Určite to poznáte. Zbadáte na letisku kolegu, ako s niekým v diaľke komunikuje nejakým vizuálnym spôsobom - kývaním, kričaním, obracaním modelu do rôznych strán, alebo divoko hýbe ovládacími pákami na vysielači a sleduje kolegu putujúceho s jeho modelom. V lepšom prípade si pomáha komunikáciou cez mobil alebo verejnú rádiostaničku.
autor: Vladimír Perešíni
pridal: mior
Hneď väčšina uhádne, o čo sa pokúša. Testuje dosah RC súpravy. Teda aspoň pri zemi, pokiaľ nemá kamaráta čo by nad ním krúžil aj s jeho modelom hoci na Čmeliaku.
Drtivá väčšina to prevádza tým relatívne najjednoduchším spôsobom – jeden neustále pohybmi riadiacich pák aktualizuje polohu niektorého zo serv a druhý sa snaží nájsť miesto, kde sa ten pohyb po prenose rádiom na serve už neprejaví.
Jednoduché, účinné a hlavne naprosto vizuálne jasné. Ale nepohodlné.
Keďže aj mňa po prestavbe mojej FC-16 na 2,4GHz pásmo čakala podobná skúška, ktorá mala overiť, či som všetko previedol správne, zamyslel som sa nad tým. Budem aj ja dávať modelárskemu okoliu najavo, že kam až mi tá súprava funguje?
Predsa sa to dá zjednodušiť - vizuálny prejav funkčnosti súpravy previesť na audiovizuálny.
A ako?
Jednoduchým zapojením tzv. sledovača signálu na prijímač namiesto serva:
Schéma nepotrebuje komentár - len prevádza riadiace impulzy určené pre servo na akustickú podobu. Ako vyzerá signál pre servo, nájdete to aj tejto webovej stránke. Ale ako to
znie?
V sekcii Download je priložený zvukový záznam - z neho jasne počuť, ako sa mení pohybom riadiacej páky zvuk - teda signál pre servo.
Najjednoduchšie prevedenie (teda mimo vrabčieho hniezda) vidno na obrázkoch.
A ako s tým "zmerať" dosah?
Pokiaľ ma trápi len dosah ako taký samotný (bez vplyvu montáže v modeli), jednoducho zavesím zapnutý vysielač kolegovi, čo práve diskutuje s ostatnými na krk (pravda, po uistení sa že každý vie že práve používam ten-ktorý kanál a ja odbehnem (pešo, na motorke, autom - podľa predpokladaného dosahu) so zapnutým prijímačom a slúchadlom na uchu. A vzdaľujem sa až dovtedy, pokiaľ signál v slúchadle umĺkne. Tam je hranica dosahu (ak pravda kolega medzitým vysielač nevypol alebo sa prípadne nevybili v ňom batérie). Takto možno postupovať v pomyselnom kruhu so stredom s polohou vysielača a ak si to dokonca podľa GPS aj zaznamenáme, získame aj reálny graf.
Ak máme podozrenie že súprava vynecháva len v niektorých situáciách, odporúčam sledovač signálu pripojiť cez Y-kábel k postihovanému kanálu, patrične sa vzdialiť od vysielača, prípadne aj pustiť elektropohon (stredné otáčky, vtedy je rušenie najpravdepodobnejšie) a POČÚVAŤ. Každú poruchu v prenose je možné postrehnúť - ucho je oveľa viac citlivejšie na drobné zmeny zvuku vplyvom poruchy ako iný orgán. To nám aspoň čiastočne pomôže identifikovať možný zdroj poruchy.
Nakoniec ma ešte napadlo, bolo by zaujímavé zistiť, ako by sa chovali niektoré moderné 2,4 GHz systémy na hranici dosahu po zapnutí niekoľkých ďalších vysielačov v tom istom pásme v rovnakom priestore. Merať to prístrojmi alebo klasickou metódou sledovania vychyľovania serv je dosť nepraktické.
Vpershing