Hľadaný výraz: FrSky projekt zoznámenie

Počet výsledkov: 132

Naša reakcia (s bratom Miroslavom) bola rýchla: Ešte počas jeho dovolenky v Bulharsku sme sa prostredníctvom SMS-iek dohodli, že "do toho" ideme. Výrazom "do toho" máme na mysli to, že deklarované vlastnosti, možnosti a parametre modulov FrSky so vstavanou telemetriou, boli pre nás takým neodolateľným lákadlom, že sme naozaj nedokázali odolať. Ihneď po návrate z Bulharska Miroslav objednal na moju adresu dva komplety FrSky Two-way 2.4GHz Radio System Telemetry a o štyri dni to bolo "doma". A ako sa v jednom známom filme spomína: "Co je doma, to se počítá, pánové".

autor: Janko O.

Komentáre: 6 | 15. 8. 2010, 12:40 | Prečítané: 208183x

V prvej časti minisérie o FrSky 2,4 GHz Two Way Communication System sme si predstavili základné vlastnosti vysielacieho modulu DJT (alebo DFT) a 8-kanálového prijímača D8R. V tejto časti si ukážeme spôsob, akým sú dáta tam "zhora" (z modelu) prenášané "sem dole", čiže k modelárovi.

autor: Janko O.

Komentáre: 5 | 19. 8. 2010, 11:09 | Prečítané: 8031x

Myslím, že nikoho "neoblbneme" a teda nemusíme tajiť, že pre značku FrSky máme istú slabosť.

Začalo sa to asi pred jedenástimi rokmi, keď sme v článku "Projekt otvorenej telemetrie firmy FrSky" konštatovali, že táto firma ponúka presne to, čo už sme nejaký čas hľadali.

Hoci sme o FrSky a ich výrobkoch (vtedy to boli len vysielacie moduly a 8-kanálové prijímače) nemali žiadne referencie, riskli sme to a "išli sme do toho".

A po jedenástich rokoch môžme hrdo prehlásiť: neľutujeme.

Dnes vám prinášame video, takpovediac "z útrob" firmy, ktoré natočil Jan "JanekX" Urbánek z firmy RC Studio.

pripravil Janko O.

Komentáre: 0 | 28. 4. 2021, 08:08 | Prečítané: 3565x

Po tom, čo sme v druhej časti popísali spôsob prenosu dát, dnes ukážeme skutočný prenos (zatiaľ) testovacích dát a ich zobrazenie na LCD displeji budúcej telemetrie. Ale ešte pred tým sa musíme „popasovať“ s problémom, ktorý sme nazvali: „Korekcia“.

autor: Janko O.

Komentáre: 9 | 5. 9. 2010, 08:05 | Prečítané: 15672x

Rozšíření ArduPilota o FrSky telemetrii.

-----------------------------------------------

V předchozím článku jsem popsal hardware a software ArduPilota.

V dnešním článku bych popsal jak jsem se popral s přenosem jeho telemetrických údajů pomocí FrSky.

autor: CzechUavGuy

pripravil: Janko O.

Komentáre: 3 | 9. 12. 2014, 17:56 | Prečítané: 7623x

Keď som sa o tom prvý krát dozvedel, povedal som si: "Tak toto je BOMBA". Konečne niekto (čínska firma FrSky - už si pomaly zvykám, že pokrokové technické riešenia k nám prichádzajú práve z tejto krajiny) prišiel s tým, o čom už s bratom roky snívame. Keby sa dal čas vrátiť o dva roky, tak naša telemetria by dnes vyzerala inak.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 18. 7. 2010, 11:08 | Prečítané: 9698x

Keď sme pred vyše šiestimi rokmi ako jedni z prvých (ak nie ako úplne prví) v SR a ČR upozornili na „Projekt otvorenej telemetrie firmy FrSky“, stúpali sme na „tenký ľad“, išli sme na „neprebádané územie“ a v podstate do veľkého rizika.

Akosi samozrejme sme predpokladali, že je to systém „vymakaný“, spoľahlivý, že s ním nie sú (a ani nebudú) žiadne problémy a jediné čo nás vtedy trápilo, bol jeho „voľne použiteľný“ spätný kanál a predstavy, čo všetko by sa s tým dalo robiť. Výsledkom bola naša PC Telemetria.

Našťastie sa ukázalo, že tento systém môže smelo konkurovať aj takej Futabe. Cenovo našťastie nie!

Cez to všetko nás zaujímalo, ako to vo firme FrSky vyzerá.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 10. 8. 2016, 15:31 | Prečítané: 3785x

Na sprevádzkovanie modelárskeho projektu, na ktorom teraz pracujeme, by sme potrebovali FrSky USB-kábel s čipom CP2101.

V súčasnosti predávané FrSky USB-káble sú osadené novším čipom CP2102. Tento však s verziou rozhrania v našej aplikácii nespolupracuje.

Preto prosíme o pomoc kolegov – modelárov, ktorí sú ochotní nám FrSky USB-kábel s čipom CP2101 odpredať, alebo vymeniť za novší FrSky USB-kábel s čipom CP2102 (alebo aj za čokoľvek iné).

pripravil: Janko O.

Komentáre: 8 | 17. 3. 2015, 18:08 | Prečítané: 11999x

Naša obľúbená firma FrSky (o jej RF moduloch a RC prijímačoch s otvoreným telemetrickým kanálom sme informovali ako jedni z prvých, a to už pred 5 a pol rokom - 18.7.2010) prináša po obľúbenom vysielači Taranis aj technologicky a hlavne dizajnovo vyspelejšiu novinku: vysielač Horus.

Ak sa vám zdá (rovnako ako mnohým iným), že vám Horus niečo veľmi pripomína, tak vedzte, že je to tak.

Ale ako hovorí klasik: „Dobrí umelci kopírujú, veľkí umelci kradnú.“

No a ak v záujme pokroku mohol (s týmto výrokom na perách) kradnúť iGénius a zakladateľ Applu - Steve Jobs, prečo by z tých istých pohnútok nemohla kde-tu niečo „odkukať“ firma FrSky?

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 5. 1. 2016, 14:53 | Prečítané: 6470x

Súdiac podľa toho, ako sa na HobbyCity rozbehol predaj „telemetrických“ modulov DFT, DJT a prijímačov D8R firmy FrSky, je možné konštatovať, že záujem o telemetriu medzi modelármi rastie. Zatiaľčo na HiModel je možné kúpiť aj nejakú „bižutériu“ k tomuto systému, na HC nie je (zatiaľ) nič. Dokonca ani napäťové senzory. A keďže ich cena na HiModel je vyše 5 US Dolárov (a k tomu ešte poštovné), prinášame návod, ako si taký senzor vyrobiť za pár centov a tiež návod, ako si nastaviť s tým súvisiaci FrSky alarm.

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 14. 9. 2010, 17:38 | Prečítané: 17945x

V prvej časti minisérie o senzoroch k telemetrii FrSky sme sa venovali napäťovému senzoru, konkrétne návrhu odporového deliča, ktorý po pripojení do vstupu AD1 (AD2) prijímača D8R, meral napätie batérie v modeli. S pomocou programovej utility sme mohli nastaviť prahovú hodnotu na vysielacom module FrSky, kedy sa aktivoval akustický alarm, signalizujúci pokles (alebo prekročenie) napätia sledovanej batérie. Tento senzor však nedokázal upozorniť na nebezpečný pokles napätia najslabšieho článku LiPol batérie. Takýto obvod si ukážeme dnes.

autor: Janko O.

Komentáre: 6 | 14. 10. 2010, 20:10 | Prečítané: 16083x

Nuž, výstižnejšie by bolo, keby sa tento článok nazýval: "Rozmanité podoby telemetrie s využitím 2,4 GHz Two Way Communication System od firmy FrSky". Avšak tento nadpis by bol príliš dlhý. Ale možno vám vŕta hlavou, prečo zase spomínam FrSky. Tak dobre, ja sa teda priznám: Zamiloval som sa!

autor: Janko O.

Komentáre: 6 | 26. 7. 2010, 21:06 | Prečítané: 6646x

Včera nám postal mail náš kamarád István Magi.

Dáva nám do pozornosti projekt Cheali chargers s tým, že je to Open Source Project. Zaujalo nás to. Neskôr prinesieme článok venovaný tejto problematike.

Okrem iného však má István a jeho kolegovia na svojej Web stránke krásny obrázok s motívom PF 2014. Veľmi sa nám páčil a tak chceme potešiť aj vaše oko.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 3 | 1. 1. 2014, 08:51 | Prečítané: 4971x

Ďalší Vpershingov článok z pred dvoch rokov, ktorý na našej Web stránke láme rekordy v čítanosti.

...............................................

V oblasti počítačov sa dnes čoraz viac využíva virtualizácia a simulácia. Umožňuje nám to minimalizovať dobu potrebnú k realizácii projektu tak, že bez potreby používať skutočné prostriedky, s ktorými bude projekt pracovať, zaistíme skutočné správanie už na virtuálnom modeli.

autor: vpershing

pridal: mior

Komentáre: 21 | 10. 1. 2013, 20:16 | Prečítané: 19853x

Tak toto mi napadlo počas experimentovania s vysielacím modulom FrSky pri pohľade na môj RC vysielač. Nedalo mi to, musel som to vyfotiť. Keď som to ukázal môjmu bratovi Miroslavovi, tak povedal: "To je sila".

