USBasp Programmer a Open Stabilizer – problém!

V súvislosti s našim seriálom „Orange Flight Stabilizer (RX3S) s Open Source“ sme si s verným návštevníkom našej web stránky s prezývkou Steewe vymenili niekoľko mailov.

Jeho problém sa hlavne za pomoci ďalšieho verného návštevníka s prezývkou Lubond podarilo vyriešiť, avšak predvčerom sme od Steewa dostali mail, ktorý nás znepokojil.

autori: Steewe, Lubond, Janko O.

 

Steewe v maili píše:

Ahoj a zdravím Realistické RC modely.

V úvodu se vrátím jen krátce k minulé komunikaci ohledně gyra RX3 s DSM přijímačem.

Problém u mne je v podstatě vyřešen. S pomocí kolegy Lubond se ověřila některá nastavení na vysílači (Spektrum DX6i) a pracuje to tak, jak bylo již uvedeno na Vašich stránkách - včetně zmiňovaných neduhů.

Nyní mě ale trápí jiná záležitost a chtěl bych tímto upozornit na jednu podstatnou věc ohledně programování Orange RX3 ve spojení s USB ISP programátorem "Made in china". Předpokládám, že můj USB ISP je shodný s tím, co je uveden v popisu a obrázcích na Vašich stránkách. Já mám navíc možnost volby 5 a 3,3V, což je velmi často na stránkách zmiňováno s velkým důrazem při programování. Ale tady je jedno veliké ALE! Nepředpokládám že by v oblíbené Číně vyráběli několi druhů těchto USB ISP programmerů a navíc v této cenové relaci (cca 5 USD).

Budu popisovat svůj poznatek a to - byť za cenu několika prozatím nefunkčních flešovaných stabilizátorů, co čekají dle mého na výměnu Atmega168PA.

Celá věc se "točí" kolem již zmiňovaného nastavení 3,3V na jumperu programátoru. Zjistil jsem, že při programování vždy po chvilce přestane komunikovat zmíněný USB ISP programátor s gyrem a již se do něj nedá dostat. Nebudu popisovat další pokusy a kroky, ale výsledek je, že bude nejspíš nutná výměna AT168PA. Podařilo se mě "vygooglovat" schéma programátoru a věc byla hned jasná. Přepínací jumper NEMÁ žádný vliv na stav programátoru. Dělá jen to, že na výstup ISP konektoru pouští buď 5 nebo 3,3 V pro napájení programovaného zařízení... ALE vlastní logika -míněno stavy úrovní na vývodech MISO, MOSI, SCK, RES jsou NEUSTÁLE na programovací úrovni 5V !

Takže hrozí poškození gyra, byť jej samostatně napájíme z konektoru přijímače a podobně. Elektronikům nemusím vysvětlovat o co jde. Přikládám schéma zmiňovaného programátoru a je na každém, aby posoudil čím se do flešování pustí. Samozřejmě je možné, že se nějaký odolný kus stabilzace RX3 najde. I mě se jeden podařilo přeflešovat, ale problém s laciným programátorem tu je.

Takže prosím Janko O. ověř u kolegů modelářů, zda měli stejný pogramátor a zda jim bez problémů šlo přeflešovat veškeré gyrozařízení. Je mě jasné, že se tímto dobrovolně nikdo chlubit nebude, že se mu nepodařilo přeflešovat gyro a čeká na další poznatky. Každopádně profesionální programátor nastavuje úrovně jak má a tento čínský na běžné 5V logice také k programování stačí. To mám osobně ověřené při programování bootloaderu u Arduina a podobně.

Díky a Letu zdar.

Steewe

 

Ak sa pýtate (alebo ak sa sami seba pýtame), prečo ten náš USBasp Programmer žiadny stabilizátor RX3S dosiaľ neodpálil (a sme presvedčení, že ani neodpáli), hoci sme ich preflešovali kopec, tak odpoveď je nasledovná:

V 2. časti nášho seriálu píšeme: „Ale pozor! USBasp programmer treba v každom prípade prepnúť do režimu 3,3 Voltu, inak si môžete odpáliť stabilizátor. My sme taký nemali (z HK máme takýto: USBasp AVR Programming Device for ATMEL proccessors, ktorý je len na 5V) a tak sme to museli vyriešiť inak.“

Keďže sme nechceli čakať, pokým nám príde USBasp programer prepínateľný medzi 3,3 a 5 Voltami (a ani sme netušili, ako dobre sme urobili), tak sme upravili ten náš 5 Voltový. Vzhľadom na to, že sa jedná len o 5V verziu, bolo nám jasné, že impulzy na vývodoch MISO, MOSI, SCK a RES majú (nebezpečnú) amplitúdu 5V. A tak sme do každého z týchto vývodov sériovo zaradili ochranný rezistor. Hodnota bola štýlom „akú mala, takú dala“: výpočtom „z hlavy“ nám vyšlo, že prúd (v najnepriaznivejšom prípade) 2mA by nemal ublížiť a tak sme použili hodnoty 560R (môžu byť aj viac). Na tých „správnych“ miestach sme preškrabli tenulinké vodivé cestičky plošného spoja programera z vývodov procesoru, zoškrabli ochranný lak, pocínovali a prispájkovali spomínané SMD rezistory. Výsledok vidíte tu:

Štvrtý SMD rezistor 560R je z druhej strany plošného spoja USBasp programera.

