Hľadaný výraz: Mirage

Počet výsledkov: 38

V článku „Ďalší adept na štart z Katapultu: Mirage 2000-5“ sme naznačili, prečo práve tento veľký model - táto veľká delta je (ako dúfame) vhodná na štarty z Katapultu.

Súčasne sme niekoľkými fotografiami dokumentovali jej vtedajší stav.

Odvtedy uplynulo viac ako 15 dní a „mirážov zdravotný stav“, ale aj jeho výzor sa výrazne zlepšili.

Mohlo by sa zdať, že je pripravený k letu.

V podstate áno, ale …

pripravil: Janko O.

Komentáre: 2 | 26. 5. 2017, 15:46 | Prečítané: 4335x

Už v prvom našom článku o Katapulte: „Katapult (bungee launcher) ako z núdze cnosť“ sme konštatovali, že do stavby Katapultu sme sa pustili preto, lebo máme viacero modelov, u ktorých je štart z ruky vysoko-rizikovou záležitosťou, ktorú by práve Katapult mohol vyriešiť.

Ako prvý okúsil slasti štartu z Katapultu (relatívne malý - jedno kilový) model Black Sabbath.

Po dobrých skúsenostiach s ním sme sa rozhodli, že teraz je na rade niečo väčšie a ťažšie: (opäť ťažko skúšaný) model Mirage 2000-5 od firmy Flyfly.

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 26. 4. 2022, 11:35 | Prečítané: 4254x

Za necelý mesiac som s Mirážom absolvoval už 16 letov.

Poviete si: „Čo to je, 16 letov?“

A máte pravdu, lenže za ostatných sedem rokov Mirage letel dokopy len štyri krát. Takže 16 letov za mesiac, to je (musíte uznať) úctyhodný výkon.

Lenže …

Ako som už skôr spomenul: s Mirážom sa stále bojím lietať. Mám pred ním – pred jeho veľkosťou, hmotnosťou a rýchlosťou, rešpekt.

Teraz už viem prečo!

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 7. 9. 2017, 16:01 | Prečítané: 3678x

Nuž, vyzerá to tak, že letová sezóna 2011 sa začala.

Včera (v sobotu 5.3.2011) sme sa stretli nad Sásovou (sídlisko v Banskej Bystrici) pod podárňou na malé polietanie.

A bolo nás tam pomerne dosť. Počasie nám prialo: vetrík bol slabý, slniečko fajn hrialo a tak niektorí polietali a my ostatní sme pokecali.

autor: Janko O.

Komentáre: 21 | 27. 6. 2022, 09:35 | Prečítané: 90303x

Od „overovacích“ štartov tohto modelu z Katapultu a následných letov nad Ďatelinou, ktoré sme absolvovali s Miroslavom, uplynulo niekoľko dní a ja povzbudený týmto úspechom, zatúžil som zalietať si s „Mirážom“ viac.

Predtým však bolo potrebné realizovať niektoré úpravy, ktoré z týchto overovacích letov vyplynuli:

- doplniť ovládanie smerovky

- zdvojiť napájanie palubnej inštalácie ďalším (S)BECom

- doplniť meranie rýchlosti modelu Pitotovou trubicou

- rozšíriť merací rozsah odoberaného prúdu nad 100 A

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 19. 8. 2017, 14:02 | Prečítané: 3584x

Zrealizovať Katapult a bezproblémovo z neho štartovať modely, ktoré sme inak bezpečne štartovať nedokázali, sme sami pre seba nazvali: Nápad (alebo čin) roka 2017.

Toto sa týka hlavne modelov s veľkým plošným zaťažením a teda vysokou „štartovacou“ rýchlosťou (Black Sabbath), ale aj veľkých a teda ťažkých modelov (Mirage), kde ľudská ruka nedokáže modelu udeliť dostatočnú rýchlosť.

Ale potom sme chceli „gumový“ štart vyskúšať aj bez „rampy“, teda tak, aby veľký model (napr. 3,5-metrový Blizzard) mohol odštartovať priamo zo zeme – z krátko strihanej trávy.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 18. 11. 2017, 11:07 | Prečítané: 4464x

V komentároch k článku „Open stabilizer RX3S verzia Ed_10 (2) - Praktický test“ nás náš kamarát Dano (ddano007) požiadal, či by sme to nemohli otestovať v nejakej Delte.

