Áno, veď v podstate o tom je celá modelárčina!
Práve modelár dokáže urobiť veci, ktoré svojou krásou, kvalitou či funkčnosťou predčia aj také, ktoré vyrobili v továrni tzv. „naslovovzatí“ odborníci na profesionálnych zariadeniach.
A o tom je dnešný článok, kde porovnáme vyhrievacie vložky do topánok (bot).
Autor: mior
Foto: Mirina O. a Katka O.
Keď sme s bratom Jankom O. rozmýšľali o vyhrievanej obuvi pre polietanie v zimných mesiacoch, nechali sme sa inšpirovať profesionálnymi výrobkami. Ale hneď na začiatku nás odradila trojciferná cena (okolo 150 eur). Preto sme sa rozhodli, že zoženieme samotné vložky, a ostatnú „elektroniku“ si urobíme sami. A tak sme aj urobili, ako si môžete prečítať v článku Vyhrievané topánky (boty).
Len niekoľko dní po vytvorení a odskúšaní našich vyhrievacích vložiek sa v Lidli objavil celý set Crivit za naozaj bezkonkurenčnú cenu 25€. Ako Janko O. poznamenal, neboli sme z toho nadšení, lebo za túto cenu sme nekúpili ani samotné vložky a ako tradične, oľutovali sme vloženú energiu a čas.
A tak mi nedalo a jeden set som z Lidla kúpil. Vložky som zastrihol podľa topánky (boty), nabil priložené baterky a hybaj odskúšať rovno do terénu. Presne podľa návodu som najprv zapol ten vyšší stupeň vyhrievania (signalizovaný červenou LED) a pri lietaní čakal, kedy podľa návodu mi bude tak teplo, že prepnem na nižší stupeň signalizovaný zelenou LED.
Nestalo sa, dokonca som mal pocit, že to vôbec nehreje. Áno, nebola až taká zima, okolo 7-8 stupňov, cez to všetko som očakával príjemné teplo na nohách, tak ako ho vytvára náš systém.
Bol som veľmi sklamaný, A keďže pocit tepla je len subjektívny pocit, rozhodli sme sa urobiť objektívne merania, ktoré vám predkladáme.
Najprv urobme porovnanie mechanického prevedenia:
Náš "Cevaro" – systém používa vložky Therm- IC. Tie sú v podstate anatomické, čiže tvarované a noha sa ani po dlhom státí neunaví. Vložky Crivit sú rovné, bez anatomických prvkov (pozri obrázok).
Vložka Therm-IC má vodiče na napájanie vyhrievacieho telesa pekne zapustené v tele vložky, vložky Crivit majú tento plochý vodič len tak voľne pohybujúci sa pod spodnou časťou. Aby som zamedzil samovoľnému pohybu, skrúteniu a prípadnému odtrhnutiu, prelepil som plochý vodič lepiacou páskou (obrázok). V tomto bode vyhrávajú vložky Therm-IC (aj keď to nie je naša zásluha).
Čo sa týka napájania vložiek, systém Crivit ma elegantné púzdra s integrovanou batériou LiPo a jednoduchšou elektronikou na riadenie nabíjania baterie. Púzdro obsahuje aj drôtený háčik na uchytenie púzdra o sáru topánky alebo čižmy. Na púzdre je tlačidlo, ktorým sa volí režim vypnuté – nižší stupeň – vyšší stupeň cyklicky dokola. Stav je indikovaný dvojfarebnou LED diódou (zelená – červená). Súčasťou balenia je aj adaptér na nabíjanie batérií s príslušnými koncovkami.
Náš systém je „zbúchaný“ amatérsky tak, ako to bolo popísané v tomto článku. V tomto bode z pohľadu dizajnu vyhráva systém Crivit.
Teraz sa pozrime na elektrické veličiny jednotlivých výrobkov a na samotnú teplotu, ktorú vložky produkujú. Namerané a vypočítané hodnoty sú uvedené v tabuľkách.
Znalému človeku už samotné hodnoty v tabuľkách jasne napovedia, ako je to s jednotlivými systémami. Ak nie sme elektricky zdatní, postačuje nám aj informácia z posledného stĺpca – údaj o teplote.
Ak vezmeme do úvahy, že teplota ľudského tela je okolo 37 °C, tak teplota vložky na najnižších stupňoch nastavenia oboch systémov je len o jeden stupeň vyššia. To nie je bohvieako veľa, a tak stačí sotva na udržiavanie teploty, ktoré produkuje noha v topánke, a to musia byť vonkajšie teploty značne nad nulou. Keď prepneme oba systémy na vyšší stupeň, vidíme, že v systéme Crivit je to teplota 41 °C, čo je len o málo vyššia. Síce rozdiel tri stupne dokáže už vytvoriť pocit pohodového tepla, ale nedokáže eliminovať straty teploty v topánke v mrazivom počasí. To náš systém so svojimi 53 °C efektívne udržuje pohodovú teplotu v topánke, ktorá je ponorená do snehu v mínusových vonkajších teplotách. Tretí stupeň nášho systému využívame len na „rozkúrenie“ a po krátkej dobe (5 – 10 minút) ho prepíname na stredný stupeň, lebo po čase je takto vysoká teplota skôr nepríjemnou. Treba povedať, že náš najnižší stupeň vôbec nepoužívame, je v podstate neefektívny.
A tak môžeme byť spokojní, že sme čas a úsilie nevynaložili zbytočne, lebo náš systém síce dizajnom nevyniká, ale je nám v ňom teplo!
Aby som systém Crivit úplne nepopľul, môže byť výhodný pre osoby, ktoré sa v topánkach pohybujú, teda strata tepla nie je tak intenzívna, ako keď človek stojí. Teda je vhodný na prechádzky v zimnom období, ale pre poväčšine stojaceho modelára to je nedostatočné.
Musím ešte uviesť skúsenosť, že obidve vložky je možné obstrihnutím prispôsobiť topánke. Systém Crivit vzhľadom na svoju "tenkosť" vopcháte aj do bežne používanej topánky. Anatomické vložky Therm-IC po obstrihnutí vyžadujú topánku o jedno číslo väčšiu. Ale pozor. Vložky Crivit je nutné zastrihnúť presne, inak majú tendenciu sa v topánke posúvať a noha v topánke "pláva".
Vložky Therm-IC túto necnosť nemajú!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
P.S:
Predám vyhrievané vložky z Lídla