ideál. A na kopci bolo plno: Mirko Čamaj s vnukom Petrom, Janko Vrlo, Miloš Macko a ešte ďalší. Spýtal som sa, či môžem a či kanál 50 je voľný. 

Potom som poskladal Easy Glidera. Mal som na ňom nejaké svoje "špeciality": prepojenie krídiel s trupom cez USB konektory, špeciálny spôsob fixovania polohy krídiel atď. Evidentne nikto z nich taký (teda hlavne penový) model ešte z blízka nevidel.

Keď som povedal, že je to z penového materiálu, na tvárach sa im objavil zhnusený výraz. Dokonca sa mi zdalo, že niektorých naplo na vracanie.

Všetci boli zvedaví či je to len atrapa alebo to bude aj lietať. Mal som nevýhodu, bol som tam prvý krát, kopec som nemal "prečítaný". Zaťal som zuby, nahodil kamennú tvár a hodil model do vzduchu. Ten vystúpal a potom som hrdo dokázal, že tá trapná pena môže lietať bez motora vyše hodiny. Potom som dal Easy Glidera bratovi Miroslavovi a myslím, že sme ho obidvaja milovali rovnako.

 

A tu je názor môjho brata Miroslava:

Ortodoxní modelári tvrdia, že model, ktorý nie je z balzy nie je model... ale čo ich k tomuto tvrdeniu oprávňuje? Balza je strom, ktorý bohužiaľ u nás nerastie, ale niekde vo vzdialenej Afrike. Aj keď rastie pomerne rýchlo, stále na jej dorast treba čakať! A tak vďaka doprave, spracovaniu a závislosti na iných krajinách sa balza stáva cennosťou - skoro luxusom. Ale peny (myslím tým všetky tie poly - styrény,-propylény či -prony) dokážeme vyrobiť aj u nás, lacno a v rôznych hrúbkach. Možno obraz všade sa povaľujúceho polystyrénu v 70-80 rokoch minulého storočia, teda v "rozkvete" socialistickej výstavby panelákových sídlisk vytvára ilúziu, že pena je niečo špinavé, nečisté a odporné ... a na stavbu modelov nevhodné. Možno preto, že ortodoxným vadí nevzhľadný povrch peny, lebo spravidla videli modely vyrezané a bez akejkoľvek povrchovej úpravy, maximálne natreté liehovými farbami. Ale akosi zabudli, že aj pena môže byť len základ, kde sa dá rôznou povrchovou úpravou dosiahnúť prvotriedneho vzhľadu. Videl som model z peny, tmelený, brúsený lakovaný a farbený, kde som si myslel, že sa dívam na kompozit! S bratom J.O. už máme za sebou prvé skutočne pozitívne výsledky, kedy sa pena stáva nielen tvrdou, ale aj hladkou a doslova krásnou. Ja, ktorý som tak miloval vôňu kanagomu a acetónového laku prisahám, že model od Multiplexu aj bez úpravy, len tak na holo zo vzdialenosti 5 metrov nerozpoznáte, či je z guličiek alebo z čoho! A na záver jedna osobná skúsenosť - na letisku v Trenčíne lietal jeden maník s modelom od Sebartu. Na tradičné rušenie medzi zemou a kniplami  to škarede zapichol! Keď som videl tú hromadu špajdlí a balzových prkienok, obalených v Oracoveri, bolo mne samému do plaču. Majiteľ tvrdil, že je to zrelé na nový trup ... To pena by bola len trochu zmačkaná a prinajhoršom odrežem a urobím novú špicu. A ten, kto tvrdí, že pena je vhodná tak do 2 metrov, nech sa pozrie do časopisu RC modely č.10/09, kde z polystyrénu stavajú Dakotu o rozpätí 3,8 metra a váhe 12 kg!

A tak stále tvrdím:  Keby v ranných dobách modelárstva poznali polystyrén a uhlík, balzu by sme dodnes nepotrebovali...

 

 Model of EPS foam EPP Modello di EPS espanso EPP Modell för EPS skum och EPP Modelo de espuma de EPS y EPP Модель EPS пены и EPP Modelo de espuma de EPS e EPP Model styropianu i EPP Modell av EPS skum og EPP Modell des EPS-Schaum und EPP Modellje EPS hab és az EPP Model van EPS schuim en EPP Modèle de mousse EPS et EPP Malli EPS-muovia ja EPP Model af EPS skum og EPP نموذج العائد على السهم الرغوة وحزب الشعب الأوروبي דגם של קצף

správca | ICQ-Vaše ICQ | Podpora miniRS | Styl LazyDays | Sk preklad by beekeeper | Veľkosť databázy: 50372.67 kb