Úprava povrchu penových modelov - 1.časť
Náš talentovaný modelársky kolega a kamarát z Nového Mesta nad Váhom - Patrik, vystupujúci pod skratkou Skriu, mi poslal mail, v ktorom reaguje na sériu článkov "Čo robiť, aby bol model rýchlejší".
Zaujímal by ho konkrétny technologický postup k dosiahnutiu hladkého povrchu penového modelu, či už z Polystyrénu alebo z EPP.
V závere svojho mailu použil neodmietnuteľný argument: "Možno by to zaujímalo viacerých".
autor: Janko O.
Hneď v úvode upozorňujeme, že toto je len jeden z mnohých postupov úpravy povrchu penových modelov. V literatúre a na internete je možné nájsť mnoho značne odlišných postupov. Samozrejme, každý má isté výhody, ale aj nevýhody a pre dané použitie je vhodné vybrať si ten správny.
Tento náš konkrétny postup je vhodný skôr pre malé alebo stredné modely, vyrobené z Polystyrénu (a čiastočne aj z EPP alebo Elaporu). Nepridáva modelu príliš veľa hmotnosti, ale ani veľa pevnosti, a je pomerne jednoduchý, čiže je vhodný pre nás - lenivých.
Tento postup úpravy povrchu je akousi reakciou na vlastnosti "gulôčkového" penového Polystyrénu, z ktorého je vyrobená drvivá väčšina čínskych stavebníc, teda stavebníc, ktoré si väčšina z nás môže dovoliť. Ide o to, že mechanická pevnosť jednotlivých gulôčiek Polystyrénu je dostatočná, nevyhovujúca je väzba medzi gulôčkami navzájom. Chcete dôkaz? Rozlomte kúsok penového Polystyrénu! V podstate nikdy nedôjde k narušeniu konzistencie jednotlivých gulôčiek, ale zlom je vedený cestou, kde dochádza len k dotyku gulôčiek. Ideálne by bolo, keby sa gulôčky Polystyrénu "viazali" ako tehly v múre. Ale zatiaľ nikto nevymyslel lacnú technológiu, ako to dosiahnuť.
Preto je nutné zväčšiť väzbu medzi jednotlivými gulôčkami. Po viacerých skúškach sme dospeli k dobrým výsledkom tým, že povrch modelu, alebo aspoň jeho namáhanej časti, niekoľko-krát natrieme liehom zriedeným lepidlom na Polystyrén - Styrolepom.
Prvý náter môže byť naozaj veľmi riedky, aby lepšie prenikal od povrchu do hĺbky materiálu. Jeden diel Styrolepu a až desať dielov liehu je treba dôkladne premiešať a potom štetcom roztierať. Styrolep je číry, takže ho po zaschnutí nevidieť. Prírastok hmotnosti je zanedbateľný, pretože všetok lieh sa odparí a významná časť Styrolepu tiež.
Na ďalšie vrstvy náteru je vhodné Styrolep riediť menej. Hranica najvyššej "rozumnej" hustoty je: jeden diel Styrolepu a dva až tri diely liehu. Problém môže nastať, ak je model od výrobcu už nastriekaný farbou. Vsakovanie riedeného Styrolepu je značne menšie a ako farba zareaguje na lieh, to je tiež otázka. Odpoveď: treba vyskúšať, najlepšie na nejakom nenápadnom mieste.
Takto upravený a dobre vyschnutý povrch je prekvapujúco tvrdý a dá modelu aj požadovanú pevnosť. Už na "omak" aj na poklep takmer uveríte, že sa nejedná o penový Polystyrén, ale pocit aj zvuk je skôr "preglejkový". Mechanická pevnosť má výrazne "sendvičovitý" charakter, vo vnútri je vlastne len výplň, pevnosť materiálu je sústredená na povrchu. To je z hľadiska pomeru pevnosti a hmotnosti asi najlepšia kombinácia.
Takýto povrch je dokonca schopný aj určitého brúsenia, najskôr hrubším papierom (asi 80), potom jemnejším (okolo 200). Bohužiaľ, "chlpatého" povrchu sa takto nezbavíte. Tu treba použiť iný "fígeľ". Ale pre mnohé modely bude táto nenáročná úprava vyhovujúca a pri minimálnom náraste hmotnosti prinesie určité zjemnenie povrchu ale aj zlepšenie mechanickej pevnosti modelu.
Pokračovanie ->
Súvisiace články:
Úprava povrchu penových modelov - 3.časť
Úprava povrchu penových modelov - 2.časť
Komentáre: 16
Ahojte,
tak aby ste si nemyslel tu je komentár. Prewsne takéto postupy a rady potrebuje dosť modelárov. Takže vďaka a prosím pokračujte.P.
Diiikes moc Jonny a vypadá to tak že to ozaj zaujíma aj viacerích modelárov, mimochodom ja čítam všetky tvoje članky a podla mňa úu fakt dobre ( asi prestanem kupovať Rcrevue toto je lepší denník
a samozrejme sa teším na pokračovanie ale asi tuto techniku so styrolepom použijem na môj nový model stíhačky (síce len vrtuľovej) ktorý teraz staviam a bol by som celkom rád keby letela rýchlejšie než easystar :D inak mimochodom to čo tam je za stroj na tej fotke ??
