Pred nejakým časom sa mi vďaka súhre blbých náhod „podarilo“ odpáliť môj 25 ampérový napájací zdroj (jeho vstupnú časť) pre modelársky nabíjač.
Nebol som z toho dvakrát šťastný, ale povedal som si, že ho treba opraviť a pustil som sa do toho.
Avšak po zistení, že len cena súčiastok bude vyššia ako nový zdroj, som si povedal: Tak to teda nie.
pripravil: Janko O.
Spomenul som si, ako na modelárskych fórach uvádzajú využitie PC zdroja na modelárske účely (namiesto toho môjho "zhoreného").
Mal som doma nejaké staré PC zdroje (typu AT), avšak 8 Ampérov v 12 Voltovej vetvi sa mi zdalo mizerne málo.
Kolega v práci mi však daroval štyri PC zdroje typu ATX, ktorých 12 Voltová vetva „ponúkala“ 25 Ampérov.
Povedal som si: To je ono. Pri dobrej vôli sa z toho bude dať urobiť vhodný zdroj v podstate zadarmo (teda z toho, ako sa v Čechách hovorí: Co dům dal).
Bolo však potrebné urobiť nejaké minimálne úpravy:
ATX zdroj sa okrem kolískového spínača na boku jeho skrinky zapína ešte aj elektronicky tak, že vývod PS-ON (zelený drôt) je treba spojiť s niektorým z COM vodičov (čierne drôty)
zdroj treba aspoň minimálne zaťažiť (väčšinou +5 Voltovú vetvu (červené drôty)), inak nie je schopný poskytovať uvádzané hodnoty napätia
Okrem informácií na modelárskych fórach je množstvo informácií aj na „Danykovom webe“. A tak vychádzajúc aj z týchto poznatkov som najprv ku zdroju pripojil nejaký starší harddisk (ako záťaž) a len tak narýchlo – drôtikom som na konektore ATX zdroja prepojil vývod PS-ON (zelený) s niektorým z množstva vývodov COM (čierne).
A hľa: dva zo štyroch darovaných zdrojov sa rozbehli. Skontroloval som napätia a zistil, že všetko je OK. Tieto dva som následne otvoril, štetcom a vyfúkaním zbavil usadeného prachu a začal premýšľať, ako z nich urobím zdroj k modelárskemu nabíjaču.
Samotná úprava spočívala v tom, že v otvorenom zdroji som tesne pri plošnom spoji „vyštikal“ všetky nepotrebné drôty (teda vývody napätí: +3,3V, +5V, -5V, -12V a vývod POK). (Vo vnútri zdroja) Som spojil vývod PS-ON (zelený) s jedným z vývodov COM (čierny) a zaizoloval. (Tiež vo vnútri zdroja) Som medzi jeden z vývodov +5V (červený) a jeden z vývodov COM (čierny) zapojil „záťaž“: asi 6W rezistor 4,7 Ohmu (do druhého zdroja som už taký nemal a tak som použil 10R/6W: veď vravím: co dům dal ).
Prešmátral som domáce zásoby a našiel dve vhodné plastové krabičky a dva páry „mocných“ svoriek. Farbou nezodpovedali normám, ale do obchodu sa mi ani za nič nechcelo. Vo vnútri krabičiek je pás plošného spoja, ktorého medenú vrstvu som rozdelil na dve časti. Na každú časť je prišroubovaná a prispájkovaná príslušná výstupná svorka a päť výstupných vodičov: mínus = päť čiernych, plus = päť žltých.
Po dôkladnej kontrole správnosti zapojenia som potom zdroj „zadekloval“. Krabičku som o kryt zdroja prilepil Chemoprénom.
Potom som sa odvážil zdroje zapnúť. Fungovali oba. Skontroloval som napätie na výstupných svorkách: OK.
Pripojil som nabíjač a zapol: všetko OK. Od tej doby som pomocou týchto zdrojov už viackrát nabíjal moje LiPolky (štyri naraz) pred lietaním, teda zdroje som riadne zaťažil a zdroje sa osvedčili.
Moju domácu (pivničnú) nabíjaciu stanicu som usporiadal tak, ako je to na predchádzajúcom a nasledujúcom obrázku:
Vzduch z ventilátora vychádza bokom zdroja a smeruje na nabíjač. Aj pri najväčších odberoch pri nabíjaní, nebol prúd chladiaceho vzduchu zo zdroja znateľne teplý. Dôvod bude asi ten, že zdroj je konštruovaný na výstupný výkon 450W, zatiaľčo nabíjač z 12 Voltovej vetvi neodoberá ani 300W.