Navzdory hlbokému opovrhnutiu mnohých modelárskych kolegov, viacerí vlastníme modely z polystyrénu, EPP, Elaporu alebo z Depronu.
Medzi nedostatky týchto materiálov patrí citlivosť na poškodenie povrchu.
autor: Janko O.
Aj perfektné pristátie do tvrdšej trávy zanechá nepekné škriabance na trupe a spodnej časti krídiel. Vyskúšali sme niekoľko metód ako dopriať penovým modelom lifting, ale s nevalným úspechom.
No potom prišiel nápad. Pred rokmi som manželke na Vianoce kúpil kuchynský parný čistič, netušiac, že ako dar je domáci spotrebič na najnižšej priečke obľúbenosti. (Doteraz ho manželka nepoužila ešte ani jeden - jediný raz. Zato my s bratom Miroslavom nesčetnekrát).
Naliali sme dávku vody a zapli do siete. Po chvíli nasmerovali trysku tak, aby prúd horúcej pary pôsobil priamo na jeden zo škrabancov.
Po dvoch sekundách inkriminovaná časť škrabanca úplne zmizla. Posúvaním prúdu pary pozdĺž rýhy sme postupne dosiahli úplné vyhladenie povrchu.
Rýchlosť posúvania je niekoľko milimetrov až jeden centimeter za sekundu, podľa hĺbky poškodenia. Rýhy spôsobené otlačením je možné odstrániť úplne, ale ak došlo k vytrhnutiu materiálu, stopy zostanú.
Dôsledné "omladzovanie" veľmi poškriabaného modelu môže trvať aj hodiny.
Skutočne dôjde k omladeniu, pretože vplyvom vyššej teploty dôjde k čiastočnému obnoveniu štruktúry materiálu, vyhladeniu povrchu a samozrejme k očisteniu modelu od hliny ale aj trávy.
Po jednej takejto procedúre sa nás kolegovia pýtali, či sme kúpili nový model. Tento parný lifting je účinný na všetky materiály, z ktorých sa penové modely vyrábajú: polystyrén, EPP, Elapor ale aj Depron.
Postup si treba najskôr odskúšať, inak pri nadmernom prehriatí príliš vynikne gulôčková štruktúra materiálu. Výsledok sme s mojim bratom Miroslavom nazvali "krokodília koža".
Aj tento jav je však možné využiť. Konkrétne na hornej strane nábežnej hrany krídla, kde bude takýto povrch účinný ako turbulátor.
Je možné narovnať aj nábežné hrany krídiel zdeformované po náraze do pevného predmetu.
Hlboké preliakliny najprv "vytiahneme" mechanicky. Potom hrubou ihlou alebo špicatou pinzetou poprepichujeme preliaklinu zo všetkých strán.
Trysku parného čističa priložíme priamo na každý takto vzniknutý otvor. Vplyvom horúcej pary každá zdeformovaná penová gulôčka v okolí otvoru zväčší svoj objem a preliaklina nielen že zanikne, ale sa dokonca zmení na mierny "opuch".
Ten je vhodné hneď za tepla opatrne zatlačiť späť, do pôvodného tvaru. Ak chceme, aby bol výsledok stopercentný, tak opravené miesto ešte vytmelíme mierne zriedeným šľahaným tmelom. Ten po uschnutí opatrne prebrúsime a pretreme Styrolepom zriedeným liehom.