Keďže aj my sami máme viacero modelov s Delta-krídlom, či samokrídiel (2 x Fantom, 2 x Xeno, Squall, Black Sabbath, Mirage 2000), tak aj nás zaujímalo, ako sa Ed_Open stabilizer osvedčí práve v takýchto modeloch.

Tak som to bol dnes (utorok 10.3.2015) overiť.

autor: Janko O.

Komentáre: 6 | 10. 3. 2015, 18:36 | Prečítané: 5552x

Prvá „reportáž“ z piatich dní, ktoré boli venované ôsmim modelom, bola zameraná na môjho veľkého „Miráža“ (Mirage 2000-5).

Dnes sa budeme venovať ďalším dvom veľkým modelom: Milanovmu motorizovanému 4-metrovému vetroňu DG-808S Competition a Miroslavovmu 2,5-metrovému 4-motorovému Herculesovi (C-130), familiárne prezývanému „Obuch“.

Tomu prvému venujeme už len pietnu spomienku, toho druhého oslávime tromi krátkymi videami.

autor: Janko O.

Komentáre: 6 | 20. 9. 2023, 11:44 | Prečítané: 5080x

Deň pred Silvestrom mi zavolal Roman M., že má nejaký drobný technický problém. Keďže nemá laboratórny zdroj, dohodli sme sa, že nech radšej príde ku mne domov.

Problém sme zakrátko vyriešili a tak som sa pochválil mojou čerstvo (na Štedrý deň) dokončenou domácou fotovoltaikou, ukázal som mu zreparovaného Fénixa (L-39 Albatros), hotovú Vegu-2B a Mirage-2000, rozrobeného C-130 Herculesa, …..

A v tom Roman, len tak, medzi rečou hovorí: Zajtra bude na letisku Čerín-Čačín koncoročné polietanie. Prídeš? Odpoveď bola krátka a jasná: Prídem.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 1 | 31. 12. 2013, 17:19 | Prečítané: 5070x

Ešte ani deň neuplynul od našej výzvy, v ktorej povzbudzujeme modelárov, aby sa pochválili svojimi výtvormi a v našej mailovej schránke sa už objavilo niekoľko správ.

Paradoxne, ako prvý sa odvážil francúzsky modelár Jean-Michel Ramond, pravdepodobne z mesta Toulouse. Takže úsilie môjho brata Miroslava, zverejniť výzvu vo viacerých svetových jazykoch, prinieslo svoje ovocie.

Práve Francúzsko má v našich predstavách podobu romantickej krásnej krajiny, plnej umeleckých diel, kde stále svieti slnko, príjemne špliecha more a kde dobrosrdeční ľudia jedia dobré jedlá, ktoré zapíjajú dobrým vínom.

Ale zároveň je to priemyselná krajina, kde Marcel Dassault stvoril celú generáciu lietadiel, ktoré sa stali legendou: Mirage.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 1 | 13. 2. 2011, 08:35 | Prečítané: 5754x

Na jednej už dávnejšej webovej diskusii sa spomínal ŤAH DÚCHADIEL, hlavne elektrických - teda EDF, ale spomínali sa tam aj dúchadlá poháňané piestovým spaľovacím motorom).

A tak som si urobil trochu poriadok v rôznych lístočkoch a našiel som takéto výsledky meraní.

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 27. 9. 2013, 09:35 | Prečítané: 8952x

Hoci sme svojho času Aladina a jeho predpovede veterných pomerov dosť „zopsuli“, tak na jeho predpovede daždivých dní sa väčšinou bezproblémovo spoliehame.

A tak keď Aladin pred časom zrazu „hlásil“ relatívne pekný deň (bez dažďa, slabý vietor, kde-tu aj slnko) a na nasledujúce dni skôr dážď, povedal som si: „Buď teraz, alebo nikdy!“

Taktiež bolo treba odskúšať Mirážovo „rozšírené“ pozičné osvetlenie, neustále zdokonaľovaný záznam letových dát a tiež tzv. „letovú asistenciu“.

