Finálna podoba merača vnútorného odporu 2 – 6 článkových LiPol
Cyril K. spod V. Tatier, ako sám seba predstavil verný návštevník našej Web stránky, nám nám už dávnejšie poslal mail a nejaké fotky. Cyril popisuje a zobrazuje ako dotiahol do finálnej podoby náš merač vnútorného odporu (Ri) 2 až 6-článkových LiPol batérií, ktorého schému a skúšobnú podobu sme predstavili pred takmer tromi rokmi, konkrétne 9.8.2010.
A keďže je možné, že tento merač, podobne ako jeho 3-článkového predchodcu, si budú chcieť niektorí modelári postaviť, zverejňujeme podklady pre výrobu, ktoré Cyril neuveriteľne pedantne spracoval.
foto: Cyril K.
pripravil: Janko O.
K dispozícii je motív plošného spoja:
nákres rozloženia súčiastok (osadzovačka):
maska čelného štítku:
A samozrejme v textovej podobe bude popis, mierne upravená schéma (s vypínačom) a návod na výrobu dobre vyzerajúcej krabičky:
Súvisiace články:
Podklady pre výrobu merača vnútorného odporu 2 až 6 čl. LiPol
Merač vnútorného odporu (Ri) 2 až 6-článkových LiPol batérií
Konečná podoba merača vnútorného odporu LiPol batérií
Merač vnútorného odporu LiPoliek - 4.časť - Teraz presnejší
Komentáre: 31
mohol by som sa spytat ci by bol problem upravit kod pre atmegu ??
resp v čom je to napisane ?? C , Basic alebo rovno v Asemblery ??
Nerobím s Atmelmi, takže sa v nich nevyznám.
PICe programujem v PIC Basic Pro Compilleri.
Upraviť kód pre ATmegu by problém bol - pre mňa isto.
Pred nejakým časom som niekomu posielal zdrojový kód na niektorý z týchto meračov. Sľúbil, že ho prerobí pre Atmel a ozve sa. Doteraz nič. A ani už nečakám. Pravdu povediac, bol som skeptický už vtedy, keď som to posielal, ale chcel som byť ústretový.
Podľa mňa by bolo asi jednoduchšie napísať úplne nový kód (pre čokoľvek), ako prepisovať kód, ktorý som naprogramoval ja. Nerobím takmer žiadne komentáre (pretože mám veľmi dobrú pamäť a ja si pamätám, čo ktorý blok príkazov robí). Namiesto komentárov používam pre mňa veľavravné názvy premenných a tiež aliasov. Ale to, čo je veľavravné pre mňa, pre iného môže byť totálne nezrozumiteľné.
tak ak by bol poskytnuty kod resp strucny suhrn ako to vlastne funguje ja by som sa do toho pustil a napisal to v C-čku a potom to dam k dyspozicii aj ostatnym
S pickami zase nemam vobec ziadne skusenosti a ani programator ...
Aj ja sa pripajam ku atmelackym cakatelom
. HW na merac po suflikovych zasobach nazbieram, ale nakodit to od nuly si netrufam.
Rišo,
uveď svoju mailovú adresu.
Keď sa trochu spamätám z neodkladných povinností, (pohľadám to a) obidvom vám to pošlem.
Vďaka! Ono poCéčkovať picbasic by teoreticky nemal byt problém, keď sa doladia veci okolo AVR architektúry... hádam to nejak zmastíme dokopy
Chlapi, potlačte svoje neodôvodnené nadšenie.
Opäť som skeptický.
Ten program nie je jednoduchý. Programy nekomentujem preto, že sa mi nechce. Neexistuje na svete sila, ktorá by ma teraz donútila, aby som to okomentoval dodatočne.
A neviem si predstaviť situáciu, že to riešime step-by-step mailami. Koľko to bude mailov? Sto, alebo viac. Alebo desať mailov, ale päťstranových. Chodím do práce, občas píšem články, občas chodím lietať, ale hlavne skoro každý deň chodím "makať" na dom. Niekedy mi trvá aj týždeň, kým odpoviem na mail. Na moju intenzívnu pomoc veľmi nespoliehajte. Ale držím vám palce. Zajtra to skúsim poslať.
