Prúdy tečúce elektromotorom pri rôznych letových režimoch
K napísaniu tohoto článku ma nepriamo "vyprovokoval" akýsi modelár, ktorý sa na jednom modelárskom fóre pýtal, či v striedavom motore aj pri plnom plyne má prúd tečúci (ľubovoľnou) fázou podobu PWM.
Teória hovorí jedno, ale prax môže hovoriť niečo úplne iné.
A tak mi neostávalo nič iné, ako svoju zvedavosť uspokojiť meraním.
autor: Janko O.
O charaktere prúdov a napätí v obvode elektropohonu sa zmieňuje niekoľko článkov na našej Web stránke, ale čo sa deje pri rôznych letových režimoch, to sme ešte nespomínali. Pod pojmom "rôzne letové režimy" mám na mysli nie len rôzne otáčky, ale aj rôzne zaťaženie motora. Uznajte sami, že je rozdiel, keď model pomaly klesá, páka plynu na vysielači je sotva v polovici a motor má "nejaké" otáčky a "nejakú" (takmer žiadnu) záťaž, alebo model strmo stúpa, plyn je naplno, motor má tie isté otáčky, ale úplne inú (maximálnu) záťaž.
Pre doplnenie predstavy, ako funguje regulátor jednosmerného motora, som urobil simuláciu napätí, ktoré sú privádzané na svorky motora. Celá "séria" obrázkov názorne ukazuje funkciu PWM (Pulse Width Modulation - Pulzne Šírková Modulácia). Postupné rozširovanie impulzov má za následok zvyšovanie otáčok (ale aj "sily") motora. Keby som urobil aj simuláciu prúdu do motora, tak s narastajúcou záťažou by sa šírka impulzov nemenila, ale by narastala ich amplitúda.
Činnosť regulátora striedavého motora je ale oveľa zložitejšia a je popísaná v článku "Priebehy prúdov a napätí v obvode elektropohonu" a "Snímanie otáčok elektromotorov". Preto som sa sústredil práve na tento druh modelárskeho pohonu. Tu som okrem zmeny otáčok simuloval aj zmenu záťaže a to tak, že som menil silu, ktorou som zvieral motor handrou, ktorú som držal v ruke. Nezaujímali ma absolútne hodnoty, skôr ma zaujímalo, čo sa deje na osciloskope, keď je pri určitých nastavených otáčkach (určitej nastavenej šírke impulzov, privádzaných na vstup regulátora) motor brzdený (zaťažovaný) málo, stredne, alebo veľmi (maximálne).
Nuž, načo veľa slov, obrázky povedia viac a navyše sú okomentované, aby bolo zrejmé, aké sú podmienky merania.
Záverom by sa dalo povedať, že iný regulátor môže dávať trochu iné priebehy. Ale keby som mal odpovedať tomu modelárovi, spomínanému v úvode, tak moja odpoveď by znela, že pri maximálnom plyne a maximálnej záťaži by PWM malo zaniknúť a mali by zostať už len jednotlivé široké a "vysoké" prúdové impulzy (pretože pre maximálnu záťaž je podstatná maximálna amplitúda prúdových impulzov a nie ich tvar, ktorý o sínusovke môže aj tak len "snívať"), ktoré zakaždým zmenia svoju polaritu. To, že nič nie je ideálne, ukazujú obrázky, kde je vidieť, že záporné impulzy nie sú úplne rovnaké ako kladné impulzy. Ale o PWM sa isto hovoriť nedá.
