Voľakedy dávno, keď som s modelárčinou začínal, mi Páter, ako ho mnohí z Vás podľa prezývky poznáte (áno, jedná sa o Pána Modelára s veľkými písmenami zo Zvolena, u ktorého som "učňoval"), nám neustále pri mojich začiatkoch prízvukoval: brúsiť, brúsiť, brúsiť. Po vyrezaní, po zarovnaní, pred zalepením, po zalepení, pred prelakovaním, po nalakovaní atď.
autor: V. Perešíni
pridal: mior
Prečo? Nuž vtedy sme obrysy z plánov na materiál prenášali ručným obťahovaním plánu ceruzkou cez kopírovací papier.
Samozrejme s patričným prídavkom kvôli nepresnostiam. Po vyrezení dielu lupienkovou pílkou (ilustračné foto nemám, lebo som ju nedávno po troch zlomených listoch zahodil) potom opakovaným prikladaním k originálnemu plánu a následným brúsením a brúsením... sme konečne ako tak dostali požadovaný tvar daného dielca.
Samozrejme, so všetkými vedľajšími účinkami brúsenia - všadeprítomným prachom. A keď nás v dielni bolo niekoľko...
Dnes bohužiaľ dielňu nemám, mám k dispozícii akurát tak obývačku a balkón. Zato mám však poruke novú technológiu, ktorá mi umožní modelárčiť aj v takých priestoroch.
Obrysy dielcov resp. jednotlivých súčiastok z rovnakého materiálu si najskôr v CorelDrawe z plánu (PDF, DWG, DXF... - viď článok
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id=205&n=ako-na-tlacenie-planikov-v-pozadovanej-mierke)
popresúvam do nového dokumentu tak, aby som ich čo najviac natesnal k sebe tak, aby bol minimálny odpad (a prípadne i rezov medzi nimi). Takto vytvorený dokument vytlačím na samolepiacu fóliu
(tzv. etikety) na laserovej tlačiarni.
Túto etiketu potom prilepím na materiál. Prosím, nechcem vyvolávať polemiku, do akej miery to spôsobí zmenu rozmerov, berte to ako fakt. Nemeral som to a myslím že pri stavbe sám nechtiac urobím odchýlky od rozmerov väčšie.
Pokiaľ treba viacej rovnakých dielov, materiály na seba navrstvím
(spojím ich napr. kúskami obojstrannej lepiacej pásky) a elektro lupienkovou pílkou presne (teda tak, ako dokážem, tiež už potrebujem okuliare) podľa obrysu vypílim.
Pritom mi asistuje vysávač, ktorý sa postará spolu s ofukovaním rezu o všetok prach.
Takto vyrezané diely sa síce nevyrovnajú vyrobeným na CNC strojoch ale presnosť je dostatočná.
Stačí potom na balkóne pomocou pomôcok pre maliarov
vyhladiť hrany prípadne drobné odchýlky a diely sú za chvíľu hotové.
Neviem si už ani predstaviť, ako by som sa trápil s klasickou lupienkovou pílkou, nehovoriac o tom, že by som to musel kvôli prachu píliť niekde v pivnici...
Podobných elektrických píl existuje viacero druhov, tento model má výhodu v možnosti použitia klasických lupienkových listov
(táto sada je napr. z Baumaxu), okrúhlych listov a dokáže pracovať dokonca s polovičnou dĺžkou listu,
takže list sa dá využiť aj viackrát. Linky na ne a na videá ako pracujú zámerne neuvádzam, každý si ich určite nájde sám.
Jednoduchšie by bolo už len to na PC nakresliť, založiť materiál a pomocou cnc to nechať vyrezať. To by už ale nebola klasická modelárčina... Tá je totiž nielen o pilotovaní - skutočný modelársky pilot by mal najskôr lietadlo od piky postaviť.
V. Perešíni