2011-06-05 21:26:48
barlog951@gmail.com :) tesim sa na mail :)
no mne by stacil princip , typu vyvojovy diagram ( moze byt aj v zjednodusenej forme) , potom by to uz slo ... resp budem studovat zdrojak a okukam princip ...
no v podstate už ani to nebude treba , pochopil som metodiku merania, a to je zaklad :) inak by som sa nevedel pohnuť z miesta :D
akurat mam par dotatzov ...
R13-R17 su ochranne rezistory však ? ale načo su rezistory R7-R11 ked teraz sa už delič nepouživa ale su použite referencie
a druha vec na obiasnenie ...
kedže sa mera URa iba pod žaťažou , celkovy vnutorny odpor a celkove U bez zaťaže je iba suma odporov na člankoch a suma napati bez zaťaže??
R13 až R17 sú naozaj ochranné rezistory, ale ich osud je podobný ako osud hasiaceho prístroja: snahou je, aby nikdy nemuseli zaúčinkovať, ale zídu sa, keď nastane problém.
To je vtedy, keď niekto pripojí batériu s nesprávne zapojeným servisným konektorom, alebo batériu, ktorej články budú mať viac ako 4,2 V. PIC má na vstupoch ochranné diódy. Ak sa napr. na vývod pre 2. článok omylom pripojí vývod pre 3. článok, tak by "odišiel" buď vstup PICu, alebo referenčný zdroj B. Ale ak je tam R17, nič sa nestane.
Súčtové (celkové) napätie aj súčtový (celkový) Ri nie sú jednoduchým súčtom (takže výraz "súčtový" vlastne nie je správny) jednotlivých napätí alebo jednotlivých vnútorných odporov. Aj na fotografiách vidno, že to (súčet jednotlivých položiek nedáva sumu) skrátka "nesedí".
Keby celkové hodnoty boli súčet jednotlivých hodnôt, tak by aj výsledná chyba bola súčtom chýb. Takto sa celkové U aj celkové Ri meria samostatne a keďže to sú veľké čísla, tak ich presnosť je najväčšia. Obzvlášť u celkového Ri je to dôležité, lebo modelára "trápi" celkový vnútorný odpor. Jednotlivé Ri - jednotlivých článkov sú potrebné pre kontrolu, či niektorý článok nie je príliš mimo.
Prepáč, až teraz som si všimol, že sa nepýtaš na R13 až R17, ale na R7 až R11.
Tie tam sú na to, aby referenčnými zdrojmi tiekol prúd, ktorý na nich vytvorí ono spomínané referenčné napätie. PIC má CMOSové vstupy a nebyť tých rezistorov, tak by na referenčných zdrojoch nebolo to správne napätie a na AD vstupoch PICu by bolo tak asi 5,6 Voltu, bez ohľadu na to, čo je na vstupe.
tak potom kde sa meria napatie celkove napatie pred zatažou ??
kedze na URa je napatie iba pri zaťaži (beriem tu poslednu schemu s referenciami tam nie je použite URb ...)
Odporový delič R12 a R18 nemeria celkové napätie batérie ale napätie na známom zaťažovacom odpore, čiže v konečnom dôsledku záťažový prúd.
Celkové napätie batérie sa meria práve pomocou tých referenčných zdrojov a ktoré to napätie treba zobrať do úvahy, to rozhodne PIC na základe určitého algoritmu. Ak zistí, že je pripojená napr. 5-článková batéria, tak celkové napätie je napätie na R8 + UrefE.
Či PIC meria napätie naprázdno - bez záťaže, alebo napätie so záťažou, meria to stále pomocou referenčných zdrojov. Akurát raz je FET rozopnutý a raz je zopnutý. Teda ono to nie je raz, lebo on tie merania opakuje niekoľkokrát a potom ich priemeruje.
ďakujem za vysvetlenie , ked som sa ešte lepšie pozrel do zdrojaku tak som to aj sam pochopil , ale ešte raz ďakujem za informacie ... už by som mal mať všetky relevantne info ...
