V čom teda tkvie vyváženosť alebo nevyváženosť dúchadla?
Problém je možné rozložiť na niekoľko častí, ktoré samozrejme súvisia s konštrukčným usporiadaním pohonnej jednotky.
Je zrejmé, že ak na vyvážený motor vďaka nepresnému unášaču krivo nasadíme samostatne vyvážený rotor dúchadla, celok bude nevyvážený.
Ak na vyvážený motor dobre nasadíme nevyvážený rotor dúchadla, výsledok bude rovnaký.
autor: Janko O.
Takže nielen motor, unášač, rotor dúchadla, ale dokonca aj kužel rotoru dúchadla musí byť vyvážený. Je tu ešte ďalšia možnosť, keď vďaka šikovnosti alebo náhode skompletujeme pohonnú jednotku zloženú z nevyvážených dielov tak, že celok je vyvážený. Ideálny prípad nastane ak je vyvážený celok zložený zo samostatne vyvážených častí.
Ak si ako vzor zoberieme vyvažovanie kolies automobilu, zistíme, že mechanik umiestňuje závažia na vnútornú aj vonkajšiu stranu ráfu kolesa. Tak vyváži koleso staticky aj dynamicky. Mechanik v pneuservise však má oproti nám dve výhody: špeciálnu vyvažovačku v hodnote státisícov a hlavne koleso je z auta demontované.
Tí z vás, ktorí majú možnosť nechať si na špecializovaných zariadeniach vyvážiť jednotlivé časti dúchadla staticky aj dynamicky, nech tak učinia. My ostatní si musíme pomôcť inak. Existujú aj vyvažovačky, ktoré vyvážia koleso bez demontáže, ale vyvážia ho len staticky. My sme sa ocitli v podobnej situácii.
Máme dúchadlo, ktoré je evidentne nevyvážené. Vyvažovať ho len na základe subjektívneho pocitu chvenia je nespoľahlivé. Aby sme mohli objektívne zhodnotiť, či sa po našom zásahu intenzita chvenia znížila, potrebujeme snímač. Konkrétne snímač vibrácií, snímač otrasov. Tí šťastnejší použijú profesionálny výrobok za drahé peniaze, iní otvoria šuplík a hľadajú. A nájdu starý ale funkčný gitarový snímač, dynamický mikrofón alebo miniatúrny reproduktor z nefunkčného tranzistorového rádijka (alebo reproduktor zo starého počítača). Básnik by povedal: snímače otrasov všade vôkol nás.
Na obrázku
je snímač vibrácií vyrobený z miniatúrneho reproduktoru namontovaný na "stacionárnej vyvažovačke" a na tomto obrázku
je rovnaký typ reproduktoru použitý na "prenosnej vyvažovačke" magnetom prichytenej na prstenci dúchadla.
Takže snímač je k dispozícii a treba ešte vyhodnocovacie zariadenie. Multimetre, či už digitálne alebo ručičkové, sa ukázali ako nevhodné. Zmerajú síce veľkosť nakmitaného napäta, ale neukážu jeho podobu, jeho charakter. Navyše, verohodne zmerajú veľkosť len harmonického (sínusového) napätia a aj to len o kmitočte okolo 50 Hz. Výsledky merania veľkosti napätia s iným priebehom a s iným kmitočtom je možné považovať skôr za hausnumerá.
Zato osciloskop, to je vec.
Neskôr ukážeme, že tvar nakmitaného napätia pomáha pri vyvažovaní.
Jednokanálový osciloskop v núdzi stačí, no dvojkanálový uľahčí lokalizáciu správnej polohy dováženia.
Aký osciloskop: analógový, pamäťový alebo digitálny, nie je podstatné. Dobrú službu odvedie aj prastarý elektrónkový.
Či si snímač s osciloskopom budú rozumieť zistíme tak, že na membránu reproduktorku jemne poťukáme prstami. Nakmitané napätie by malo byť v rádoch desiatok milivoltov. Pri najväčšej citlivosti osciloskopu 5 milivoltov na dielik, nám takýto snímač "vyvažovačky" plne postačuje.
Ak je nakmitané napätie malé, alebo citlivosť osciloskopu nepostačujúca, treba použiť reproduktor s vyššou impedanciou.
Súvisiace články:
Snímanie otáčok elektromotorov
Vyvažovanie elektrických dúchadiel - 1.časť
Vyvažovanie elektrických dúchadiel - 3.časť
Vyvažovanie elektrických dúchadiel - 4.časť