Taliansky ekonóm a filozof Vilfredo Pareto vypracoval teóriu akejsi tajomnej rovnováhy čísiel 80 a 20. Zdá sa vám to nezmysel? No len na prvý pohľad.
Život denno-denne prináša príklady, ktoré jeho teóriu potvrdzujú:
80 % všetkého majetku v štáte je vo vlastníctve 20-tich % jeho obyvateľov. 80 % z tržby nejakého obchodu má na „svedomí“ len 20 % jeho sortimentu. 80 % používateľov daného zariadenia využíva len 20 % jeho možností (napr. mobilné telefóny, sofistikované domáce spotrebiče, ale aj softvér). Za 80 % príjemných chvíl vo vašom živote môžete byť vďační len 20 % vašich priateľov a známych. A za 80 % nepríjemných chvíľ vo vašom živote je zodpovedných iných 20 % ľudí z vašeho okolia.
Zaujímalo nás, či Paretovo pravidlo funguje aj v modelárstve. Myslíme si, že áno a tak sme vymysleli pravidlo nové:
Osemdesiatim percentám modelárom plne postačujú RC súpravy, ktorých cena je len 20 percent z ceny značkových RC súprav.
pripravil: Janko O.
Pôvodne sme chceli tento článok nazvať: „Pre koho je a pre koho nie je Turnigy 9X určená“. Mnohým by bolo hneď v úvode nad slnko jasné, čo máme na mysli. Veď týmto vysielačom niektorí naši kamaráti a známi úspešne „dráždia“ (ako kobru bosou nohou) „elitu“ modelárstva už takmer päť rokov. Najzdatnejšími „dráždičmi“ sú: RiMr, Vpershing, Coro, Olisoft, Boboland, Googie, Jyry, Drondys a ďalší. No musíme sa priznať, že svojou troškou do mlyna sme prispeli aj my. A činíme tak radi a sme na to dokonca hrdí. A čo je najhoršie, nechceme sa ani polepšiť, ba o tom ani v najmenšom neuvažujeme.
Čo nás k tomu vedie? Celosvetové skúsenosti s týmto vysielačom naznačujú, že nie je príčinou havárií modelov o nič viac, ako iné vysielače, aj oveľa renomovanejších značiek. Drvivá väčšina havárií modelov je totiž zavinená „rukami“ a je teda spravidla dosť jedno, či v tých rukách je Turnigy alebo Japan Radio. V tomto prípade viem celkom presne, o čom hovorím (vlastne píšem), pretože som majiteľom aj Turnigy 9X aj vysielača JR Propo X-3810.
Ešte pred pár rokmi aj odporcovia T9X riadili svoje modely RC súpravami takpovediac „samo-domo“ (aj my s mojim bratom Miroslavom sme k nim patrili, bližšie tu), alebo továrenskými výrobkami, ktoré technológiami, svojim spracovaním a spoľahlivosťou nesiahali vysielaču Turnigy 9X ani po členky (po kotníky). A lietali (sme), a modelmi (sme) neničili cudzí (a ani svoj) majetok, a ani (sme) modelom nikoho nezabili, tak ako v poslednej dobe neskúsených modelárov „niektorí elitní modelári“ stále strašia.
Paradoxne, pred ôsmimi rokmi na súťaži v Maďarsku zhavaroval model nemeckého modelára medzi divákov, čoho následkom boli mŕtvi dvaja starší manželia. Ten modelár bol jeden z najlepších, jeho model bol špičkový profesionálny výrobok (žiadne samo-domo) a jeho RC súprava bol špičkový výrobok jednej z najrenomovanejších svetových značiek.
Čo nás teda opravňuje k tomuto „kacírskemu“ výroku: „Osemdesiatim percentám modelárom plne postačujú RC súpravy, ktorých cena je len 20 percent z ceny značkových RC súprav“ z úvodu článku?
Skúste si na modelárskych fórach, kde majú odporcovia T9X neotrasiteľné pozície, pozrieť ich modely a samozrejme aj modely ostatných diskutujúcich. Niektorí majú svoje vlastné Web stránky, ale mnohí svoje modely prezentujú na portáli RCalbum. Nájdete tam pomerne málo modelov, na ktoré by Turnigy 9X „nestačila“. Väčšina predstavených modelov by mohla byť riadená dokonca oveľa jednoduchšími (aj tzv. setovými) RC súpravami.
Samozrejme, nájdete tam aj modely, na ktoré je T9X trochu „krátka“ a kde je použitie drahých špičkových vysielačov úplne oprávnené a často aj nevyhnutné.
Ďalšou skupinou sú niektoré modelárske kategórie, kde špičkový súťažiaci musí mať aj špičkovú výbavu a kde T9X nemá svoje miesto.
Ale množstvo rekreačných modelárov (medzi ktorých sa rátame) môže byť plne uspokojené vlastnosťami aj schopnosťami tejto kontroverznej RC súpravy.
No schválne: skúste na www.rcalbum.com trochu „listovať“ a skúste modely pomyselne zaradiť do jednej z dvoch kategórií:
- 1. na toto stačí T9X
a
- 2. na toto nestačí T9X
Ak by vám náhodou vyšiel pomer 80 % ku 20 %, tak sa nejhnevajte na nás. My nič, to Vilfredo Pareto.