Okrem toho, Milan má stále v pamäti ten nevydarený štart Miráža z (jeho) ruky a tak bolo treba „vyliečiť“ túto jeho fóbiu (vždy úspešnými) štartmi z Katapultu.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 16. 9. 2021, 08:16 | Prečítané: 5038x

Na nadpis tohoto článku ma inšpiroval československý film z roku 1983, ktorý sa mi veľmi páčil (a stále sa mi páči): „Faunovo velmi pozdní odpoledne“. Tým nechcem Bohdana prirovnávať k hlavnej postave filmu, pretože Bohdan je seriózny človek, otec rodiny, modelár. Na našej Web stránke je Bohdanovo meno spomínané v mnohých článkoch nesčetne-krát, pretože Bohdana považujeme za akéhosi zjednotiteľa nielen bansko-bystrických (zvolenských, breznianskych, ružomberských, veľko-krtíšskych .........), ale v podstate všetkých stredoslovenských modelárov. Je málo významnejších modelárov v regióne, ktorých by Bohdan nepoznal, rovnako ako je málo tých, ktorý by nepoznali Bohdana. Práve jeho Web stránka ako prvá dokázala, že tu „nezdochol modelársky pes“, ale že to tu modelársky žije.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 9. 11. 2010, 17:10 | Prečítané: 5964x

Možno by bolo dobré hneď v úvode „rozlúsknuť“ tento zdanlivo nepochopiteľný rébus.

Skrátka a jednoducho: Miroslav (mior) prišiel na 5 dní do Bystrice (BB) na „modelársku dovolenku“, pričom sme mali v pláne zalietať, otestovať, nastaviť ….. odskúšať 8 modelov.

Keďže 5 z nich je veľkých, a to až tak, že jeden človek si s nimi neporadí, tak vlastne všetky čakali na týchto päť dní, kedy budeme všetci traja bratia (Miroslav, Milan a ja) pokope.

A tie tri malé modely?

To už bola len taká „čerešnička na torte“, chuťovka či balzám na ukľudnenie nervov.

Ale poviem vám, bolo to päť naozaj náročných dní.

autor: Janko O.

Komentáre: 3 | 11. 9. 2023, 10:44 | Prečítané: 5423x

Záver roka sa blíži, hádam by sa patrilo aj bilancovať.

Tak presne toto nemám rád; držím sa zásady: žiadne bilancovanie na konci a žiadne predsavzatia na začiatku roka!

Ale na druhú stranu: nápady – myšlienky - počiny, ktoré boli v priebehu roka prínosom pre naše modelárske hobby, by sme si snáď spomenúť mohli.

Nápad roka by mal byť len jeden, ale nám sa významnejších modelárskych počinov v tomto roku „zbehlo“ hneď niekoľko a pretože v minulosti sme žiadne nápady roka nevyhlasovali, tak teraz si pripomenieme viac ako jeden.

Budeme ich „vyťahovať“ viac-menej chronologicky, takže to vôbec nemusí znamenať, že ten dnešný je „jednička“.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 19. 12. 2017, 08:36 | Prečítané: 4749x

Keď tak pozeráme ako je vonku, myslíme si, že tento takmer dvanásť rokov starý článok (z 18.2.2010) môže byť práve teraz aktuálny.

.........................................................

Tak, a je to tu!

Dva zhorené regulátory za dva dni.

Jeden Mišov a jeden môj.

Ale pekne poporiadku.

autor: Janko O.

Komentáre: 3 | 28. 1. 2022, 08:02 | Prečítané: 8443x

V prvom článku o sériovom alebo paralelnom zapájaní batérií je spomínané, že sme s bratom Miroslavom zaviedli "unifikáciu" v LiPol batériách. Sú tam spomenuté aj pádne dôvody, ktoré nás k tomu viedli. Aby sme mohli jednoducho vykonávať prevody pohonu z jedného typu baterky na iný, zaviedli sme si novú "pseudojednotku" (ale "virtuálna" znie lepšie), ktorá by do tejto problematiky mohla vniesť jasno. Dali sme jej síce prapodivné, ale výstižné meno ČlánokAmpérHodina.

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 14. 6. 2022, 10:09 | Prečítané: 6795x

Už je to vyše mesiaca, čo sme uviedli v podstate nultú časť tohto seriálu.

Za tú dobu sa kadečo zmenilo: záznam (letových) dát sme overili na viacerých našich modeloch a aj samotná podoba záznamového súboru sa trochu zmenila – sprehľadnila.

A ak sa niekto hneď na začiatku pýta, na čo vlastne sa dajú dáta zo Záznamu použiť, tak naša odpoveď znie, že to vlastne závisí len na fantázii modelára a jeho láske k číslam.

A keďže my čísla (a „hrátky“ s nimi) milujeme, tak sme na úvod pripravili takú (zdanlivo nepodstatnú) maličkosť: priebeh rýchlosti rozdielnych modelov pri štarte (z ruky aj z Katapultu), ale aj pri pristávaní. A navyše: ako pri tom pilot „čaruje“ s plynom.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 3. 9. 2017, 16:25 | Prečítané: 5403x

Nadpis ide akoby proti prúdu času: konštatuje, že to, čo sme si „zaumienili“, sme aj zrealizovali a že to teda funguje a že máme vlastne „hotovo“.