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 22. 6. 2022, 08:10 | Prečítané: 6218x

Keď sme presne pred mesiacom uviedli prvú časť seriálu o našej novej telemetrii, ktorú sme príznačne nazvali PC Telemetria, reakcie boli rôzne. Od nadšenia až po zhnusenie. No, priam zhnusenie možno nie, ale prinajmenšom sa kde-tu na nejakom fóre objavila ironická poznámka alebo posmešný úškrn.

Neprekvapilo nás to. S Miroslavom sme sa totiž pripravili na všetko – aj na to najhoršie. Proti samotnej myšlienke PC Telemetrie námietky ani neboli. Ak sa niektorým niečo javilo ako „päsť na oko“, tak to bola veľkosť tabletu Archos 9 (voči veľkosti RC vysielača).

A treba priznať, že mali pravdu.

autor: Janko O.

Komentáre: 18 | 26. 12. 2011, 17:31 | Prečítané: 13216x

Transkodér je súčasť novej verzie našej PC Telemetrie, ktorá tohto roku „slávi“ svoje už ôsme narodeniny.

Za tú dobu intenzívneho používania sme na nej nepotrebovali zmeniť takmer nič. Jediné, čo nás trápilo, bolo to, že jej softvér sme tesne naviazali na prevodník USB/RS232 s obvodom CP2101, ktorý sa však už nedá zohnať a máme len dva a v prípade poruchy niektorého z nich by sme boli „nahraní“.

A tak sme si už dávnejšie hovorili, že raz s tým bude treba niečo urobiť, ale stále vyhrávala praxou overená myšlienka: „Kým to bez problémov funguje, netreba do toho babrať!“

Až jedného dňa Miroslav prišiel s tým, že by chcel, aby naša Telemetria (okrem toho, čo robí teraz) robila ešte aj … (a vymenoval asi 10 ďalších funkcií).

autor: Janko O.

Komentáre: 3 | 26. 2. 2020, 16:37 | Prečítané: 5508x

Ak sa vám zdá, že sa „zakoktávame“, tak vedzte, že nie. Len máme radi, rôzne slovné „hríčky“.

Narážame na to, že je zvykom dávať si na začiatku nového roka rôzne „vznešené“ predsavzatia (čo všetko v novom roku urobíme, čo nové postavíme, ...).

A keďže s tým máme svoje (neblahé) skúsenosti, zásadne si žiadne predsavzatia nedávame.

Cez to všetko to vyzerá, že v tomto roku sa na modelárskych letiskách objavíme „v novom“.

Nemáme na mysli šaty, ale RC vysielač/e.

autor: Janko O.

Komentáre: 12 | 19. 1. 2015, 18:50 | Prečítané: 9360x

Mnohí z nás zatúžili po modelárskej telemetrii, ale viacerých odrádza fakt, že telemetria, ktorá má niečo zobrazovať, potrebuje displej. Ale veď každý slušný vysielač už displej má! A keďže sa využiť (vraj) nedá, tak nezostáva nič iné, ako primontovať ďalší displej. Ale kam a ako, aby to nevyzeralo ako „päsť na oko“?

Niektorí výrobcovia RC súprav využívajú už jestvujúci displej aj na zobrazovanie telemetrických údajov (napr. Hitec Aurora) a niektorí svoje vysielače vybavia hneď dvomi displejmi (napr. Graupner MC-32 - na obrázku).

Pri vete: „ A keďže sa využiť (vraj) nedá“ sme si naraz spomenuli: „Ale veď my sme tento problém s mojim bratom Miroslavom riešili už pred šiestimimi rokmi“.

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 8. 1. 2013, 15:26 | Prečítané: 8378x

Podnadpis: Based on true story.

Skrátka: tento článok bol (rovnako ako mnoho iných) napísaný pod dojmami z udalosti, ktorá sa naozaj stala.

Zhruba pred štyrmi rokmi - v sobotu 21.10.2017 na Zatváraní neba štartoval náš modelársky kolega a dobrý kamarát Duško B. so svojim motorizovaným Blaníkom z vozíka pozdĺžne z dráhy.

Naraz, v tom istom čase, priečne na dráhu, tesne popri Blaníkovi odštartoval iný model. Čuduj sa svete - bol to (opäť) Duškov model: motorový Scout.

A riadil ho kto? No nikto! Ale riadiace signály vychádzali z Duškovho vysielača.

autor: Janko O.

Komentáre: 13 | 1. 11. 2021, 07:45 | Prečítané: 4622x

Niekedy, keď si nad sásovským kopcom poletujeme s vetroňmi, pristavia sa na kus reči okolo idúci milovníci prírody a takmer vždy položia obligátnu otázku: "Aký to má dosah?"

Majú samozrejme na mysli RC súpravu a keď im hrdo odpovieme, že aj viac ako kilometer, vidíme na ich tvárach neskrývané sklamanie: "Len?"

Zdá sa, že chceli počuť iné čísla: päť, desať alebo aj dvadsať kilometrov.

Ťažko sa nám vysvetľuje, že vo vzdialenosti "mizerného" kilometra je z bežného modelu už len malá bodka a že v akej polohe sa nachádza, to len ťažko odhadujeme.

autor: Janko O.

Komentáre: 4 | 1. 3. 2012, 16:12 | Prečítané: 11723x

Že nie je servo ako servo, to je jasné, ale niektoré naozaj stoja za povšimnutie.

Bohužiaľ, v zlom slova zmysle.

Niekedy dávnejšie nám prišiel znepokojivý mail. Poslal ho náš modelársky kolega Gabriel Jáger z Veľkých Kapušian.

Gabriel (a ako sa neskôr ukázalo, nielen on) má zlú skúsenosť so spomínanými servami.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 3 | 21. 2. 2022, 08:34 | Prečítané: 8632x

V minulom článku sme popísali úpravy Milanovho cvičného Sport Jetu 70mm:

- inštaláciu RC prijímača

- namontovanie a „zakáblovanie“ letového stabilizátora

- „napípanie“ vysielača.

Avšak na rozdiel od nás s Miroslavom: žiadna telemetria.

Ale to sa práve zmenilo.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 25. 12. 2015, 18:28 | Prečítané: 4626x

Ako parafrázu na nedávny článok o Vpershingovi a jeho synovi Martinovi s názvom "Zbroja na novú sezónu", máme teraz aj my chuť zvolať: „Tiež zbrojíme na novú sezónu". Avšak aby modelári nevyzerali ako zbrojárski militanti, tak sme od toho radšej upustili.

Zvolili sme teda názov PC Telemetria. Na pretras prišiel aj názov Telemetria 2012. A keďže podľa zaručených správ má byť v roku 2012 koniec Sveta, báli sme sa, že to niekto premenuje na: „Telemetria konca Sveta".

Dnes vám teda ponúkame len jej letmé predstavenie a spomenieme aj dôvody, ktoré nás k vývoju novej telemetrie, práve v takejto podobe viedli.

autori: mior a Janko O.

Komentáre: 10 | 27. 11. 2011, 13:39 | Prečítané: 9288x

To, že asi nie sme bohvieako dobrí piloti a že naše modely používame skôr ako nosiče všakovakých technických výmyslov, ktoré majú korigovať (alebo skôr zamaskovať) naše pilotné (ne)schopnosti, je už dávno známe a my sa s tým ani nijako netajíme.

Skôr naopak: urobili sme z toho "z núdze cnosť" a dokonca sme na tom postavili existenciu našej (už skoro päť ročnej) web stránky.

A tak dnes prichádzame s ďalším vý- (alebo nez-)myslom.

autor: Janko O.

Komentáre: 5 | 2. 1. 2015, 11:24 | Prečítané: 8347x

V minulej časti sme sa v krátkosti zoznámili s (výškovým) senzorom MPL3115A2 od firmy NXP (FreeScale).

Sľúbili sme, že vám ukážeme tú najjednoduchšiu (a aj pre amatérov zrozumiteľnú) cestu, ako s ním pracovať.

A ukázali sme si pár riadkov kódu, ktorými sme senzor iniciovali tak, že teraz už pracuje – meria (nadmorskú) výšku a nám stačí si hotové výsledky už len „vyzdvihnúť“.

Dnes si v úvode porovnáme Hexa (šestnástkové) a Binárne (dvojkové) čísla a potom opäť pomocou len dvoch riadkov kódu si zo senzora „vyzdvihneme“ našu aktuálnu nadmorskú výšku, aby sme ju potom mohli použiť napr. v telemetrii alebo zobraziť na LCD-displeji.

autor: Janko O.

Komentáre: 9 | 19. 7. 2021, 08:27 | Prečítané: 6567x

Tretia časť série krátkych článkov o tom:

- čo to letové stabilizátory sú

- ako fungujú

- aké majú funkcie a letové módy

- a na čo vlastne slúžia.

autor: Lubond

Komentáre: 17 | 20. 4. 2021, 08:07 | Prečítané: 8569x

Bolo to pred týždňom – 20.9.2020 na Čerín-Čačíne a bolo krásne počasie a fajn (nie veľmi teplo).

Po takmer roku príprav, výpočtov, simulácií, meraní, nastavovaní, skúšaní a samozrejme postupnom kompletovaní stavebnice prišla tá chvíľa, keď sa proste muselo rozhodnúť: buď Liberátor bude lietať (a dožije sa definitívneho dokončenia), alebo skončí v kúte zabudnutia.

Pripravenosť Liberátora k (prvému) letu som mojim bratom hlásil už dávnejšie, ale čakali sme na vhodné podmienky.

