Táto časť minisérie prináša "hex" súbory, ktoré sa "napália" do mikrokontroléra a ukazuje nastavenie programátora tak, aby bol obvod správne konfigurovaný.
Ďalej upozorňuje na súčiastky, ktorých hodnota môže ovplyvniť presnosť merača.
autor: Janko O.
Tak ako bolo avizované už skôr, merač je možné realizovať v dvoch verziách: vo verzii, kde je mikrokontrolér taktovaný kryštálom a v trochu lacnejšej a jednoduchšej verzii, kde je na taktovanie obvodu použitý interný RC oscilátor.
V obidvoch prípadoch spôsob taktovania nemá vplyv na presnosť merania vnútorného odporu ani na presnosť merania napätia jednotlivých článkov batérie a tak je možné, že by úplne stačila verzia s interným RC oscilátorom. Ale keďže sme to už mali hotové, tak prinášame obidve možnosti.
Na časti schémy sú v krúžkoch vyznačené súčiastky, ktorých presnosť bude mať vplyv na presnosť prístroja. V meračoch, ktoré som vyrobil pre svojho brata Miroslava a pre seba, sú do programu vložené presne zmerané hodnoty kritických odporových deličov (R6, R7, R8, R9, R10 a R11), zaťažovacieho odporu 1 Ohm / 40 W (kombinácia R1, R2, R3 a R4) a presne zmeraná hodnota referenčného napätia pre AD prevodník (čo je v tomto zapojení súčasne aj hodnota napájacieho napätia +5 Voltov).
Pre tých, ktorí použijú "hex" súbory z downloadu a súčasne chcú, aby bol prístroj presný aj bez individuálneho vkladania zmeraných hodnôt, je tu niekoľko tipov: aby bol odporový delič presný, nie je nutné, aby boli presné hodnoty súčiastok, ale aby bol presný pomer odporov.
Takže odpor R6 by mal mať rovnakú hodnotu ako R7, odpor R8 by mal mať dvojnásobnú hodnotu ako R9, rovnako aj R10 by mal mať dvojnásobnú hodnotu ako R11. Presnosť zaťažovacieho odporu 1 Ohm / 40 W priamo ovplyvňuje presnosť merania Ri, takže tu je každá rada drahá, ale odchylka okolo 5 % je vzhľadom na celkovú presnosť merača Ri celkom dostačujúca.
Pre tých, ktorí by chceli z minima "vyžmýkať" maximum, sme ochotní po zaslaní presne nameraných kritických hodnôt, skompilovať "hex" súbory "na mieru", teda individuálne a potom im ich poslať mailom.
A teraz k samotnému programovaniu ("napáleniu") mikrokontroléra. Veľmi záleží od toho, aký konkrétny programátor PIC-ov budete mať k dispozícii.
Niektoré dokážu z "hex" súboru vytiahnuť tzv. "konfiguračné" bity a vtedy to je jednoduché, pretože sme ich tam naozaj vložili. Niektoré to však nedokážu a vtedy je nutné konfiguráciu programátora nastaviť ručne. Aby to bolo jednoduchšie, tak prinášame obrázok, ktorý názorne ukazuje nastavenie konfiguračných bitov.
Ak aj máte "inteligentný" programátor, ktorý dokáže vyčítať nastavenie konfiguračných bitov, cez to všetko skontrolujte, či je vaše nastavenie rovnaké, ako nastavenie na obrázku.
Inak sa môže stať, že odlišné nastavenie jediného konfiguračného bitu spôsobí nefunkčnosť celého merača. Podstatné sú nastavenia, ktoré sú zeleno a červeno zakrúžkované.
Jediná vec, ktorá sa na merači nastavuje, je trimer kontrastu. My sme použili mnoho-otáčkový trimer hodnoty 100k. Táto hodnota však nie je kritická.
Väčšinou by mal merač fungovať "na prvé zapojenie", ale vplyvom nesprávne nastaveného kontrastu na displeji nič nevidno a vy môžete ľahko prepadnúť panike.
Aby sa tomu predišlo, tak vyberte mikrokontrolér z pätice a zapnite merač. Trimrom kontrastu nastavte stav, keď horný riadok LCD displeja zobrazí polo-tmavé obdĺžniky a dolný riadok je prázdny. To je východzia hodnota, po vložení PIC-u a zapnutí by sa na displeji mali zobraziť "zmysluplné" znaky. Ak nie, niekde ste urobili chybu.
Tuj je program pre PIC s kryštálovým oscilátorom - stiahni
Tu je program pre PIC s vnútorným oscilátorom - stiahni.
Plošný spoj pre Merač vnútorného odporu LiPol - verzia 3P
Merač vnútorného odporu LiPoliek - 4.časť - Teraz presnejší
Merač vnútorného odporu LiPol batérií - 2. časť - Metóda merania
Merač vnútorného odporu LiPol batérií - 1.časť - Schéma
Konečná podoba merača vnútorného odporu LiPol batérií
Measuring Internal Resistance of LiPo Battery, Measure Instrument, C-rate, C rate, Ri meter