Ale ono to také rýchle a jednoduché veru nebolo.

Ovplyvnení myšlienkami Jána Amosa Komenského, dali sme na jeho dobre mienené rady a postupovali sme pekne pomaly v duchu: Od jednoduchého ku zložitejšiemu.

Čiže od (krátkeho) Katapultu k (dlhému) Long Shotovi a od (malého a jednoduchého) Black Sabbatha k (ťažkému a komplikovanému) Fénixovi.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 26. 8. 2018, 11:47 | Prečítané: 4464x

Pravidelným (a dlhodobo verným) návštevníkom našej web-stránky sa teraz v hlave asi „vyrojí“ niekoľko otázok:

1. odkiaľ mi je ten nadpis taký povedomý?

2. kedy že to bola uverejnená predchádzajúca (5.) časť?

3. kedy bola uverejnená prvá časť?

4. a o čom že to táto séria vlastne je? (nespomínam si)

….................................................................

5. prečo sa práve teraz objavila 6. časť?

6. budú ďalšie časti zverejnené zase až po rokoch?

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 21. 12. 2017, 17:34 | Prečítané: 4755x

Zmysly nás často klamú:

Veď to poznáte: "Ten vetroň je aspoň 400 metrov vysoko". A výškomer ukazuje slabých 200.

Alebo: "Ten model ti padol strááášne ďaleko" a nakoniec ho nájdete za prvým stromom.

Alebo: "To letí rýchlo, aspoň 150". A v skutočnosti?

Nuž, radšej sme to zmerali!

_________________________________________

pripravil: Janko O.

Komentáre: 10 | 16. 3. 2011, 21:23 | Prečítané: 10058x

Je zrejmé, že týmto tvrdením asi nikoho nijako neohúrime.

Ale niekedy si to človek musí uvedomiť v širšom kontexte vlastností aj iných súvisiacich komponentov elektro-pohonu.

Alebo: vlastnosti (tých ostatných) komponentov pohonu je potrebné posúdiť z pohľadu použitého pohonného elektromotora.

Že je to akési „zašmodrchané“?

No veď, v tom to práve je!

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 26. 1. 2022, 08:06 | Prečítané: 4997x

Keďže práce na Fénixovi medzičasom pokročili a aj v súčasnosti stále pokračujú, prinášame dnes ďalší prehľad zmien, ktoré tento model od predchádzajúcej časti tejto série doznal.

Podnadpisom tejto časti by mohlo byť také zvláštne slovné spojenie, ktoré sme si sami vymysleli: základy na technologické štruktúry.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 29. 12. 2017, 13:22 | Prečítané: 4569x

Myslím, že modely nemeckej firmy Multiplex sú pre nás s bratom akousi "srdečnou" záležitosťou.

V spomienkach navždy zostane legendárny Easy Star, obaja nedáme dopustiť na Easy Glidera, Miroslav na Lysici do výšok vyháňa Cularisa a v Podolí preháňa Mini Maga, no a keď sme zatúžili po niečom viac-motorovom, padla voľba na Twin Stara II.

autor: Janko O.

Komentáre: 5 | 14. 2. 2024, 09:05 | Prečítané: 36881x

Články s názvom "Zapojenie batérií - paralelne či sériovo?" si už prečítalo veľké množstvo modelárov. A z našich administrátorských prehľadov vyplýva, že aj po vyše deviatich rokoch od ich uvedenia, toto číslo denno-denne narastá.

Preto sme sa rozhodli ich znovu "oprášiť", túto tému opäť pripomenúť, čo zrejme mnohí pochopia tak, že zase "dráždime kobru bosou nohou".

__________________________________________

Na tejto Web stránke sa dosť často spomínajú pohonné batérie, samozrejme najviac LiPol.

Píše sa o kapacite, o vnútornom odpore, o tzv. Céčkach.

V inom článku sa píše o paralelnom zapojení BECov. Ale ako je to s batériami? Zapájať ich paralelne či sériovo?

autor: Janko O.

Komentáre: 12 | 14. 6. 2021, 08:02 | Prečítané: 51583x

Toľko otázok. A jedna ťažšia ako druhá.