A tie teda prišli pred týždňom.

pripravil: Janko O.

video: Jožko Neč

Komentáre: 3 | 22. 3. 2022, 12:57 | Prečítané: 3291x

Koncem února (februára) minulého roku jsem upozornil na zajímavý projekt Deviation.

Pro připomenutí, jedná se o alternativní firmware vytvářený pro RC vysílačky řady DEVO firmy Walkera, který nabízí podporu pro několik přenosových protokolů a umožňuje tak jednou vysílačkou ovládat mnoho typů přijímačů a modelů.

Přímo pro tento projekt lze nejen na Banggoodu zakoupit specializované multi RF moduly, které obsahují několik v RC soupravách masově používaných transcieverů.

autor: Michal Nováček

Komentáre: 0 | 30. 6. 2016, 12:40 | Prečítané: 3725x

Pokračoval som trošku s aplikáciami pre FrSky telemetriu na platforme Android. Mám v smartfóne nainštalované dva programy:

FrSky Dashboard

a

FRS logger for FrSky telemetry.

Túto apku som testoval len vo free verzii.

autor: Milan Hrk

Komentáre: 0 | 11. 1. 2019, 11:34 | Prečítané: 4602x

Keď sme pred týždňom uviedli článok „Rozšírený sortiment pre FrSky telemetriu“, dali sme akýsi neurčitý prísľub, že podľa dôverných informácií priamo z firmy FrSky, majú sa v jej ponuke v najbližšej dobe objaviť komponenty telemetrie Two Way Telemetry System.

No a včera sme konečne mohli zvolať: Je to tu! Na Web stránke FrSky v sekcii Novinky sa objavili nejaké podrobnejšie informácie a aj zopár fotografií. A tak tí, čo na niečo také čakajú, si môžu v duchu zašepkať: Vydržať! Pretože nadpis na spomínanej stránke je veľavravný:

FrSky sensor hub, sensors and LCD will be available quite soon.

autor: Janko O.

Komentáre: 5 | 1. 2. 2011, 07:20 | Prečítané: 7523x

Hovorím si, pri čítaní článku (Vysielač Turnigy i10 s RF modulom FrSky – 4. a 5. časť), ako si Janko O. upravoval vysielačku Turnigy i10 s FrSky modulom a svojim Nexusom.

Reku pekná apka, a že by stálo za to skúsiť to.

Na prvý pohľad šlo o bežný smartphone, až neskôr po prečítaní pár vecí som zistil že je to mini PC s Windows.

Kým som to však zistil, začal som pátrať v smartphone a našiel som nejaké aplikácie pre telemetriu FrSky.

autor: Milan Hrk

Komentáre: 1 | 10. 1. 2019, 15:30 | Prečítané: 8268x

Náš maďarský modelársky kolega István Magi je na našej Web stránke dobre známy.

Myslím, že sme boli prví, ktorí pred tromi rokmi na Slovensku a v Čechách „zviditeľnili“ jeho šikovný program na nastavovanie telemetrických modulov FrSky.

István je „náš človek“, pretože rovnako ako my: je priaznivcom vysielača Turnigy T9X, taktiež vymýšľa „kadečo“ pre FrSky a tiež rád pracuje s mikrokontrolérmi PIC od Microchipu.

Pred časom nás upozornil na svoj Ultra Light Power Board pre prijímače FrSky série D8R.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 4 | 16. 10. 2013, 18:03 | Prečítané: 229832x

Zdá sa, že priaznivcom telemetrie FrSky svitá na lepšie časy. Na našej Web stránke sme sa problematike FrSky Two Way Telemetry System venovali dostatočne, priniesli sme aj návrhy niekoľkých senzorov, ale vždy to bolo na úrovni tzv. základnej telemetrie, kedy na strane pilota nebolo nutné žiadne prídavné zariadenie. Skúsenosti s našou vlastnou telemetriou totiž jasne ukazovali, že amatérska výroba takéhoto zariadenia s displejom, tlačidlami a akustickou signalizáciou vôbec nie je jednoduchá a naše možnosti čo i len na malosériovú výrobu sú nulové. A tak nás potešil mail od firmy FrSky, v ktorom sú informácie, ktoré prinášame zrejme ako prví v tomto regióne. Vo februári (v únoru) tohto roku firma Frsky plánuje predávať ďalšie príslušenstvo ku svojmu Two Way Telemetry System: niekoľko druhov senzorov, sensor connecting hub (výstižné slovenské označenie sme nenašli) a LCD-displej. Pomocou tejto výbavy bude možné monitorovať: výšku, rýchlosť, zrýchlenie, otáčky, množstvo paliva a ďalšie hodnoty.

autor: Janko O.

Komentáre: 12 | 25. 1. 2011, 18:10 | Prečítané: 9315x

Pred skoro tromi týždňami sme uverejnili článok „Na návšteve vo firme FrSky“, teda vlastne prvú časť minisérie.

A trpezlivo sme čakali na 2. časť, ktorú (ako sme dúfali) JanekX čoskoro pripraví.

A ako sa hovorí: „Trpezlivosť ruže prináša“, dočkali sme sa.

Tentokrát to bude pohľad viac „pod pokrievku“ (pod pokličku) firmy FrSky, teda do výroby.

A na záver poteší aj pohľad na mesto Wuxi, kde firma sídli.

Klobúk dole, Číňania.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 28. 8. 2016, 09:08 | Prečítané: 5499x

Tématicky tento článok patrí do seriálu „Senzory k telemetrii FrSky“, ale predpokladaná rozsiahlosť tejto minisérie by spôsobila, že jednotlivé diely by mali svoje „poddiely“, čo by znamenalo neprehľadnosť až chaos. A tak sme sa rozhodli vytvoriť nezávislú „vetvu“ seriálu o senzoroch vhodných k telemetrii FrSky, podobne ako zrejme bude mať svoju vetvu aj pripravovaná miniséria o merači spotrebovanej energie.

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 30. 10. 2010, 17:33 | Prečítané: 15289x

Na základe rozsiahlej diskusie na RC Mánii, kde sa niektorí modelári sťažovali, že v lete pri vyšších teplotách v trupe ich modelu, RC prijímače Futaba FASST prestávajú fungovať, rozhodli sme sa overiť teplotnú odolnosť modulov a prijímačov FrSky Two Way Telemetry System.

Firma Futaba pre svoje prijímače FASST udáva hornú pracovnú teplotu maximálne +50 stupňov Celzia, zatiaľ čo firma FrSky pre svoj Two Way Telemetry System neudáva nič.

A tak sme sa rozhodli, dať vysielačovým modulom DJT a DFT a aj prijímačom D8R riadne „zabrať“.

autor: Janko O.

Komentáre: 6 | 29. 8. 2022, 14:07 | Prečítané: 8621x

V polovici marca nám náš priaznivec, maďarský modelár a šikovný elektronik István Magi poslal link na Web stránku jeho klubu.

Okrem toho, že to je graficky veľmi pekná Web stránka, do pozornosti nám bol dávaný šikovný program na nastavenie FrSky telemetrie, o ktorom sme neskôr zverejnili rovnomenný článok.

Koncom apríla nám István poslal mail, v ktorom nám predstavil svoj ďalší produkt pre FrSky telemetriu, tentokrát pre priaznivcov FPV.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 6 | 5. 5. 2011, 22:15 | Prečítané: 13155x

V duchu nášho pôvodného zámeru, maximálne využiť základnú telemetriu FrSky, prinášame návrh riešenia jednoduchého modulu, na akustickú signalizáciu stavu, kedy v pohonnej batérii zostáva už len prednastavené množstvo kapacity.

Tento modul je zapojený do AD-vstupu RC prijímača D8R v modeli, avšak na strane pilota netreba nič, pretože nastavenie prahových hodnôt aj akustickú signalizáciu zabezpečí modul FrSky Two Way Telemetry System v RC vysielači.

Článok bol napísaný 17.11.2010.

autor: Janko O.

Komentáre: 4 | 26. 7. 2014, 11:52 | Prečítané: 13990x

Asi takýto "povzdych" sa objavil v sekcii Vaše postrehy - denník - chat a k tomu link na novinku na Web stránke firmy FrSky.

Autorom povzdychu je náš český kolega Radek L.

Keď sme si to pozreli, povzdychli sme si rovnako ako Radek:

Už aby to bolo na HC.

-----------------------------

pripravil: Janko O.

Komentáre: 9 | 1. 7. 2011, 12:17 | Prečítané: 12190x

Dnes prinášame ďalší článok od nášho maďarského kolegu Istvána Magi.

Popisuje odporový delič pre FrSky telemetriu.

autor: István Magi

preklad: Imrich Kišš

Komentáre: 0 | 5. 9. 2012, 13:54 | Prečítané: 8730x

Prinášame iný (tranzistorový – bez operačných zosilňovačov) variant jednoduchého modulu, na akustickú signalizáciu stavu zostávajúceho náboja (energie, kapacity) v pohonnej batérii. Tento modul je zapojený do AD-vstupu RC prijímača D8R v modeli, avšak na strane pilota netreba nič, pretože akustickú signalizáciu (aj nastavenie prahových hodnôt) zabezpečí modul FrSky Two Way Telemetry System vo vysielači.

Tento variant prináša jednoduchšie – logickejšie nastavenie akustickej signalizácie: nepostupuje sa od 193 smerom dole, ale od 0 smerom hore, do 255. Ak napr. chceme, aby sa signalizácia spustila po vyčerpaní 2000 mAh, nastavíme 200 (x 10 mAh).