Práca to nebola jednoduchá, ani rýchla: asi tak dvoj-hodinová brnkačka na nervy .

Je nám jasné, že nemá zmysel, aby sme teraz dávali podrobný návod ako na to: kto to zvládne, zvládne to aj bez návodu. Ostatní môžu „odpáliť“ nie len RX3S, ale aj USBasp programer.

O to viac stále platí, že aj naďalej ponúkame bezplatné preflešovanie na našom (super)bezpečnom programátore .

Súčasne týmto vyzývame, aby sa do komentárov ozvali tí, ktorí preflešovali úspešne, aby eventuálne uviedli, aký typ USBasp programera majú (a kde ho kúpili). Ale aj tých „nešťastníkov“, ktorí svoj RX3S pri flešovaní odpálili, aby sme mohli vystríhať ostatných.

V rozsiahlom vlákne na RC Groups sa síce nebezpečenstvo odpálenia stabilizátora opakovane spomína, ale vždy je zdôrazňované, že treba použiť programer prepnutý na 3,3 Voltu. Dokonca aj samotný „duchovný otec“ Open Stabilizerov – JohnRB sa priznal, že sa mu podarilo dva kusy odpáliť .


 


 


 

 

 


<Staršie | tento článok | Novšie>

Napísané: 17. 12. 2014, 09:46 | Prečítané: 10265x | Kategórie: Open Stabilizer | Napísal: admin |
Komentáre: 8
Úspěšně jsem přeflešoval, usbasp v2.0 programer zakoupený na ebay za cca 3 USD.R
Odpoveď | 2014-12-17 19:37:08
.:. Igor
Rovnaký problém ako Steewe. USB programmer 5$.. Banggood.com
Odpoveď | 2014-12-17 22:11:02
.:. Andrej B
Najlepšie je mať programátor s úrovňovým prevodníkom, tam dostane cieľové zariadenie signály s takým napätím, aké samé používa. Tiež to nie je obmedzené len na 3,3V.
Odpoveď | 2014-12-18 15:52:12
Ako píše Steewe, treba byť obozretný. Ale nakoniec sa nám jeho "straty" podarilo celkom slušne zminimalizovať. Jednu megu sme vymenili a ten druhý RX3S bol len nejaký "zaseknutý" - možno zblbnutá poistka (zabudol som ju pred vymazaním prečítať |-/) Potom už šiel znova v pohode preflešovať - programátorom PRESTO.

Ak máte pocit, že ste si flešovaním odpálili megu, netreba to hneď hádzať do koša. Napr. tu odkaz sa dá ten čip zohnať za cca 2€.

Ak si na výmenu sami netrúfate - napíšte mi, pomôžem. Nejaké "megy" mi ešte zostali :-) .
Odpoveď | 2014-12-26 02:05:13
.:. Soaron
Možno to niekoho bude zaujímať. Komunikácia medzi 5V a 3,3V.
odkaz
Odpoveď | 2015-01-30 10:53:09
Oficiální UsbAsp ty sériové odpory ve výstupech má, ale jen 270 Ohmů. odkaz
Číňani je kvůli zjednodušení a zlevnění asi vypustili a propojili to natvrdo. Já je asi spíš zapájím do výstupního kabelu, je to jednodušší než přeškrabávat spoje a pájet SMD blechy.
Odpoveď | 2015-03-03 16:51:54
Možná tam dám ještě zenerky 3,3V. Ale myslím, že MiSO jde zpět z procesoru do programátoru, tam je zbytečné napětí snižovat, spíš naopak. Ale to snad nutné nebude (doufám).
Odpoveď | 2015-03-03 17:01:29
.:. Fox | mail
Steewe upozorňuje na problém, který v odpovědi zaniká. Píšete, že jste nechtěli čekat na programátor přepínatelný z 5 na 3,3 V. Ovšem Steewe v zásadě upozorňuje, že takové USBasp není, že ono přepínání je pouze přepnutím napájecího napětí programovaného čipu a signály zůstávají na úrovni 5 V. Z vaší odpovědi by někdo mohl vyvodit, že pokud má USBasp s přepínacím jumperem, má vystaráno. tak to ale prostě není.
Odpoveď | 2018-07-25 16:54:57
Pridaj komentár
Meno
Web
Mail
Kontrola Zadajte číslo päť
Text

:-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
Tučné | Podrazené | Kurzíva  | zdroják | odkaz
  • Pre odoslanie správy môžete aj použiť klávesovoú skratku Alt+S. (Podporujú len niektoré prehliadače)
  • HTML znaky budú prevedené na entity.
  • Vyjadrujte sa tu ako doma, aby sme vedeli ako to u Vás vypadá.
  • Odkazy začínajúce http:// budú automaticky prevedené na odkazy , nepoužívajte však v jednom príspevku viac ako 3 - to robia len spam roboti:-)
správca | ICQ-Vaše ICQ | Podpora miniRS | Styl LazyDays | Sk preklad by beekeeper | Veľkosť databázy: 50709.29 kb