V komentároch k článku „Silné magnetické uchytenie“ sa pravidelný návštevník našej Web stránky s prezývkou Jack spýtal: „Nesťahujú" takéto silné magnety signál z vysielača? Nezhoršujú teda príjem?“
Mal tým zrejme na mysli vplyv silných magnetických polí na činnosť (citlivosť) RC prijímača.
autor: Janko O.
Najskôr asi treba uviesť niektoré veci na pravú mieru. Nemyslím, že by silné magnety mohli nejakým spôsobom „presmerovávať“ signál z vysielača, ktorý by sa za normálnych okolností bez problémov dostal k prijímaču. Rovnako zrejme silné magnety nedokážu opak, teda „nahnať“ signál z okolia smerom k prijímaču.
Silné magnetické pole môže ovplyvniť činnosť prijímača (v našom prípade RC prijímača) dvomi spôsobmi. Meniace sa magnetické pole môže v cievkach alebo obvodoch prijímača, ktoré „sa tvária“ ako vodič v meniacom sa magnetickom poli, naindukovať napätia, ktoré prijímač môže, ale nemusí, ďalej spracovať.
Ak takto naindukované napätie má tie „správne“ parametre (hlavne kmitočet (vstupný, medzifrekvenčný, modulačný), dostatočnú amplitúdu, prípadne tvar), tak ho prijímač môže „považovať“ za žiadúci signál a máme problém. Avšak je tu tá nutná podmienka, čiže meniace sa magnetické pole (navyše by sa muselo meniť tým „správnym“ spôsobom). Pravdu povediac, takáto hrozba je pomerne zriedkavá a nebudeme sa ňou ďalej zaoberať aj preto, že Jack chce vyriešiť problematiku (nemenných) magnetických polí, vytvorených silnými permanentnými magnetmi v blízkosti RC prijímača.
Takže druhým (závažnejším) spôsobom, ktorým môžu silné magnety ovplyvniť činnosť RC prijímača, je to, že môžu zmeniť indukčnosť (najdôležitejšiu vlastnosť) cievok, použitých v prijímači (rozladiť rezonančné obvody), ktoré majú feromagnetické jadro. V predbežnej odpovedi Jackovi sme napísali, že sa tento problém týka skôr RC prijímačov pre pásma 35 a 40 MHz, pretože tam takéto cievky sú. RC prijímače pre pásmo 2,4 GHz v signálových obvodoch cievky s feritovým jadrom nepoužívajú. Preto by na blízkosť silného magnetického poľa nemali byť citlivé.
A aby sme to „podporili“ aj praxou, tak sme urobili pokus a meranie. Pokusným „králikom“ sa stal RC prijímač D8R (2,4 GHz) firmy FrSky, pretože má vstavanú telemetriu. Konkrétne, môže merať a na diaľku posielať informáciu o sile signálu. Inými slovami, ak by silné magnetické pole malo vplyv na prijímaný signál, tak sa to „dozvieme“, pretože na strane vysielacieho modulu sme pripojili prípravok s mikrokontrolérom, ktorý na LCD displeji zobrazuje (aj) silu signálu.
Nebudem to „naťahovať“. Skrátka magnetické pole silného permanentného magnetu pôsobiaceho z bezprostrednej blízkosti (a všetkých možných smerov) na RC prijímač D8R nemalo žiadny vplyv na funkčnosť prijímača (pripojili sme aj servá) ani na silu prijímaného signálu (RSSI nezaznamenalo žiadnu zmenu).
Vplyv silného magnetického poľa na RC prijímače pre pásma 35 a 40 MHz sme neoverovali, pretože sme si neboli úplne istí, či takéto pokusy nezanechajú na prijímačoch trvalé následky (či niektoré časti prijímača nezostanú trvalo zmagnetizované) a navyše takéto prijímače väčšinou nemajú možnosť merať silu prijímaného signálu.
Okrem toho treba spomenúť, že silné magnetické pole bude pravdepodobne negatívne vplývať aj na RC vysielače (vysielacie moduly) pre pásma 35 a 40 MHz, pretože aj tam sa hojne vyskytujú cievky s jadrami z feromagnetických materiálov.
Preto je vhodné nielen RC prijímače, ale aj RC vysielače pre pásma 35 a 40 MHz chrániť pred vplyvmi silných magnetických polí.
Záverom: Magnetické uchytenie v RC modeloch má svoje opodstatnenie a nie je nutné sa ho báť. „Symbióza“ s RC prijímačmi pre pásmo 2,4 GHz je úplne bezproblémová, ale pri prijímačoch pre pásma 35/40 MHz je dobré ich od silných magnetov čo najviac vzdialiť a magnetické obvody dôsledne konštruovať ako uzatvorené.
Súvisiace články:
Rušenie spôsobené regulátorom (ESC)