Navyše: nastavením vhodnej hodnoty "deliaceho pomeru" (volt ratio) je na telemetrickom displeji FrSky FLD-02 možné priamo odčítavať spotrebovanú energiu.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 30. 7. 2014, 10:00 | Prečítané: 20422x

Hoci by sa niekomu mohlo zdať, že za tie tri týždne, ktoré uplynuli od zverejnenia druhej časti tohto seriálu, sme na spojení vysielača Turnigy i10 s osvedčeným modulom FrSky nič neurobili, opak je pravdou.

Pracovali sme usilovne, len „v tieni“ prác na Ed_Open stabilizeri to nebolo tak vidno.

Takže výsledky nášho úsilia vyťahujeme na „denné svetlo“ až teraz.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 15. 3. 2015, 18:54 | Prečítané: 7932x

Je to už jeden a pol roka, čo sme zrejme ako prví v SK + CZ modelárom predstavili šikovný program na nastavovanie telemetrických modulov FrSky, ktorého autorom je náš maďarský modelársky kolega István Magi z mesta Miskolc.

Medzitým István svoj program ďalej vylepšoval a my dnes s jeho súhlasom prinášame jeho podrobný popis.

autor: István Magi

preklad: Imrich Kišš

Komentáre: 4 | 21. 8. 2012, 08:34 | Prečítané: 8557x

19.januára (2015) sme v článku „V novom roku „v novom“, aj bez predsavzatí“ naznačili, že „do toho“ ideme.

Tým sme mali na mysli, že máme v pláne môj staručký vysielač JR X-3810 nahradiť oveľa modernejším a „trendovejším“ vysielačom Turnigy i10.

A tak sme popri prácach na Open flight stabilizeri a Open AssOrxe, dokončovaní Skippera a príprave SkyMule na lyžovačku, čo-to popracovali aj na spojení vysielača Turnigy i10 s RF modulom FrSky.

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 14. 2. 2015, 15:24 | Prečítané: 9704x

V nedeľu (13.3.2011) večer sa v sekcii “Vaše postrehy - denník – chat” na našej Web stránke objavil odkaz, ktorý nás veľmi potešil.

Maďarský modelár István Magi z mesta Miskolc vytvoril program na pohodlné nastavovanie úrovní alarmov telemetrie FrSky (Two Way telemetry System), ktorý je oveľa prepracovanejší, ako pôvodný program.

Pochopili sme to tak, že nám István tento program ponúka, čo sme s vďakou prijali a teraz ho ponúkame aj vám.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 4 | 14. 3. 2011, 19:48 | Prečítané: 8381x

Co umí jedna z levnějších telemetrií a co je vlastně všechno třeba pořídit? Možná zjistíme odpověď.

Už nějakou dobu je na trhu několik telemetrických systémů, které dovolují zobrazovat informace o dění na palubě modelu přímo na vysílači, nebo na externím displeji.

Těchto systémů je dnes už velmi mnoho, ať už přímo integrovaných do vysílačů, nebo externích.

My se podíváme na zoubek telemetrii FrSky, kterou podrobíme dlouhodobějšímu testu v několika různých modelech.

autor: Dr.LuckyLuke

pripravil: Janko O.

Komentáre: 7 | 23. 3. 2012, 14:30 | Prečítané: 15457x

Za uplynulé dva týždne sme finišovali na spojení vysielača TGY-i10 a RF-modulu FrSky. Dá sa povedať, že všetko je hotové na 98 až 99%.

Okrem toho sme trochu „zrenovovali“ aj (univerzálny) pult na vysielač, ktorý mi ešte pred rokmi urobil pán Mirko Čamaj.

A tak tohto roku „vyrazím“ na lúku alebo kopec nie len s novým vysielačom, ale aj s „novým“ pultom (a vyzerá to, že aj s novým modelom (vetroňom Heron)).

autor: Janko O.

Komentáre: 4 | 29. 3. 2015, 12:32 | Prečítané: 9947x

V predchádzajúcej časti sme zverejnili schému zapojenia jednoduchého varia pre telemetriu FrSky s tlakovým senzorom MPX4115A (Motorola, FreeScale), ktorý má tzv. napäťový výstup. Citlivosť celého varia je samozrejme závislá od citlivosti tlakového senzora, ktorej jednotkou je mV/kPa. Citlivosť senzora MPX4115A (45,9 mV/kPa) sme (právom) označili za „úbohú“ a preto ak sme chceli citlivosť varia významne zvýšiť, museli sme sa „poobzerať“ po inom tlakovom senzore.

autor: Janko O.

Komentáre: 12 | 12. 11. 2010, 07:52 | Prečítané: 14257x

V dnešnej časti v podstate prinášame informáciu o tom, že vysielač Turnigy i10 s FrSky modulom je hotový a aj v praxi overený.

Znamená to, že je vybavený všemožne otočnou anténou (čo sme pôvodne ani nemali v pláne), ktorá sa nachádza vo svojom definitívnom umiestnení, pod minipočítačom BenQ S6.

A v takejto konštalácii boli s vysielačom realizované aj praktické skúšky – teda bol ňou riadený model.

autor: Janko O.

Komentáre: 4 | 14. 4. 2015, 17:16 | Prečítané: 8296x

Náš modelársky kolega a kamarát Oliver, ktorý na modelárskych internetových fórach vystupuje pod menom Olisoft, nám poslal popis, ako prijímač FrSky D4RF upraviť na meranie externého napätia, napr. napätia pohonnej batérie.

Popis je detailný – naozaj podrobný a doplnený mnohými fotografiami.

autor: Oliver, alias Olisoft

Komentáre: 2 | 12. 2. 2021, 08:03 | Prečítané: 3420x

Potrebujeme na pár dní zapožičať Telemetry Sensor Hub FrSky FSH 01. Uhradíme všetky poštovné výdaje a priložíme aj drobnú odmenu. Potrebujeme iba zosnímať tvar prenosového protokolu. Ak niekto tento hub má a je schopný toto zosnímať na osciloskope, nebude ho nutné ani zasielať.

kontakt: rcmodely@cevaro.sk

Ďakujeme!

Komentáre: 7 | 3. 1. 2020, 09:58 | Prečítané: 2581x

Keď sme takmer pred rokom merali dosah modulov Assan 2,4 GHz, zistili sme, že nemáme dostatočne veľkú lúku, hoci sme merania realizovali v katastri obce Veľká Lúka. O meranie dosahu modulov FrSky Two-way 2.4GHz System Telemetry sme sa radšej už ani nepokúšali, pretože ich deklarovaný dosah je ešte väčší, ako pri moduloch Assan.

A tak nás potešilo, keď tieto merania pred pár dňami urobili naši modelárski kolegovia Olisoft a Ddano007.

A takmer v rovnakom čase sa pokúsil o zistenie dosahu iných prijímačov, konkrétne OrangeRx Spektrum DSM2 Compatible 6Ch 2.4GHz Receiver ďalší náš kolega Iwojima1.

V tomto článku sú zhrnuté ich poznatky.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 10 | 28. 2. 2011, 19:27 | Prečítané: 11798x

Produktom od firmy FrSky sa na našej stránke venujeme dávno. Samozrejme hlavne kvôli dostupnej telemetrii. Tá má mnoho podôb, tak ako sme naznačili vo viacerých článkoch. Dokonca má - ako ja hovorievam – nekonečné možnosti. Ale asi najdostupnejšou formou je kontrola napätia napájacej batérie pomocou napäťového senzora. Ten je veľmi jednoduchý, pretože sa jedná v podstate iba o odporový delič. Brat Janko O. pripravil schému takého deliča, ale tá je pre neelektronicky znalých určitým problémom - aj keď schému prelúskajú, nevedia, ako to celé zostaviť. A tak si dnes ukážeme, ako taký delič urobiť v domácich podmienkach aj pre menej zdatných, a to metódou step-by-step, čiže ako po našsky povie – krok za krokom. S cenou do pol eura...

autor: mior

foto: Kačenka Oravcová

Komentáre: 17 | 13. 6. 2021, 08:02 | Prečítané: 19997x

Minule sme popísali prvé úpravy vysielača Turnigy i10.

Pred sebou sme mali víziu týždňa dovolenky a víziu množstva pokroku pri prácach na „vložke“ vysielača, ktorému sme dali pracovné meno: Turnigy i10 + FrSky. Lenže ako hovorí stará múdrosť: „Ak chceš Boha rozosmiať, povedz mu o svojich plánoch.“

A tak Boh mal asi víziu, že nás (najlepšie) počas dovolenky „skosí“ chrípkou, či niečím podobným. A oboch naraz.

Ale aj napriek vysokým teplotám a neprestávajúcim úporným bolestiam hlavy sme predsa len na úprave vysielača trochu popracovali.

autor: Janko O.

Komentáre: 14 | 21. 2. 2015, 09:27 | Prečítané: 9129x

To, že sa o využitie gýr a letových stabilizátorov v modeloch lietadiel už roky zaujímame, nie je žiadnym tajomstvom.

Viacero takých zariadení nám prešlo rukami a pred pár rokmi, nespokojní s ich vlastnosťami a možnosťami, sme si na báze Orange Flight Stabilizera RX 3S postavili a napísali program pre vlastný 3-procesorový letový stabilizátor, ktorému sme dali meno AssOrx.

Potom sa objavil Open Flight Stabilizer (opäť na báze RX3S) a napokon náš kamarát Edo Bovan na základe našich podkladov upravil program JohnaRB „k obrazu nášmu“.

