Za uplynulé dva týždne sme finišovali na spojení vysielača TGY-i10 a RF-modulu FrSky.
Dá sa povedať, že všetko je hotové na 98 až 99%.
Okrem toho sme trochu „zrenovovali“ aj (univerzálny) pult na vysielač, ktorý mi ešte pred rokmi urobil pán Mirko Čamaj.
A tak tohto roku „vyrazím“ na lúku alebo kopec nie len s novým vysielačom, ale aj s „novým“ pultom (a vyzerá to, že aj s novým modelom (vetroňom Heron)).
autor: Janko O.
Tzv. „vložka“ bola takmer hotová už v polovici marca, len nemala kryt (dekel). V súčasnosti už má a kompletná vložka teda vyzerá takto:
Čiernou matnou farbou nastriekaná vložka sa akosi nehodila k pultu v jeho prírodnom drevenom odtieni. A tak bolo rozhodnuté, že omladzovaciu kúru absolvuje aj on. Pôvodne (ešte pred pár dňami) vyzeral takto:
Dnes vyzerá trochu inak:
drevené časti boli prebrúsené a nastriekané na čierno-matno
držiaky popruhov sú tiež čierne matné (je na nich natiahnutá čierna zmršťovacia bužírka)
pôvodné („prepotené“) opierky boli nahradené novými, motorovou lupienkovou pílkou vyrezanými z predložky klávesnice
Vzhľadom na to, že vysielač Turnigy i10 je plochší ako väčšina vysielačov (a teda plochší aj ako JR X-3810), tak ho bolo treba niečím podložiť, aby nebol v pulte „utopený“. A aby táto podložka či vložka nebola len samoúčelná, tak do nej bola umiestnená „doplnková“ elektronika. Takto to vyzerá, keď je vložka umiestnená na dne pultu:
Ona „prídavná“ elektronika musí byť nejako prepojená s vysielačom. Jedno prepojenie privádza PPM signál z vysielača TGY-i10 do vysielacieho DHT modulu FrSky (čierny káblik zakončený „Jack“ konektorom):
druhé prepojenie privádza telemetrické dáta z DHT modulu do mini-počítača BenQ S6 (farebný plochý káblik zakončený mini-USB konektorom):
A takto vyzerá vysielač TGY-i10 vložený do pultu:
Prvým modelom, ktorý „mal tú česť“ s novým vysielačom, bol Easy Star NET. Bolo ho nutné mierne „prekáblovať“, pretože vysielač JR X-3810 má iné poradie kanálov, ako vysielač TGY-i10. Vysielače JR (Japan Radio) a Graupner majú takéto poradie kanálov:
1: plyn
2: krídelká
3: výškovka
4: smerovka
Vysielač Turnigy i10 má klasické (tzv. „Futabské“) poradie kanálov:
1: krídelká
2: výškovka
3: plyn
4: smerovka
Po úspešnom prekáblovaní a zapnutí bol Easy Star takto identifikovaný PC-Telemetriou (zobrazením fotografie identifikovaného modelu, textom: „Bol vybraný a rozpoznaný model Easy Star“ a tiež rovnakým hlasovým oznamom):
Potom už bol vysielač pripravený na použitie (len škoda, že nenormálne fúkalo). Za pozornosť stoja aj predĺžené riadiace páčky (kniple):
Mohlo by sa zdať, že farebné pojatie celku je akousi parafrázou na známy film. Niečo v duchu "50 odtieňov šedej (a modrej)".
Stav článkov (2-článkovej) batérie, napájajúcej DHT modul FrSky, je kontrolovaný Battery Checkerom, vrátane akustickej signalizácie minimálneho napätia:
Ovládacie tlačidlo a viacfarebná indikačná LEDka DHT modulu FrSky sú k dispozícii na pravej čelnej strane vložky:
A tak jediné, čo chýba ku 100%-nému stavu, je anténa, ktorá bude umiestnená podobne ako na „starom“ pulte (druhý obrázok od vrchu). Tá sa zatiaľ nachádza na „polceste“ medzi Čínou a novým pultom .