Nie je potrebné zdôrazňovať význam merania vnútorného odporu LiPol. Toto nakoniec veľmi pekne popisuje Janko O. na tejto Web stránke.
Nakoľko v mojich modelárskych a iných projektoch, používam v značnej miere zdroje LiPol, rozhodol som sa Jankom publikované labolatorné prevedenie merača 2-6 čl. zostav LiPol finalizovať a dostať to do podoby „čínskeho“ prevedenia, keď nie lepšieho, zodpovedajúceho súčasným trendom. To nakoniec posúdi každý sám, prípadne si to ďalej vylepší podľa svojich predstáv.
autor: Cyril K.
pripravil: Janko O.
Obvodové zapojenie zostáva v podstate nezmenené. Keďže mám rád pred meraním najskôr všetko pozapájať a až tak spustiť meranie, doplnil som do obvodu 2.čl. pre napájanie procesora: vypínač „OFF/ON“.
Pri výbere vhodného displeja, som sa rozhodol pre typ BOLYMIN : BC2004DBNHEH z tejto rady najmenší /77x47mm/ pre ktorý je navrhnutá DPS, ale hlavne, že má krásne modré podsvietenie a biele znaky /neg./. Pozn.: Možné objednať v SOS Košice za 7 Eur.
Z toho dôvodu bolo potrebné pin 16 uzemniť a na pin15 pripojiť cez odpor 47-68R +5V.
Pri hodnote 68R je odber cca 30mA. Pri testoch toto vôbec neovplyvňuje výsledky merania.
Odpor je naletovaný na module displeja na pine 2 a 15, viď foto.
Modul je prepojený so základnou doskou pomocou precíznej jednoradej lámacej pätice SIL15PZ Dutinka/Kolík.
DPS je optimalizovaná pre použitie hore uvedeného typu displeja.
Nevylučuje sa použite iného typu, napr. ktorý uvádza Janko O., ale za cenu úpravy rozmerov atď.. DPS je potrebné pri potlači a kopírovaní nastaviť na rozmer 140x70mm.
Krabičku pre vreckové prevedenie meračov si vo väčšine prípadov vyrobím na mieru sám. Jednak z dôvodu, že obyčajne pre zadanie DPS, rozmerovo nevyhovuje a zbytočne zväčšuje konečný rozmer. Túto vyrábam zo zbytkov jednostranne plátovaného
Z vonkajšej strany v mieste zrazenia hrany nám vznikne drážka, ktorú vyplníme epoxy, aby nám nestekal, tak cca po 0.5-1 hod. prípadne krabičku podľa potreby otáčame. Po vytvrdnutí epoxy / cca12hod./, krabičku obrúsime.
Nakoľko som nechcel voľne visiaci konektor ku balancéru prípadne adaptéru, tento som pripevnil priamo na krabičku /foto/.
Z vnútornej strany je však potrebné odstrániť fóliu väčším vrtákom v miestach otvorov M1 pre konektor. Vzniknuté zahĺbenie okolo kolíkov opatrne zaliať sek. lepidlom Loctite alebo iným kvalitným sek.lepidlom.
Hotový skelet prestriekame základným akrylátom a následne čiernym matným sprejom.
Striekam opakovane s väčšej vzdialenosti, čím sa vytvorí štruktúrovaný povrch. Ten po úplnom vytvrdnutí preleštím flanelom, čím mám povrch na nerozoznanie od profi krabičiek.
Vrchnú stranu-panel –štítok si navrhujem v návrhovom programe FrontDesigner.
Postup by prekročil rámec tohto članku. Preto len stručne: Po vytlačení návrhu, skalpelom vyrežem otvor pre displej. Aby mi neprerážala biela hrana papiera,túto zatriem čiernym fixom. Návrh vložím do laminovacej fólie a následne do laminovačky s odskúšanou teplotou. Tým nám vznikne pekné číre ochranné okienko displeja.
Hotový štítok podlepíme obojstranne lepivou fóliou. Samozrejme, že v mieste okienka pre displej, predtým lepivú fóliu odstránime. Rozmer štítku 135x64mm je stanovený k vonkajším rozmerom hotovej krabičky 148,5x78,5mm.
Na hotovom prístroji je potrebné nastaviť P6 /kontrast displeja/ a P1-P5 Uref B,C,D,E,F.
Po presnom nastavení hodnôt Uref na labolatórnom votmetri, som pri testoch nameral odchýlku celkového U Bat 0,1 max.0,2V, merané klasikou - univ.multimetrom (Poznámka Janka O.: Presnosť merania celkového napätia batérie aj napätia jednotlivých článkov je daná okrem iného aj presnosťou Referenčného napätia pre AD-prevodník mikrokontroléra, v tomto prípade napájacieho napätia celého merača, čo je napätie zo stabilizátora +5 Voltov. V programe pre mikrokontrolér, ktorý je možné stiahnuť si v sekcii Download je táto hodnota nastavená na 5,000 Voltu. Avšak výstupné napätie kúpených stabilizátorov sa od tejto hodnoty môže líšiť a aj sa líši. Za účelom dosiahnutia maximálnej presnosti môjho a tiež bratovho súkromného merača som túto hodnotu presne zmeral a zaniesol do programu. Ostatní sa musia zmieriť s určitou nepresnosťou merania napätí, avšak na meranie vnútorného odporu to nemá vplyv. Alebo je možné z viacerých stabilizátorov vybrať ten, ktorého výstupné napätie je čo najbližšie k hodnote 5,000 V.), čím je možné nie len vyhodnocovať Ri, ale aj napäťové pomery jednotlivých článkov a celkovú hodnotu U v nezaťaženom stave.
Súvisiace články:
Finálna podoba merača vnútorného odporu 2 – 6 článkových LiPol
Merač vnútorného odporu (Ri) 2 až 6-článkových LiPol batérií
Céčka a vnútorný odpor LiPo akumulátorov