Od tej doby máme Letové stabilizátory so softvérom „Ed“ namontované vo všetkých našich modeloch.

Medzi tým sa však objavili ďalšie letové stabilizátory, napríklad aj od (našej obľúbenej) firmy FrSky, zaintegrované do RC prijímača S8R.

autor: Janko O.

Komentáre: 4 | 22. 11. 2021, 08:11 | Prečítané: 8233x

Zdravím kolegy modeláře. K napsání této úvahy mě přivedl fakt, že jsem si chtěl pořídit o málo lepší rádio. Jelikož používám ke své spokojenosti víceméně roky systém Spektrum DSM2/X na vysílači DX6i a mám hodně přijímačů, zajímal jsem se o novější typy rádia.

Dále ještě používám systém Frsky s rádiem Taranis X7 a to hlavně kvůli telemetrii a hláškám. Co mě právě chybělo u již zmiňovaného rádia Spetrum bylo hlasový výstup stavů, hodnot i telemetrických dat.

Tak jsem samozřejmě jako každý modelář porovnával a hodnotil, které rádio by bylo NEJ pro moje polétání.

autor: Stanislav Hanisch

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 31. 8. 2021, 16:17 | Prečítané: 2071x

Pre syna som svojho času na prvé živé zoznámenie sa s kniplami RC súpravy (mimo simulátorov) postavil podľa podkladov p. Fabiána nenáročný model Junior.

autor: Vladimír Perešíni

pridal: mior

Komentáre: 14 | 25. 9. 2021, 08:07 | Prečítané: 15551x

V úvode pripomeňme náš pôvodný zámer, ktorý sa v tejto časti pokúšame plniť: „Rozhodli sme sa navrhnúť síce „hlúpučké“ ale jednoduché vario s dvojitým operačným zosilňovačom, ktoré si môže postaviť každý trochu elektronicky zručný záujemca. Tým sme trochu zúžili škálu použiteľných tlakových senzorov na typy, ktoré majú tzv. „napäťový výstup“. Citlivejšie tlakové senzory s digitálnym výstupom sú tým pádom vhodné len pre mikroprocesorové variá.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 3. 11. 2010, 07:00 | Prečítané: 16316x

Po úspešnom otestovaní prenosu, ale hlavne zobrazenia a záznamu telemetrie mi zostal posledný test: Sila signálu vzhľadom ku vzdialenosti modelu od vysielača.

Myšlienka bola taká, že nemusím merať vzdialenosť, ale výšku. Proste budem stúpať v špirále nad seba. A potom v zázname porovnám graficky výšku so silou Tx a Rx signálu.

Myšlienka jednoduchá, ale ... ale.

autor: Milan Hrk

Komentáre: 2 | 12. 1. 2019, 15:37 | Prečítané: 4019x

Nad možnosťou identifikácie modelu som rozmýšľal už dávno, ale článok Janka O. na jeho webe, kde popisuje kuriózne lietanie s dvoma modelmi naraz, mi túto myšlienku pripomenul.

Teda: samozrejme, že mne sa to stať nemôže, ja akumulátor z modelu hneď po pristátí vyberám … a to, že som pred pár rokmi utopil v Chorvátsku polystyrénovú F-15 s tým nijako nesúvisí.

Akumulátor z modelu, s ktorým som lietal predtým som vybral!

Len som … ehmmm … akosi zabudol prepnúť na nový model vo vysielačke.

autor: Ddano007

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 26. 7. 2021, 08:08 | Prečítané: 2704x

Náš modelársky kolega a kamarát Janči Katuška alias Diosko nám do rubriky Vaše postrehy napísal nasledujúci postreh:

„Páni, opensource projekt, ktorý stojí za pozretie a možno aj za bližšie preskúmanie.“

A nasledoval odkaz na nasledujúci článok a video.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 15. 2. 2013, 17:40 | Prečítané: 7196x

Pred vyše piatimi rokmi - na Nový rok (1.1.2014) sme spomenuli, že sme dostali mail od nášho kamaráta Istvána Magi.

Dáva nám do pozornosti projekt Cheali chargers s tým, že je to Open Source Project.

Zaujalo nás to. A sľúbili sme, že neskôr prinesieme článok venovaný tejto problematike.

Takže dnes si pripomenieme prvú časť.

autor: István Magi

preklad: Imrich Kišš

pripravil: Janko O.

Komentáre: 18 | 7. 11. 2019, 09:10 | Prečítané: 18889x

Väčšina modelárov presadzuje zásadu: Len nič nemerať!

A drvivá väčšina modelárov má ešte „vyššiu“ zásadu: Len nič nepočítať!

Lenže my sme takí voláki "opační".

Keď ideme do nového projektu, tak čo sa dá (teoreticky) vypočítame alebo nasimulujeme – v počítači.

A čo sa vypočítať alebo nasimulovať nedá (alebo to nevieme), to zmeriame.

A až potom začneme projekt realizovať.

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 21. 8. 2021, 08:20 | Prečítané: 2599x

Dění kolem palcových RC souprav Flysky (a Turnigy) jsem nějaký čas poněkud opomíjel a tak jsem po čase přišel s menší sérií článků, co se za tu dobu událo.

Šestikanálovou vysílačku FlySky FS-i6 (Turnigy TGY-i6) jsem zde představil na podzim roku 2014.

Zhruba o rok později se pak na GitHubu objevil projekt, dávající si za cíl rozšířit možnosti vysílačky FS-i6 (TGY-i6) pomocí softwarových modifikací.

autor: Michal Nováček, pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 15. 7. 2021, 08:15 | Prečítané: 5530x

Náš modelársky kolega a kamarát, v modelárskom kyber-priestore známy pod prezývkou Ddano007, rovnako ako my, už roky používa prijímače FrSky D8R.

A rovnako ako nás, aj jeho trápi ich „nezohnateľnosť“ na trhu.

Ale to by nebol Dano, aby niečo „nevyšpekuloval“.

autor: Ddano007

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 23. 7. 2021, 08:24 | Prečítané: 3655x

Vysielač Taranis má „za normálnych okolností“ krížové ovládače (kniple) osadené potenciometrami.

Avšak vysielač Horus už má krížové ovládače osadené hallovými sondami.

A nedávno začala firma FrSky ponúkať možnosť vybaviť si takýmito kniplami aj vysielač Taranis.

Ako sa s výmenou krížových ovládačov svojho Taranisa „popasoval“ Roman Vojtěch, alias „Lomcovák“, sa môžete dočítať ďalej.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 4 | 2. 4. 2017, 16:43 | Prečítané: 4677x

Na Web stránke Martina Pilného www.pina.cz sme už dávnejšie našli zaujímavý a inšpirujúci článok.

Lacné vario, ktoré stúpavé prúdy signalizuje tak, že model "vrtí chvostom". Alebo je možné pripojiť jeho napäťový výstup k telemetrii FrSky a získať tak signalizáciu priamo pre pilota.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 2 | 14. 2. 2014, 15:55 | Prečítané: 7464x

Tak ako som vo svojom novoročnom predsavzatí-nepredsavzatí (V novom roku v novom aj bez predsavzatí) naznačil, od roku 2015 by som chcel svoje modely riadiť novým vysielačom. No a to, čo som naznačil, to som aj splnil.

Vysielač Turnigy i10 „konvertoval“ na FrSky-ovský obojsmerný komunikačný systém a v tomto roku (2015) má nabehaných už niekoľko desiatok „motohodín“.

Jediné, čo ma v porovnaní s mojim „starým“ vysielačom (JR X-3810) trápilo, bola slabšia výdrž napájacej batérie.

Trápilo, ale už netrápi.

autor: Janko O.

Komentáre: 11 | 5. 9. 2015, 12:20 | Prečítané: 5713x

Naše prvé moduly na 2,4 GHz boli značky Assan. Systém to je lacný a veľmi spoľahlivý a preto sme si ho obľúbili.

Neskôr sme vďaka možnosti voľného telemetrického kanála prešli na FrSky, ale ako sa hovorí: „Stará láska nehrdzavie“. A tak niekoľko Assanov stále máme, používame a nehodláme sa ich „zbaviť“.

A zistili sme, že nie sme sami. Peter Baláž alias Bulman je na tom rovnako a navyše našiel „bezplatný“ spôsob, ako zo šesť-kanálového prijímača Assan urobiť prijímač sedem-kanálový.

autor: Peter Baláž alias Bulman

pripravil: Janko O.

Komentáre: 8 | 17. 3. 2012, 10:49 | Prečítané: 4800x

Od zverejnenia predchádzajúcej - 5. časti tohoto seriálu už uplynul nejaký čas a medzitým sa toho na "poli" telemetrie pomerne dosť udialo, ale nebolo to nič nečakané. Viacerí veľkí a renomovaní (Futaba, JR, Graupner, Multiplex, Hitec, Spektrum), ale aj menší (MZK servis) a pomerne neznámi (FrSky - pôvodne FriSky) výrobcovia RC súprav a RC vybavenia, predstavili svetu svoje nové výtvory, či už kompletné RC súpravy, alebo aspoň VF moduly (samozrejme 2,4 GHz) do už existujúcich vysielačov a k tomu prislúchajúce prijímače. A čuduj sa svete, každý z nich je vybavený telemetriou.

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 26. 1. 2011, 18:54 | Prečítané: 11796x

Okurková sezóna se dobře vyplňuje zprávami o žralokem pozřených učitelkách na Jadranu.

