Battery monitor ako indikátor stavu článkov vysielačovej batérie
V článku „Hextronik LI-POLY monitor“ sme v komentároch naznačili, že tento lacný a užitočný obvod by mohol slúžiť na kontrolu stavu jednotlivých článkov LiPol batérie, ktorou viacerí modelári napájajú svoj RC vysielač.
V diskusii sa neskôr vynorili isté problémy, ktoré použitie Battery Monitora na tento účel komplikovali. Konkrétne: prahové hodnoty optickej indikácie sú nastavené dosť „nízko“ (asi 3,3 V) a Monitor by sa musel zakaždým manuálne odpojovať, aby zbytočne nevybíjal batériu.
Pozrite sa, ako sme sa s týmito problémami „popasovali“.
autor: Janko O.
Problém sme riešili na česko-slovenskej úrovni: náš kolega - český modelár Lubor to vlastne celé „vyprovokoval“ a priniesol niekoľko dobrých nápadov, rovnako ako náš kamarát - slovenský modelár Olisoft, ktorý navyše jeden Battery Monitor aj rozobral a nafotil a my sme o tom už len napísali článok.
Nám to síce nedalo pokoja a jeden Battery Monitor sme „otvorili“ tiež a zistili sme, že obvodová schéma každej sekcie (tento typ Monitora má 3 identické sekcie na meranie troch LiPol článkov) Monitora vyzerá nasledovne:
Aby sme zvýšili prahové úrovne napätí, pri ktorých dochádza k „preklopeniu“ LED diód (nad 3,3 Voltu svieti zelená, pod 3,3 Voltu červená LED dióda), je nutné paralelne k rezistoru R2 pripojiť ďalší rezistor, na schéme označený ako R5.
Ak chceme, aby sa prahová úroveň zvýšila na 3,5 V, jeho hodnota by mala byť 41k; na 3,6 V je to 26k; na 3,7 V je to 18k a na 3,8 Voltu by jeho hodnota mala byť 14k.
Samozrejme, že zohnať niektoré takéto hodnoty je takmer nemožné, ale pri použití bežných hodnôt rezistorov (namiesto 41k môžeme použiť 39k, namiesto 26k môže byť 27k a namiesto 14k zas 15k) sa prahové úrovne zmenia bezvýznamne. Isto ste si všimli, že sme použili množné číslo, čo znamená, že paralelné rezistory treba pridať do každej sekcie Battery Monitora. Názornejšia asi bude fotografia:
Takže problém s prahovými úrovňami máme vyriešený, ale zostáva nám problém s odpájaním Monitora, aby nevybíjal vysielačovú LiPol batériu. Prúdový odber Battery Monitora nepresiahne 3 mA, čo je tak málo, že obľúbenú batériu Rhino 2620 mAh by vybil asi za mesiac (ak by na začiatku bola naplno nabitá). Ale modelárov život sa môže skomplikovať: zabudne, alebo odíde na služobnú cestu či dovolenku a keď sa vráti, LiPol batéria vo vysielači je totálne vybitá. A odpájať Battery Monitor po každom lietaní manuálne, sa nám zdá byť trochu ťažkopádne.
Preto sme navrhli jednoduchý obvod, ktorý sme hrdo nazvali: Odpojovač Battery Monitora. Obsahuje len dve (lacné) súčiastky – MOSFET tranzistory BS170 a jeho zapojenie v RC vysielači môže vyzerať takto:
Jednotlivé sekcie Battery Monitora sú k jednotlivým článkom vysielačovej LiPol batérie pripojené len vtedy, keď je vysielač zapnutý. Inak je Monitor od batérie odpojený, čím nedochádza k jej vybíjaniu.
Niekoľko nápadov, ako samotný Battery Monitor vhodne umiestniť do RC vysielača, je v sekcii „Fórum“ na našej Web stránke.
Súvisiace články:
Hextronik LI-POLY monitor
Komentáre: 7
... děkuji za téměř bleskovou reakci. Ta fotka s označením, kterého odporu se to týká mi ušetřila měření, o který SMD odpor se vlastně jedná. Pozdravujte
svokru
Odpoveď | 2011-03-15 22:27:44 | Príspevok upravený: 2011-03-15 22:28:43
No dobrý no, pár dní tu nejsem, včera z monitoru sloupnu smršťovačku, abych kouknul na zapojení, a dnes je tu článek...
Dobrá práce!
Ahoj Michale.
Na našu obranu musím spomenúť, že raz našu snahu o rýchlu aktualizáciu článkov jeden náš známy nazval takto: "Vy ste rýchli, ako prejavy črevnej chrípky".
ked uz tak autor podrobne popisal hodnoty rezistorov pre nastavenie prahovych hodnot, mohol byt taky benevolentny a popisat aj typy TRANZISTOROV:) ale asi niekto nechcel, aby sme si to mohli urobit sami, a museli kupit vyrobok tak ci tak ...
No to fakt od autora toho zapojenia (asi nejakého číňana) nie je pekné, že ti tam nenapísal typy tranzistorov. Dúfam, že máš na mysli tú hornú schému: tú sme my len "vysledovali", čiže z hotového zapojenia sme nakreslili schému. My nie sme jej autormi. A videli sme tam presne to, čo na tej fotografii môžeš vidieť aj ty. Tak sa pochlap a urči z toho typy tranzistorov.
No a nemaj mu to za zlé, že nechcel, aby sme si to mohli urobiť sami, ale že chcel, aby si to modelári kupovali (veď aj my sme si to na HobbyKingu kúpili). Možno sa tým živí.
Ale aj tak je to voláke popletené, lebo autorom toho zapojenia je nejaký číňan a podrobný popis nastavenia prahových hodnôt sme robili my. Tak teraz neviem, komu čo vyčítaš (mailovú adresu toho číňana žiaľ nemám).
Inak, tá spodná schéma, to je naše zapojenie a my sme tam typy tranzistorov uviedli. Lebo nechceme, aby si to modelári od nás kupovali, ale aby si to sami vyrobili. Možno to bude tým, že my pre nikoho nič nevyrábame a ani nikomu nič nepredávame
.
Pekný článok, ale...
Prečo sa trápiť s prerábaním, keď sa dá na e-bay za 2 Ečka kúpiť monitor s procesorom a displejom, ktorý je programovateľný. Má to také "čarovné" tlačidlo, ktorým si nastavím prahovú úroveň. Ak mám ten monitor doma tak asi áno, ale ak si to mám tak či tak kupovať...
Nič v zlom, dnes sa da toho kúpiť toľko, že to človek proste neusleduje a každý radšej robí s tým čo má, len niekedy sa zabudne obzrieť okolo seba.
Iná vec je druhá časť s odpojovačom. Toto je vyriešené proste nádherne. jednoducho a účelne, nieje čo dodať. Presne kôli tkýmto nápadom na túto stránku chodím.
On je tento článek už poněkud starší...
Ale na druhou stranu, výběr je teď opravdu mnohem větší než před těmi 4 roky. A kdyby si náhodou někdo tento monitůrek koupil, tak tu má návod, jak si ho eventuelně upravit.
Pridaj komentár
- Pre odoslanie správy môžete aj použiť klávesovoú skratku Alt+S. (Podporujú len niektoré prehliadače)
- HTML znaky budú prevedené na entity.
- Vyjadrujte sa tu ako doma, aby sme vedeli ako to u Vás vypadá.
- Odkazy začínajúce http:// budú automaticky prevedené na odkazy , nepoužívajte však v
jednom príspevku viac ako 3 - to robia len spam roboti:-)