2011-06-06 18:53:48
Napätie na vývode 3. článku nie je napätie 3. článku ale súčet napätí 1. až 3. článku. Napätie 3. článku sa získa tak, že od napätia na vývode pre 3. článok sa odpočíta napätie na vývode pre 2. článok. Ale napätie na vývode pre 2. článok nie je napätie 2. článku ale napätie článkov 1 a 2. Takže napätie 2. článku získam tak, že od napätia na vývode 2. článku odpočítam napätie 1. článku. Toto je jediné napätie, ktoré sa meria priamo, bez nejakých "fígľov".
Ahoj, kde prosim ta najdem program pre PIC pre tento 2 - 6 clankovy merac? Nasiel som totiz len pre ten mensi co meria "len" 3- clanok. Dakujem velmi pekne :)
V sekcii Download to má názov: Hex súbor pre Merač vnútorného odporu 2 až 6-článkových LiPol batérií.
Alebo rovno takto:
odkaz
Dakujem velmi pekne, neviem preco som si to nevsimol. Inak suciastky su tu niekde rozpisane? Alebo to treba vycitat zo schemy? Dakujem :)
Ani Cyril ani ja sme rozpisku súčiastok nerobili.
Zapojenie je pomerne jednoduché, takže by nemal byť problém vypísať si súčiastky zo schémy.
2011-06-21 08:49:13
Jsem tady "mimo mísu", ale neví někdo, jestli existuje nějaká norma (předpis) při jakém napětí, jakým proudem a po jaké době zatížení se má měřit Ri Li-pol ?
Nie som si istý, či nejaká taká norma alebo predpis existuje.
Práve pripravujeme článok (asi bude zverejnený začiatkom budúceho týždňa), v ktorom bude poukázané na to, že pri rôznych kmitočtoch (pri využití impedančnej metódy) budú namerané rôzne hodnoty Ri.
Rovnako pri Volt-Ampérovej metóde hrá rolu čas medzi meraním so zaťažením a bez zaťaženia.
V pripade zaujmu mozem poskytnut moju prekodenu verziu pre Atmel a to pre pre znakove LCD 16x2 a tiez vylepsenu verziu s grafickym LCD a maticovou klavesnicou (umoznuje vypocet skutocnych Ccok)
Cau Andariel.
Ja by som mal zaujem o Atmel verziu , ak to bude mozne mozes poslat info na moj email.
dik.
Ahoj, Poslal som moj zdrojovy kod snad bude napomocny :)
Ahojte, prave dnes som dokoncil 6s Ri merac. Uz dlhsi cas otec pouziva 3s Ri merac a kedze nam do rodiny
pribudli nejake 4s baterky sme sa rozhodli postavit aj tento. Dakujeme za zverejnenie schemy, programu a dosky plosnych spojov. Super som sa bavil pri stavbe. Dakujem :o)
Ahojte, najde sa niekto ochotny, kto by mi naprogramoval pic16f88 na tento merac Ri?
Záleží na tom, odkiaľ si.
Ak si z okolia Banskej Bystrice, tak ti to naprogramujem ja.
Ak si z okolia Nového Mesta nad Váhom, tak ti to naprogramuje Miroslav.
Ak si z inej časti Slovenska, tak skús zohnať niekoho v okolí, kto má PIC programátor a je ochotný ti obvod naprogramovať.
Andariel: Ahoj Andariel,mel bych zajem o Atmel verziu , muzes poslat podklady na muj email. Díky
Ahojte, je to super merák. Posielam video ako to funguje.
Raz bude aj škatuľa
odkaz
Pridaj komentár
- Pre odoslanie správy môžete aj použiť klávesovoú skratku Alt+S. (Podporujú len niektoré prehliadače)
- HTML znaky budú prevedené na entity.
- Vyjadrujte sa tu ako doma, aby sme vedeli ako to u Vás vypadá.
- Odkazy začínajúce http:// budú automaticky prevedené na odkazy , nepoužívajte však v
jednom príspevku viac ako 3 - to robia len spam roboti:-)