Předpokládám ale, že na stránkách věnovaných RC modelařině čtenáře více zajímají informace o tom, co vyplivne hospodářský tygr z Číny ;)

Následující článek si tak dovolím věnovat možné evoluci palcových RC souprav z produkce čínské firmy Flysky.

Po desetikanálové soupravě FS-i10, která je v prodeji od minulého roku, to vypadá, že Flysky to myslí s osmnáctikanálovou RC soupravou FS-i18 vážně.

autor: Michal Nováček

Komentáre: 0 | 21. 7. 2015, 09:25 | Prečítané: 4856x

Mladý (a evidentne technicky zdatný) študent - maturant Miroslav Lakota sa rozhodol v rámci SOČ (Stredoškolská Odborná Činnosť) prerobiť Babettu 215 na elektropohon.

Nemá to s modelárstvom vlastne nič spoločné, ale Miroslav sa rozhodol, že na to použije modelárske diely.

Pri nabíjaní pohonnej batérie používa „náš“ obmedzovač, spomínaný v článku „Obmedzovač napätia LiPol článkov pri nabíjaní“, ktorý trochu „zodolnil“. Napísal nám o tom mail.

autor projektu: Miroslav Lakota

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 7. 2. 2015, 10:57 | Prečítané: 8125x

Tak tento názov, prosím pekne, vymyslel môj brat Miroslav. Že je možné umlčať šum v pauzách počas komunikácie, to som vedel. Že je možné umlčať opozíciu, to som si všimol už „za starých čias“. Že je možné umlčať aj médiá, aj to už dávno nie je nič nové. Ale že by bolo dobré umlčať telemetriu, to sa mi nechcelo veriť. A cez to všetko je to tak. Niekedy naozaj treba telemetriu umlčať.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 22. 10. 2010, 07:51 | Prečítané: 12800x

Verím, že keby sme na česko - slovenských modelárskych fórach vyhlásili anketu na tému, kto mi najlepšie poradí ohľadne RC súpravy Turnigy 9X, tak zrejme unisono zaznie jedno meno – jeden nick: Richard Mrázek - RiMr.

Lenže Richard nie je len špecialista na spomínané súpravy, ale je to „univerzálny“ modelár a nadšený experimentátor, ktorý sa o svoje vedomosti a skúsenosti ochotne podelí. Dôkazom toho je dostatok jeho vecných diskusných príspevkov na RC Mánii a viacero názorných videí na YouTube.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 4 | 28. 11. 2010, 18:42 | Prečítané: 16042x

Vyzerá to ako nejaký odtrhnutý zvyšok vety, ale …

Je to vlastne voľné pokračovanie nadpisu minulého článku: Zmerali sme ťah pohonu 2,8m bombardéra B-24 Liberátor.

Lenže sme nechceli „miešať hrušky s jablkami“ a hoci sme obe merania urobili v jeden deň - „jedným vrzom“, tak sme meranie parametrov pohonnej jednotky, zloženej zo 127-mm dúchadla, oddelili do samostatného článku.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 27. 8. 2021, 08:06 | Prečítané: 3125x

Keď sme presne pred týždňom zverejnili článok „Raz (možno) budú naše psy slobodnejšie ako naše modely“, ani vo sne nám nenapadlo, že práve my sami budeme jedni z prvých, ktorí svoj model takpovediac „priviažu na reťaz“.

Keby na reťaz: skôr na ťažnú tyč (podobne ako nákladné autá).

Nie že by sme si tým chceli „predchádzať“ Dopravný úrad a jeho Rozhodnutie 1/2015 tak chceli doviesť do Ad Absurdum.

Nie, dôvody sú oveľa prozaickejšie:

Vyvíjame stabilizátor výšky letu pre model CanadAir CL-84.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 15. 1. 2016, 12:18 | Prečítané: 4696x

Tak takto nejako, asi pred rokom - v tej „koronárnej“ dobe, prebiehala naša konverzácia na diaľku:

Medzi Miroslavom a mnou.

Aj medzi Milanom a mnou.

Miroslav býva v Novom Meste nad Váhom a my dvaja (starší) bratia sme tu, v Banskej Bystrici.

Ale aj tak sme všetci dodržiavali odporúčanie: Zostaňte doma!

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 3. 9. 2021, 07:53 | Prečítané: 3923x

Minulý týždeň nám Janči (Diosko) dal do komentárov link na zaujímavý článok, či skôr porovnanie.

Keďže nás článok zaujal, nelenili sme a autora sme požiadali o povolenie na jeho zverejnenie na našej web stránke.

On súhlasil a tak vám ho teraz predkladáme.

autor: PeterRC

pripravil: Janko O.

Komentáre: 5 | 20. 10. 2014, 16:29 | Prečítané: 7414x

V polovici decembra 2014 sa na HobbyKingu objavila zaujímavá novinka: 10-kanálová RC súprava Turnigy TGY-i10.

Zaujala hlavne peknou farebnou (dotykovou) grafikou, ale aj celkové vyhotovenie je možné označiť za vydarené.

Niekomu sa celkový dizajn javí byť možno trochu konzervatívny, nám to však neprekážalo.

Vadilo nám niečo iné.

autor: Janko O.

Komentáre: 21 | 4. 1. 2015, 10:59 | Prečítané: 9514x

Pred časom na jednom modelárskom fóre akýsi modelár položil túto otázku:

"Jak mohou být dlouhé kabely od přijímačovek do přijímače? Potřebuju je posunout o cca 50 cm. Je v tom nějaký problém?"

Dostal (podľa nás) v podstate správnu odpoveď, niečo v zmysle: "Dej tam filtrační kondík."

Ale na záver jeden notorický "diskutér" celú tému spochybnil otázkou: "Proč?" Len tak, bez vysvetlenia, bez zdôvodnenia a bez čoby len náznaku akéhokoľvek alternatívneho riešenia. Tým vlákno skončilo.

My sa tu pokúsime priniesť naše: Preto!

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 19. 9. 2021, 08:15 | Prečítané: 10582x

Takmer štyri roky existencie našej, na modelársku techniku orientovanej web stránky, nás oprávňuje na určité bilancovanie, či snáď priam na štatistiku.

Pravdu povediac, modelárstvo na Slovensku je (mierne povedané) trochu konzervatívne.

Na vlastnej koži sme mali tú česť okúsiť odpor mnohých modelárov pri presadzovaní - zavádzaní niektorých (v podstate nijak prevratných, skôr do tej doby málo obvyklých) technických noviniek.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 6 | 13. 11. 2013, 13:06 | Prečítané: 7871x

Už nejaký čas je možné na (väčšinou zahraničných) modelárskych fórach čítať správy o problémoch firmy Horizon Hobby s RC súpravami alebo samostatnými RC prijímačmi Spectrum. Dlho som to nebral vážne, ale keď som zazrel túto karikatúru, povedal som si: „Tu už ide do tuhého!“

pripravil: Janko O.

Komentáre: 7 | 30. 8. 2010, 21:05 | Prečítané: 8947x

Ešte ani deň neuplynul od našej výzvy, v ktorej povzbudzujeme modelárov, aby sa pochválili svojimi výtvormi a v našej mailovej schránke sa už objavilo niekoľko správ.

Paradoxne, ako prvý sa odvážil francúzsky modelár Jean-Michel Ramond, pravdepodobne z mesta Toulouse. Takže úsilie môjho brata Miroslava, zverejniť výzvu vo viacerých svetových jazykoch, prinieslo svoje ovocie.

Práve Francúzsko má v našich predstavách podobu romantickej krásnej krajiny, plnej umeleckých diel, kde stále svieti slnko, príjemne špliecha more a kde dobrosrdeční ľudia jedia dobré jedlá, ktoré zapíjajú dobrým vínom.

Ale zároveň je to priemyselná krajina, kde Marcel Dassault stvoril celú generáciu lietadiel, ktoré sa stali legendou: Mirage.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 1 | 13. 2. 2011, 08:35 | Prečítané: 5748x

Meranie dosahu celej súpravy 2,4GHz priamo v teréne je jedinou správnou metódou ako overiť funkcieschopnosť súpravy.

Čo však robiť, keď je dosah príliš malý (pár metrov)?

Ako nájsť chybu?

Na vine je vysielač alebo prijímač?

Teda skôr ich antény alebo ich prívodného koaxiálu...

autor: vpershing

pridal: mior

Komentáre: 8 | 19. 2. 2019, 09:32 | Prečítané: 10057x

Dnes spúšťame sériu článkov o zariadení ArduPilot.

Ich autorom je náš kolega - český modelár, používajúci prezývku CzechUavGuy, ktorý sa v tejto problematike dobre vyzná.

A čo to vlastne ArduPilot je?

Je to zariadenie podobné známemu FY-41AP (ktorého fantastické možnosti mi predviedol Stano O. a sú zmieňované v článku „Veď aj toto je (len trochu väčšie) Horten UFO“), avšak založené na platforme OpenSource Arduino.

autor: CzechUavGuy

pripravil: Janko O.

Komentáre: 3 | 25. 11. 2014, 08:05 | Prečítané: 7386x

Tí, čo používajú rôzne kanálové spínače, GYRÁ s elektronickým riadením zisku a mix-moduly, ktoré sú priamo v modeli, to možno poznajú.

V skúšobnom zapojení na stole všetko funguje, po inštalovaní do modelu už nie, alebo je činnosť týchto zariadení prinajmenšom prapodivná.