Ten model na fotke je SU-27. Asi sem dám linku na pozretie, ako sa taký model vyrába...
To nevyzerá na SU-27
odkaz
Áno, súhlas.
Ale paradoxne má pravdu aj mior.
Ide o to, že pri "refrešovaní" článkov zvykneme okrem úpravy textu zmeniť aj niektoré obrázky a aj titulný obrázok.
Takže predchádzajúca diskusia je vlastne o pôvodnom obrázku, na ktorom skutočne bol model SU-27.
Dobry den, vcera som skusal vas postup, ale bohuzial sa styrolep v IZOPROPYLALKOHOLE nerozpustal, ostala mi na stetci mala gulicka a akokolvek som miesal stale sa styrolep nerozpustal.. je mozne ze je potrebne pouzit iny lieh? alebo je viac druhov styrolepov. Dakujem..
Ahoj Markeye.
Ja som Styrolep riedil tzv. BenzínAlkoholom - takým, čo sa používal v zdravotníctve. Mám ho totiž už dosť dávno, takže neviem, či sa v súčasnosti nepoužíva nejaký iný.
Dobrý den, dá se takto zvýšit pevnost i u depronu či EPP? Také Styrolepem?
Díky
Samotné lepidlo, či už je to Styrolep alebo niečo iné, zvýši pevnosť penového materiálu len čiastočne. Najvýraznejšie asi toho Polystyrénu, pretože zvýši väzby medzi jednotlivými guľôčkami.
Ale potiahnutie papierom (alebo Vlieom alebo tkaninou ...) zvýši pevnosť výrazne. Či bude Styrolep držať na hladkom a lesklom povrchu Depronu (dlhodobo) to veru neviem. Možno by bolo treba skúsiť iné lepidlo.
Na drsnom povrchu EPP to drží.
To, že sa polystyrén pri násilnom zlome oddelí len v smere dotyku gulôčiek má aj jednu nezanedbateľnú výhodu - dokážeme po odlomení a nanesení lepidla presne napasovať dva diely na seba
Zdravím, chcem sa opýtať, dá sa použiť tá technológia tmelenia, brusenia a nasledneho natierania purletom aj na hladký depron? kedže ten je sám o sebe hladký, tak by sa mohol dať natierať rovno purletom, teoreticky.Toto by sa opakovalo niektolko krát a tým by sa dal docielit relatívne pekný povrch a potom nastriekať farbou.
chcel by som tak skúiť urobiť krídla na L-13.
Aký je Vás nazor na toto riešenie?
Ja myslím, že by to šlo.
Ale je tu iná vec: tmelenie, (brúsenie) a natieranie Purletom okrem hladkého povrchu prináša aj benefit zvýšenia pevnosti celého modelu a hlavne jeho povrchovej vrstvy.
Len natieranie Purletom pevnosť (a tvrdosť povrchu) samo o sebe príliš nezvýši. Ak je pevnosť zaručená niečím iným, napr. konštrukciou - drakom, tak OK, ale inak by som depron aspoň potiahol papierom a nalakoval.
Zdravím. Chcel by som sa spýtať ohľadom týchto úprav povrchov. Mám jedno lietadlo z EPP pravdepodobne rezaného drôtom a povrch je strašne drsný. Chcel by som ho vyhladiť kvôli rýchlosti. Poťahovanie Oracoverom mi moc nevyšlo, jednak to slabo držalo na tom drsnom povrchu i keď som to prebrúsil, no čo je horšie, krídla sa mi skrútili. Uvažujem ešte o natretí laminovacím epoxidom, s tým mám dobré skúsenosti, no neznášam fakt, že sa s tým hrozne zle pracuje. A tu moja otázka, chcel by som povrch vyhladiť, ale zároveň ho nechať odolným voči "obúchaniu". Nakoľko sú Vami spomínané materiály krehké na mäkkom EPP? Ďakujem.
No s tým je samozrejme problém. Pretože tieto dva požiadavky sú protichodné.
Tým, že sme povrch EPP (alebo EPS) nejak upravili, sme mu (a celému modelu) síce dali pevnosť - tuhosť, ale je zrejmé, že sa stratila dobrá vlstnosť týchto penových materiálov, teda ľahká opraviteľnosť.
Pri náraze tá "škrupina" na mäkkom povrchu popraská, poláme sa a pod.
Parou miesto zrovnám a prelakujem Purletom (ten tú škrupinu akokeby zlepí) a basta. Metóda: "žádné sraní s mladou paní".
Ďakujem
Ahoj , je aj presnešia definicia-- Styrolep-- našiel som na nete viac druhov. a v predajni farby laky nevedia co chcem?
Pridaj komentár
- Pre odoslanie správy môžete aj použiť klávesovoú skratku Alt+S. (Podporujú len niektoré prehliadače)
- HTML znaky budú prevedené na entity.
- Vyjadrujte sa tu ako doma, aby sme vedeli ako to u Vás vypadá.
- Odkazy začínajúce http:// budú automaticky prevedené na odkazy , nepoužívajte však v
jednom príspevku viac ako 3 - to robia len spam roboti:-)