A pritom je odpoveď na otázku „Koľko BECov môžete použiť v jednom modeli?“, len jedna a jednoduchá navyše: „Toľko, koľko chcete (potrebujete).“

Ale začnime pekne podľa J. A. Komenského: od jednoduchšieho ku zložitejšiemu, čiže jedným BECom.

Vyzerá to, že žiadny problém, že je to jasné?

Isto?

No tak jedna kvízová otázka na úvod: „Aký prúd môžete trvale odoberať z 2A BECu?

Že 2A?

FIGU BOROVÚ!

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 20. 6. 2023, 08:42 | Prečítané: 8328x

V živote to tak chodí: človek ani niečo neplánuje (nechce to), ale napokon to urobí, pretože ho k tomu dotlačí tá povestná bieda, čo naučila aj Dalibora „housti“.

A aj my – modelári: niečomu sa roky bránime, no potom sa do toho (chtiac – nechtiac (ale väčšinou nechtiac)) pustíme a napokon (keď je to hotové) sa tým dokonca ešte aj pochválime.

Koľko takýchto našich modelárskych „projektov“ by sme mohli označiť ako „nechcené dieťa“?

Niekedy mám pocit, že každý druhý.

No a teraz je to: katapult.

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 29. 8. 2021, 08:14 | Prečítané: 8038x

Náš kamarát Bohdan pred nejakým časom premýšľal nad tým, že by bolo dobré postaviť maketu FW190 s rozpätím 1500mm x 1216mm s hmotnosťou do 2,6kg. S maximálnou rýchlosťou 120 až 150 km/h.

Trochu nás zarazila tá rýchlosť. Začali sme si predstavovať, na aké úskalia je možné naraziť.

Dosiahnuť 120 až 150 km/h vo vodorovnom lete s elektrickým vrtuľovým pohonom nie je vôbec jednoduché.

Spomeňme FAKTORY, ktoré sa modelárovi budú zarputilo stavať do cesty a hatiť jeho úsilie.

autor: Janko O.

Komentáre: 8 | 25. 4. 2015, 09:16 | Prečítané: 9847x

Teraz nemáme na mysli model kategórie F3K, ale náš (starý dobrý) Katapult, ktorý sme z určitých dôvodov vybavili novými – o dosť dlhšími „rampami“.

Čo sme tým sledovali? Čo si od toho sľubujeme?

Pred pári dňami sme uviedli článok „Štart ťažšieho modelu: mať silnejšiu gumu alebo dlhší katapult?“, ktorý trochu prezrádza, akým smerom sa v poslednom období uberali naše myšlienky.

Zatiaľ čo tento článok je rýdza teória, tak teraz sme konečne pristúpili k praxi.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 2 | 15. 9. 2021, 08:10 | Prečítané: 4374x

Súvislá „šnúra“ pekných dní, ktorých sme sa dočkali ako odškodnenie za ešte súvislejšiu šnúru veľmi škaredých dní, spôsobila, že sa teraz príliš nevenujeme technike ale skôr lietaniu.

Môj brat Miroslav hovorí, že však prídu dlhé zimné večery a potom si budeme márne hovoriť, že prídeme z práce a pôjdeme si zalietať. No a na vyvíjanie nových vecí sú dlhé zimné večery ako stvorené.

A tak teraz, ak nie každý deň, tak aspoň obdeň, chodievame lietať. Ja na takéto akcie málokedy nosím foťák a tak ma musel zachrániť Bohdan, ktorý zvykne pravideľne čo-to pofotiť.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 8 | 31. 8. 2011, 21:52 | Prečítané: 6498x

Ešte skôr, ako sa postupne rozbieha tohtoročná modelárska sezóna, snažíme sa zistiť, aké modely pripravujú naši modelárski kolegovia.

Mnohé ich modely sú podľa našich "ľahkovážnych" zvyklostí "seriózneho" charakteru (3 kg a viac), poháňané elektropohonom, ale aj "spaľovákmi".

Také modely sa už z ruky hádzať nedajú a tak sú (alebo budú) vybavené podvozkami, niektoré aj zaťahovacími.

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 13. 5. 2021, 08:23 | Prečítané: 14537x

Nie je žiadnym tajomstvom, že pomerne často chodíme lietať sami. Väčšinou totiž potrebujeme otestovať nejaké technické riešenie, vylepšenie, či technickú „vychytávku“.

A na takéto príležitosti je potrebné plné sústredenie a kľud.

Ale občas by sa nejaký „asistent“ zišiel. Nie len preto aby pomohol, ale niekedy už len jeho rozvážny a ukľudňujúci hlas stačí na to, aby sa osamelý pilot cítil lepšie.