Možno tento článok nemusí zaujímať všetkých, ale tí, ktorí sa rozhodli let svojich modelov stabilizovať gyrami (napr. MKS380, či Turnigy380), by si ho asi prečítať mali.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 2. 4. 2022, 08:06 | Prečítané: 10985x

Keď nám koncom júla (červenec) náš verný prispievateľ Vpershing poslal mail a video, v ktorom nám dal do pozornosti multikopter Michala Maslíka, povedal som si: Toho chlapca ja predsa poznám. Veď je to „náš človek“ - murgašák, teda absolvent Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici.

Veľmi som si prial, mať to šťastie ako Vpershing a „vymáknuť“ Michala nad Sásovou, ako lieta so svojou X-koptérou.

Nestalo sa.

Zato som mal šťastie teraz, keď som sa vracal z kontroly u chirurga a „vymákol“ som Michala, ako zháňa sprejovú farbu na svoj najnovší výtvor.

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 10. 11. 2011, 16:59 | Prečítané: 6378x

Tento môj naozaj jednoduchý, ale zato prospešný výtvor dávam taktiež kompletne voľne k dispozícii.

Hocikto si ho môže vyrobiť/vyrábať bez obmedzení.

Článok obsahuje plány a popisuje skúsenosti so stavbou.

autor: István Magi

preklad: Imrich Kišš

pripravil: Janko O.

Komentáre: 3 | 21. 7. 2021, 08:21 | Prečítané: 2911x

Naše modely, hoci väčšinou pochádzajú zo stavebníc, sú (našou zásluhou alebo skôr našou vinou) o dosť zložitejšie a komplikovanejšie (hlavne elektronicky) a teda aj pracnejšie a drahšie, ako pôvodne ich konštruktér či výrobca zamýšľal.

Hoci občas zatúžime po „inakších“ - odlišnejších modeloch, realita nás tlačí k nutnosti, radšej použiť ten istý model v iných – odlišnejších podmienkach. Názorným príkladom je Skipper, model s prívlastkom All Terrain Airplane.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 28. 12. 2022, 14:51 | Prečítané: 6126x

Túto veľmi známu francúzsku frázu "Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! by sme v tomto momente preniesli do modelárčiny takto: "Partenavia je mŕtva, nech žije Partenavia!

Alebo presnejšie: Partenavia P66B Ocsar to už má za sebou, je čas na Partenaviu P68 Victor!

Vlastne - Spartacus!

Že nerozumiete? Tak si prečítajte!

autor: mior

video: Monika O.

foto: Monika O. a mior

Komentáre: 0 | 20. 11. 2020, 07:40 | Prečítané: 3193x

Poznámka od Janka O.:

Niekoho môže prekvapiť, prečo tu predkladáme Danov článok, ktorý je venovaný nejakému „polotovaru“.

No Dano popisuje na čo a ako sa dá spomínaný modul použiť. Ale okrem tohto použitia nás Dano inšpiroval …

My máme s týmto modulom určitý „zámysel“ a tento článok vás má takpovediac „predvariť“ a neskôr sa na tento článok len odvoláme.

Bližšie na konci (článku).

autor: Ddano007

úvod (a záver) pripravil: Janko O.

Komentáre: 2 | 9. 8. 2021, 08:05 | Prečítané: 3566x

Ak sa pýtate, že na čo také úžasné som tak dlho čakal, tak vedzte, že na zimu. Presnejšie povedané – na zimu so snehom.

Nie preto, že by som chcel ísť lyžovať, veď lyžujem ako Mistr Bean. Ale lyžovať môžu aj modely (a v mojom prípade oveľa lepšie ako ja).

Môj dvojmotorák SkyMule sa na to „trasie“ už pekne dlho.

A včera sa konečne dočkal.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 3 | 2. 2. 2015, 10:32 | Prečítané: 6064x

To, že radi lietame nielen v lete ale aj v zime, nie je žiadne tajomstvo.

Rukolapným dôkazom je náš článok („Mrazivé“ šantenie so Skipperom na snehu), vrátane fotografií a vydareného videa, za ktoré vďačíme Stanovi.

Ale lietať v zime, obzvlášť za mrazu, je predsa len náročnejšie ako v lete, alebo počas „teplotne znesiteľných“ dní.

A tak sme si na naše „staré kosti“ zaobstarali Rukáv na vysielač.

Všetci traja: Miroslav, Milan a aj ja.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 3 | 7. 12. 2021, 08:15 | Prečítané: 6003x

Náš český modelársky kolega Standa, ktorý používa prezývku Steewe, nie je na našej web-stránke nováčikom.

Na jeho popud sme zrealizovali ďalšiu verziu nášho „blikavého“ pozičného cevaro-osvetlenia: bližšie v článku „(„Cevaro“) Pozičné osvetlenie modelu: iný spôsob zapínania“.

A tiež nás upozornil na možný problém pri preflešovaní letového stabilizátora Orange RX3S na softvér zo „série Ed_“ (Ed_10, Ed_11, Ed_20): bližšie v článku „USBasp Programmer a Open Stabilizer – problém!“

No a teraz sa nám pochválil svojim novým „tešítkom“.

autor: Steewe

Komentáre: 0 | 15. 11. 2018, 10:32 | Prečítané: 5878x

Poznáte to! Keď máte čas lietať, je zrovna počasie, ktoré to neumožňuje.

A keď je zase dobré počasie, nemôžete lietať, lebo ste mimo vašej „leteckej základne“.

Mne sa toto stáva pravidelne, keď dva-tri krát do týždňa cestujem do Trenčína za priateľkou.

A tak som sa už dávnejšie rozhodol, že tento status trochu pozmením.

autor: mior

foto: Tomáš Tomis alias googie

Komentáre: 3 | 8. 4. 2021, 07:45 | Prečítané: 10544x

Celkem často se mě lidé ptají, jak je to s tou teplotou motoru a jak se s tím vypořádat. Na teplotu motoru má vliv několik věcí - venkovní teplota, otáčky motoru, styl jízdy a převody modelu. Nějak se zapomíná na to, že motoru neškodí jen velké otáčky, ale i velmi nízké. Pokud stavíme nový model nebo si jen nejsme jisti tím stávajícím, nabízí se měření teploty motoru jako velmi dobrý nápad. Přestože použijeme aktivní / pasivní chlazení motoru, není to zárukou toho, že se nemůže přehřát a dojde tak k jeho poškození. Jaká je vůbec kritická teplota motoru a jak ji hlídat? Možností je několik a jednu z nich teď zkusím popsat...

Autor: Richard Tomeček

Komentáre: 0 | 24. 3. 2013, 17:04 | Prečítané: 5176x

V komentároch k článku „Silné magnetické uchytenie“ sa pravidelný návštevník našej Web stránky s prezývkou Jack spýtal: „Nesťahujú" takéto silné magnety signál z vysielača? Nezhoršujú teda príjem?“

Mal tým zrejme na mysli vplyv silných magnetických polí na činnosť (citlivosť) RC prijímača.

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 8. 9. 2014, 13:28 | Prečítané: 11593x

Tak som bol v sobotu podvečer po roku konečne lietať.

Týmto som chcel nielen umlčať tých, ktorí (oprávnene) tvrdia: „Čo nám tu tento rozpráva o lietaní, keď lietať nechodí a len do klávesov ťuká.“ Súčasne som chcel potešiť tých, ktorí ma nabádali: „Vykašli sa na to písanie a choď si zalietať.“

Ale hlavne som chcel zmierniť to neznesiteľné svrbenie palcov (a ukazovákov), ktoré sa ma zmocnilo vždy, keď som videl, ako si kamaráti radostne poletujú.

Nebolo to veľa: tri baterky pred zotmením. Niekto by povedal, že to bola „rýchlovka“. Ale aj tak, poviem vám, bolo to krásne po roku opäť zažiť modelársky orgazmus.

autor: Janko O.

Komentáre: 9 | 3. 4. 2011, 08:17 | Prečítané: 5787x

Takmer pred tromi rokmi sme s mojim bratom Miroslavom absolvovali "Assanáciu". Zrozumiteľnejšie povedané, rozhodli sme sa začať v našich RC súpravách používať zariadenia pre GigaHertzové pásmo, konkrétne moduly Assan. Dôvody boli jasné: výborná cena a žiadne sťažnosti používateľov.

Zatiaľ čo prijímače pre pásmo 35/40 MHz majú jednu anténu, prijímače Assan majú dve. Vynorila sa teda otázka : "Je to dipól, čiže antény sú symetrické - rovnocenné"?

Odpoveď je asi prekvapujúca: NIE SÚ !

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 8. 9. 2011, 20:56 | Prečítané: 11094x

Vo štvrtok – deň po „rozhodujúcich“ letoch Miroslavovho 2,5 metrového Herculesa C-130 (krycie meno: Obuch) sme mali v telocvični na Murgaške dohodnutý termín.

Mali sme v pláne zalietať Ďuriho CanadAir-a CL-84 a Milanovho XC-142.

Obidva modely mali za sebou úspešné vznášanie sa „na bakuli“ a tak bol najvyšší čas, aby okúsili voľnosť, zatiaľ aspoň v telocvični.

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 21. 4. 2022, 16:49 | Prečítané: 4761x

Keď sme začiatkom júla (července) boli na Zlete vojenských modelov lietadiel v Gôtovanoch (pri Liptovskom Mikuláši), tak sme Belugu predviedli viac-menej len staticky, pretože kvôli silnému vetru sme nechceli riskovať poškodenie tohto modelu.

A keď sme odchádzali, tak hlavný organizátor akcie – Miško Hrnčiar len tak – nesmelo utrúsil: Toto by som chcel vidieť za letu.

