HOTT novinka od Graupner/SJ
Bývalý Graupner (teraz Graupner/SJ) prišiel s novinkou:
12-kanálovým vysielačom s výrazne farebným dotykovým displejom a samozrejme s množstvom ďalších technických inovácií, či úplných noviniek.
Displej dáva možnosť plného využitia Grafického Užívateľského Rozhrania (GUI) so všetkým, čo s tým súvisí.
To sa niektorým páči, iným zase nie.
pripravil: Janko O.
My sme samozrejme zástancovia „dotykovej“ farebnej grafiky v modelárstve, ktorú v našej PC telemetrii už vyše roka využívame a tak nás ani neprekvapili rozporné reakcie modelárskej verejnosti.
Po skúsenostiach s dvomi najväčšími česko-slovenskými modelárskymi fórami sme došli k záveru, že „zúrivé“ nesúhlasné reakcie niektorých „aktivistov“ sú vlastne dobrým znamením a pre výrobcu, či autora sú akýmsi neformálnym potvrdením, že sa vydal správnou cestou.
Na displeji je možné nastavovať a farebne graficky zobrazovať položky hlavného, základného, funkčného a systémového menu.
Ale hlavne rôzne položky telemetrie, ktoré sú svojim dizajnom blízke aj nášmu chápaniu názorného zobrazenia.
Link na stránku Graupner/SJ mz-24 12 Channel 2.4GHz HoTT 3.5" TFT LCD Transmitter
Link na vlákno Gr-SJ MZ-24 HOTT na RC mánii
Link na vlákno nové HOTTofky? na Moje Hobby
Súvisiace články:
PC Telemetria – fáza 2: zmenšenie
„Senkjú Benkjú“
<Staršie | tento článok | Novšie>
Napísané: 27. 6. 2013, 10:53 |
Prečítané: 7929x |
Kategórie: Iné |
Napísal: admin |
Komentáre: 4
Je to strašlivě nepřehledné už na displeji PC, natož na displeji TX a nedej bože při osvícení sluncem, kdy se barvy slijí a kontrast sníží. ne nadarmo jsou nejlépe viditelné na slunci transreflexní monochromatické displeje a kromě jiného taky mají řádově menší spotřebu. Za mě rozhodně ne.
Niekedy modelárovi na letisku postačoval 4 kanál Hitec Laser 4 40 Mhz s manuálnym prepínaním 2 mixov a 4 reverzy kanálov. Dnes? Vysielačka zabudovaná v PC
. Podľa mňa je to už prehnané. Rovno nech už vymyslia vysielač aj s autopilotom
.
Áno, niekedy snaha sústrediť veľa informácií na malej ploche môže byť kontraproduktívna a vedie k neprehľadnosti.
Navyše pojem neprehľadnosť je silne subjektívny, poznajú to všetci: hoci máte vo svojich veciach neporiadok, presne viete, kde čo je. Potom upracete, všetko je zdanlivo prehľadné, ale aj tak neviete nič nájsť.
S bratom máme praktickú skúsenosť s telemetriou: keď si symboly a čísla uložím na obrazovke podľa seba, mne sa zdajú prehľadné, jemu možno nie (a isto by to bolo aj naopak). Ale po čase si na to zvykne, v hlave si zafixuje polohu jentotlivých informácií a stačí mu zlomok sekundy na to, aby kratučkým "mrknutím" získal tú informáciu z majel obrazovky, ktorú získať chcel.
My sme si našu PC telemetriu "ušili" presne na našu mieru, na naše zvyklosti a keď brat povedal, že toto by malo byť inde a vyzerať inak a uznal som, že má pravdu, tak sme to tak upravili. To samozrejme nie je možné pri zariadení, ktoré má vyhovovať tisíckam užívateľov. Ale verte, že po čase sa v tom "neprehľadnom chaose" budete presne orientovať a vôbec vám to nebude pripadať neprehľadné. Niekedy tvorcu toho softvéru pochopíte, až keď sám skúsite urobiť to isté a zistíte, že ste nakoniec urobil skoro to isté, čo on, lebo nutnosť splniť množstvo protichodných požiadavkov vám aj tak inú možnosť nedala.
Vplyv slnka, zníženie kontrastu a že je napokon lepší transreflexný monochromatický displej, to všetko je pravda. Ale vývoj ide nejakým smerom a nie naspäť. Po čase sa podarí vyriešiť aj tieto problémy a budeme sa na to pozerať inak.
Ale aj k tomu vlastná niekoľkoročná skúsenosť: displej sme používali taký aj onaký, ale k monochromatickému sa akosi netúžime vrátiť. Navyše počas riadenia na neho príliš nehľadíme - plne sa spoliehame na hlasový výstup. Tu naša súkromná štatistika hovorí: prvé minúty letu pozerať na displej nepotrebujem a hlasový výstup mlčí, lebo mi nemá čo dôležité povedať. Postupne ma začne upozorňovať, že polovica motorového času uplynula, neskôr, že polovica energie je vyčerpaná, potom ..... Aj keby bol hlasový výstup v hebrejčine, tak samotná četnosť hlásení postupne stúpa, až v závere aj ten čo nerozumie pochopí, že by bolo dobré pristáť.
Jozef:
jasné, máš pravdu. Ale takto "proti prúdu času" by sme mohli argumentovať, že voľakedy ani mixy neboli. A že voľakedy vlastne ani proporcionálne súpravy neboli. Až by sme napokon skončili pri volných (neriadených) modeloch, nanajvýš pri modeloch riadených magnetom.
Tu pre zmenu ja poviem: za mňa teda rozhodne nie.
Pred asi rokom som si získal dosť nepriateľov tým, že som v nejakom článku napísal, že v súčasnosti, ale ešte viac v budúcnosti, modelár, ktorý sa bráni expandujúcej elektronike v modeloch, tak sám seba vytláča na vedľajšiu koľaj. Pomohol som si citátom modelára Lubora:
"Svět spěje tam kam spěje, a že to není Vaším směrem, to je mu - věřte mi - úplně fuk".
Nie že by som to už teraz netvrdil, ale ďalších nepriateľov už nepotrebujem a tak počkám, až tú prácu za mňa urobí čas.
Co umí ta funkce Q.link? Díky.
Pridaj komentár
- Pre odoslanie správy môžete aj použiť klávesovoú skratku Alt+S. (Podporujú len niektoré prehliadače)
- HTML znaky budú prevedené na entity.
- Vyjadrujte sa tu ako doma, aby sme vedeli ako to u Vás vypadá.
- Odkazy začínajúce http:// budú automaticky prevedené na odkazy , nepoužívajte však v
jednom príspevku viac ako 3 - to robia len spam roboti:-)