V tomto prípade pod pojmom asistent rozumieme opäť nejaký technický systém, ktorý s pilotom počas letu nejakým spôsobom „kooperuje“ a tým mu uľahčuje život.

My medzi modelárske asistenčné systémy radíme Letový stabilizátor a v podstate aj telemetriu s hlasovým výstupom.

autor: Janko O.

Komentáre: 8 | 29. 10. 2017, 12:07 | Prečítané: 4860x

Experimenty so štartom (niektorých) modelov z katapultu pomocou gumy sme zahájili niekedy pred štyrmi rokmi a od tej doby okúsili „slasti“ tohto spôsobu štartu viaceré naše modely.

A časom sa rozhodol pre realizáciu katapultu aj Miroslav.

To preto, že tiež má niekoľko modelov, u ktorých je štart hodom z ruky veľmi problematický, ak nie priam nemožný.

Lenže: niektoré naše modely sú pomerne veľké a hlavne ťažké, takže na ich štart by bolo potrebné paralelne „spriahnuť“ viacero (6 a viac) gúm.

Tu sa však natíska otázka, či by sa to nedalo vyriešiť inak, napr. dlhším katapultom.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 11. 9. 2021, 08:19 | Prečítané: 4189x

Grafy a teórie sú názorné, možno poučné a dá sa povedať, že celkovo fajn.

Ale čo naozaj urobiť, aby bol model rýchly?

V tejto časti sa sústredíme na problematiku pohonnej jednotky.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 2. 1. 2022, 08:02 | Prečítané: 10818x

V minulej časti sme sa zatiaľ sústredili len na jeden BEC.

Dnes sa pozrieme, čo sa stane, ak palubnú elektroniku budú napájať dva BECy zapojené paralelne.

A aby sme nasimulovali najhoršie podmienky, vybrali sme dva BECy s čo najodlišnejším výstupný napätím.

Tie sme potom krátkodobo postupne zaťažovali čoraz väčším a väčším prúdom.

autor: Janko O.

Komentáre: 4 | 26. 6. 2023, 11:49 | Prečítané: 8275x

Tento článok je zavŕšením seriálu „Takže: Jeden BEC? Dva BECy? Viac BECov?“

Dnes si ukážeme, ako sa správajú dva paralelne zapojené BECy s rozdielnym výstupným napätím, keď ich nezaťažujeme laboratórnym reostatom, ale skutočnými modelárskymi servami.

Toto je samozrejme navodenie reálnych podmienok a to je to, čo nás skutočne zaujíma.

A na záver si zhrnieme poznatky zo všetkých zrealizovaných meraní.

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 13. 7. 2023, 19:03 | Prečítané: 10634x

V prvej časti tohto seriálu sme sa pozreli na to, čo znesie jeden BEC.

V druhej časti sme paralelne zapojili dva BECy s rozdielnym výstupným napätím, ktoré sme potom krátkodobo (tak, aby nezaúčinkovala tepelná ochrana) zaťažovali rôznymi prúdmi. Zaujímalo nás, aký prúd bude tiecť jedným a aký druhým BECom.

Dnes budeme naše zapojenie zaťažovať dlhodobo (tak, aby tepelná ochrana zaúčinkovala), ale skúsime paralelne zapojiť aj tri a dokonca aj štyri BECy. A získané výsledky budeme navzájom porovnávať.

autor: Janko O.

Komentáre: 5 | 7. 7. 2023, 10:59 | Prečítané: 8113x

Tento (na našej Web stránke najčítanejší) článok (vrátane niektorých "roztomilých" komentárov) ani po dvoch rokoch nestratil nič na svojej aktuálnosti. Skôr naopak.

............................................................

Kam speje modelárstvo - vidíme a čítame v časopisoch, na internete, stretávame sa s nimi i v reále. Moderným sa stáva virtuálne riadenie reálnych modelov pomocou FPV. Snaha riadiť čoraz väčšie, ťažšie, rýchlejšie modely. Proste vyniknúť niečým novým, ohurujúcim. Dvoj - trojmetrové 20kg stíhačky na kerosín, šesťmetrové vetrone, elektrické pohony s viac ako 1kW...

autor: Vladimír Perešíni

pridal: mior

Komentáre: 45 | 2. 1. 2013, 09:04 | Prečítané: 24077x

správca | ICQ-Vaše ICQ | Podpora miniRS | Styl LazyDays | Sk preklad by beekeeper | Veľkosť databázy: 40267.01 kb