Ešte ani deň neuplynul od našej výzvy, v ktorej povzbudzujeme modelárov, aby sa pochválili svojimi výtvormi a v našej mailovej schránke sa už objavilo niekoľko správ.
Paradoxne, ako prvý sa odvážil francúzsky modelár Jean-Michel Ramond, pravdepodobne z mesta Toulouse. Takže úsilie môjho brata Miroslava, zverejniť výzvu vo viacerých svetových jazykoch, prinieslo svoje ovocie.
Práve Francúzsko má v našich predstavách podobu romantickej krásnej krajiny, plnej umeleckých diel, kde stále svieti slnko, príjemne špliecha more a kde dobrosrdeční ľudia jedia dobré jedlá, ktoré zapíjajú dobrým vínom.
Ale zároveň je to priemyselná krajina, kde Marcel Dassault stvoril celú generáciu lietadiel, ktoré sa stali legendou: Mirage.
pripravil: Janko O.
Jean-Michel je náš verný priaznivec, od ktorého sme dostali blahoželanie, keď sme 21. januára 2011 oslavovali 1. výročie vzniku našej Web stránky. Vtedy nám napísal:
Asi
je to muž činu a neobľubuje záplavu slov, pretože ani jeho mail
nieje príliš rozsiahly:
Z fotografie s veľkým rozlíšením sme sa snažili „vydolovať“ čo najviac informácií, aby sme tak vykompenzovali Jean-Michelovo tajomné mlčanie.
Na obrázku sú okrem dvoch modelov aj dva RC vysielače. Oba sú robené podomácky, tak povediac „ušité na mieru“.
Pravdepodobne sú programovateľné, každý má displej a tlačidlá a okrem toho má aj ďalší displej: na telemetriu. Zreteľne vidieť vysielačový modul FrSky DFT. Trochu nás mätú dve antény na 2,4 GHz.
Dva modely z penových materiálov, každý z iného kúta sveta a každý s iným pohonom.
Jeden je ruský SU-35 s pohonom dúchadlom (alebo dvomi dúchadlami) a druhý je americký experimentálny stroj X-29, poháňaný tlačnou vrtuľou.
JeanMichel sa nechal inšpirovať týmto:
Vidno,
že modelári sú kozmopolitný národ, pretože my zase radi lietame s
Mirage 2000-5 (však Bohdan?