Súvisiace články:
Priebehy prúdov a napätí v obvode elektropohonu
Snímanie otáčok elektromotorov
Prehrievanie regulátorov pri rôznych letových režimoch
Využitie prúdových senzorov v modelárskej praxi
<Staršie | tento článok | Novšie>
Napísané: 2. 7. 2021, 08:30 |
Prečítané: 9936x |
Kategórie: Pohony |
Napísal: admin |
Komentáre: 6
dobry den,
citujem :"prud tecie obidvomi smermi" takze su to motorceky striedave ci jednosmerne ? pytam sa preto lebo v elektrike som laik a niekde som cital "odborny" clanok ze sa jedna len o kvazi stredave motory ale v skutocnosti su jednosmerne tak ako to vlastne je ?resp. je striedavy regulator dodavatelom striedaveho prudu do stiedavych motorcekov ?
som detailista a rad by som si to ujasnil tak by ma vasa odpoved velmi potesila
Dá sa povedať, že cievkami (vo vnútri motora) akéhokoľvek elektromotora tečie striedavý prúd. Pri striedavých motoroch je to jasné (a jednoduché), pri jednosmerných motoroch (rozumej: motoroch napájaných z jednosmerného zdroja) musí z jednosmerného prúdu "urobiť" prúd striedavý niečo iné:
- buď je to komutátor (pri motoroch, ktoré modelári nazývajú jednosmerné (majú dva prívody)). Takýto motor sa môže točiť aj bez regulátora (pripojený napriamo na zdroj).
- regulátor (ESC) - (pri motoroch, ktoré modelári nazývajú striedavé (majú tri prívody)). Takýto motor sa nemôže točiť bez regulátora.
Preto je striedavý regulátor obvodovo oveľa zložitejší, ako regulátor jednosmerný. Jednosmerný len "seká" jednosmerný prúd - tzv. PWM, a tým mení otáčky motora. Striedavý tiež "seká", ale okrem toho z jednosmerného prúdu "vyrába" prúd 3-fázový striedavý o premenlivom kmitočte, pretože otáčky striedavého modelárskeho motora sú dané frekvenciou tohto striedavého prúdu.
Odpoveď | 2015-08-16 08:52:02 | Príspevok upravený: 2015-08-16 08:54:12
dakujem za dalsie informacie
len mi chyba jednoznacna odpoved alebo polemika ci brushless je jednosmerny alebo striedavy motor je inrevaltna ? da sa jednoznacne povedat ze ten motor je striedavy alebo jednosmerny ? prud do neho tecie z regulatora a ten je striedavy takze motor by mal byt tiez jasne stiredavy, ci ? ...
niekde som nasiel pripomienku o synchronnych a asynchronnych motoroch v tejto suvislosti/teda ak sa nemylim/
je relevantne posudenie ci sa jedna o jednosmerny alebo striedavy motor jedine z toho hladiska akym prudom /jednosmernym ci striedavym/ je napajany ? ak ano potom mi vychadza ze je to ciste len striedavy motor, ci ?...
uz sme sa o tom bavili so synom jeho to tiez zaujima on tvrdi ze je to jednoznacne striedavy motor tak vas znovu prosim o odpoved slubujem uz nebudem dalej otravovat :)
Ak zoberieme ako kritérium, aký prúd tečie PRÍVODMI motora, tak brushless (bezkomutátorový) motor je jednoznačne striedavý.
slubil som - ja viem, ale sa natiska otazka ake ine kriterium by este mohlo byt ?
Niektorí ako kritérium berú fakt, že sa celok (motor aj regulátor) napájajú z (jednosmernej) batérie. A že regulátor je len akousi elektronickou náhradou komutátora. Potom vychádza, že aj toto je jednosmerný motor.
Iným kritériom môže byť to, čo som už spomínal: aký prúd tečie cievkami motora. Tu pre zmenu vychádza, že brushless aj brushed sú motory striedavé.
Pridaj komentár
- Pre odoslanie správy môžete aj použiť klávesovoú skratku Alt+S. (Podporujú len niektoré prehliadače)
- HTML znaky budú prevedené na entity.
- Vyjadrujte sa tu ako doma, aby sme vedeli ako to u Vás vypadá.
- Odkazy začínajúce http:// budú automaticky prevedené na odkazy , nepoužívajte však v
jednom príspevku viac ako 3 - to robia len spam roboti:-)