Žiaľ, na vlastné oči zatiaľ nemal možnosť (hoci s Miroslavom plánujeme niekedy (po dohode s Miškom) ísť si zalietať do Gôtovian), ale na našej web-stránke sme zverejnili niekoľko krátkych videí Belugy za letu.

pripravil: Janko O.

videá: Robo J. a Robo T.

Komentáre: 9 | 27. 10. 2021, 08:32 | Prečítané: 3187x

Takmer pred tromi týždňami sme priniesli prvú časť seriálu (ani nevieme koľko bude mať častí) o dokončení stavby dvojmetrového modelu lietadla C-130 Hercules.

Keďže sme sa do dokončenia pustili po deviatich rokoch od zakúpenia výrezov, tak sme úvodný článok nazvali: „Dvojmetrový C-130 Hercules: 9 rokov v Tibete“.

18 dní uplynulo a my sme sa o pokračovaní stavby nijako nezmieňovali: návštevníkom našej web-stránky by sa dokonca mohlo zdať, že sme nerobili nič iné, len sme zalietavali stále nejaké iné nové (hlavne Milanove) modely.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 3 | 26. 4. 2018, 18:08 | Prečítané: 4158x

Pred piatimi rokmi, teda 21.1.2010 sme spustili tento web.

Pravdu povediac, bol to viac-menej miroslavov nápad.

Našim zámerom bolo vytvoriť web stránku orientovanú takmer výhradne na modelársku (elektro)techniku, či skôr elektroniku.

To preto, že vtedy sme si mysleli (a teraz si to myslíme ešte viac), že elektronika v modelárstve bude nezadržateľne expandovať, rovnako ako expanduje v iných odvetviach techniky: v automobilovom priemysle, v komunikáciách, v robotike, …

A kto sa jej úporne bráni, sám sebe zahatáva cestu do budúcnosti a dobrovoľne sa odsúva na „vedľajšiu koľaj“.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 13 | 21. 1. 2015, 10:07 | Prečítané: 4780x

Hoci sme svojho času Aladina a jeho predpovede veterných pomerov dosť „zopsuli“, tak na jeho predpovede daždivých dní sa väčšinou bezproblémovo spoliehame.

A tak keď Aladin pred časom zrazu „hlásil“ relatívne pekný deň (bez dažďa, slabý vietor, kde-tu aj slnko) a na nasledujúce dni skôr dážď, povedal som si: „Buď teraz, alebo nikdy!“

Taktiež bolo treba odskúšať Mirážovo „rozšírené“ pozičné osvetlenie, neustále zdokonaľovaný záznam letových dát a tiež tzv. „letovú asistenciu“.

Okrem toho, Milan má stále v pamäti ten nevydarený štart Miráža z (jeho) ruky a tak bolo treba „vyliečiť“ túto jeho fóbiu (vždy úspešnými) štartmi z Katapultu.

autor: Janko O.

Komentáre: 0 | 16. 9. 2021, 08:16 | Prečítané: 5027x

Pokračujeme druhou časťou seriálu o zariadení ArduPilotMega.

Dozviete sa niečo o:

programovaní ArduPilota, softvéri pozemnej stanice a firmvéri ArduPilota.

autor: CzechUavGuy

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 2. 12. 2014, 16:00 | Prečítané: 6069x

Nie, nie.

Režim store (hovoríme o LiPolkách) nie je nebezpečný. Skôr naopak.

Ale niekedy môže byť nebezpečná „cesta k nemu“.

A to sa ešte musí zbehnúť niekoľko nepriaznivých okolností naraz.

Ale, ak sa (zbytočne) neponáhľate, tak aj cesta, vedúca k režimu Store, môže byť bezpečná, pohodlná a kľudná.

autor: Janko O.

Komentáre: 5 | 12. 11. 2021, 07:55 | Prečítané: 5786x

Hoci to môže vyzerať, že vás chceme nalákať na ďalší zo série filmov o šarmantnom lupičovi Dannym (v hlavnej úlohe George Clooney), tak vedzte že nie.

Len sme použili takú nevinnú slovnú hračku, aby sme vám odľahčenou formou podali neformálnu správu o praktických testoch letového stabilizátora Orange RX3S s naflešovaným softvérom Ed_11.

Pretože práve v uplynulých dňoch (či skôr podvečeroch) sme absolvovali s rôznymi modelmi množstvo a množstvo letových hodín.

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 26. 6. 2016, 17:15 | Prečítané: 4791x

V úvode dnešnej časti poukážem na (viac-menej minimálne) úpravy krídiel Herona.

Podstatná časť článku však bude venovaná oveľa väčšiemu problému:

umiestneniu palubnej elektroniky.

autor: Janko O.

Komentáre: 7 | 20. 12. 2022, 10:51 | Prečítané: 8935x

Pred takmer tromi týždňami sme uviedli úvodnú časť tejto dvojdielnej série.

Ukázali sme v nej začiatok prác na Messerschmittovi Me-262, ktoré začali hneď po jeho havárii.

Dnes ukážeme zvyšok, až do stavu Hotovo!

Však to zase nie je žiadne prekvapenie, keďže sme už pred týždňom zverejnili videá, ako Šwalbe po oprave lieta.

Namiesto množstva slov sme opäť zvolili metódu komentovaných obrázkov.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 11. 6. 2018, 17:15 | Prečítané: 4437x

My sme síce so spaľovákmi „skoncovali“ niekedy pred vyše 30-timi rokmi, ale poznáme mnoho modelárov, ktorí vôni spáleného ricínového oleja stále nedokážu odolať.

Za tie roky sa mnohé zmenilo a tak niektorí priaznivci „čuďákov“ vybavili svoje modely obvodom, ktorý zabezpečuje stabilný žeraviaci prúd pre sviečku z NiCd/NiMH/LiPol batérie, umiestnenej v modeli.

Tento obvod môže súčasne zlepšiť chod motora v niektorých režimoch (napr. pri nízkych otáčkach) „prižhavovaním“ žeraviacej sviečky.

Náš modelársky kolega a kamarát István Magi takýto obvod vyvinul, vyrobil a časom ešte zdokonalil.

autor: István Magi

preklad: Imrich Kišš

úvod a komentár: Janko O.

Komentáre: 0 | 13. 8. 2021, 08:12 | Prečítané: 3118x

Prečo to bude rozhodujúci let?

Pretože podľa toho, ako sa počas neho bude Hercules (alias Obuch) správať, tak podľa toho sa rozhodne o jeho ďalšom osude:

Buď bude rozobraný na súčiastky a penové časti skončia v kontajneri,

alebo

podstúpi ďalšie konštrukčné úpravy a za odmenu aj skrášľovacie procedúry.

autor: Janko O.

Komentáre: 3 | 25. 2. 2016, 14:49 | Prečítané: 6628x

Harmony, to je môj model vetroňa, ktorý má prazvláštny osud: najprv to bolo ťažké detstvo, ale ani na staré kolená to nemá ľahké.

Ale teraz prišla jeho chvíľa, jeho 15-dní slávy a oprávnene sa stal stredobodom mojej (konštruktérskej) pozornosti.

Zažil skrášlenie aj modernizáciu.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 16. 7. 2013, 12:25 | Prečítané: 6259x

V diskusiách na modelárskych fórach sa objavujú opakujúce sa dotazy, ako (správne) zapojiť letový stabilizátor (napr. RX3S).

Keďže my letový stabilizátor Orange RX3S s preflešovaným firmvérom Ed_10, Ed_11, či Ed_20 k plnej spokojnosti používame takmer vo všetkých našich modeloch, jeho prepojenie s RC prijímačom a so servami máme takpovediac „v krvi“.

Navyše, v poslednom období sme toto prepojenie mierne upravili a tak Letový stabilizátor zároveň slúži aj ako Rozvodná doska (Power Board).

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 20. 2. 2021, 08:09 | Prečítané: 6758x

Doba je ťažká.

Okolnosti každodenného života sa denno-denne menia.

Čo a ako to bude o rok?

Čo bude o mesiac?

Čo bude o týždeň?

Niekedy človek nevie ani to, ako to bude zajtra.

….........................

Mať tak niekoho, čo mi to povie. To by bolo! Mať tak svojho vizionára?!

Nuž, ja mám svojho vizionára.

autor: Janko O.

Komentáre: 1 | 25. 10. 2020, 13:48 | Prečítané: 2404x

Na začiatku tohto roku som si (našťastie len tak potichu) povedal, že mám modelov dosť, že si teda (v roku 2017) už žiadny nekúpim, nepostavím, či inak nezaobstarám.

Morálnu „silu“ mi navyše dodávala skutočnosť, že aj naša PC Telemetria bola pôvodne koncipovaná na max. 16 modelov, pričom Trans(V)TOL bol zavŕšením tejto „série“.

Lenže … Ako sme už dávnejšie spomínali, nie je dobré si dávať akékoľvek podobné predsavzatia, pretože modelár má nutkavú potrebu ich neustále porušovať.

A tak keď som koncom leta videl, ako Miroslav „šantí“ so svojim novým modelom – Convergence, bolo rozhodnuté.

A hneď som aj začal premýšľať nad úpravami softvéru našej PC Telemetrie, teda nad „sériou 32“.

autor: Janko O.

Komentáre: 3 | 27. 11. 2017, 17:23 | Prečítané: 6131x

Štyri roky po ťažkej havárii sa aj Vega dočkala svojho zmŕtvychvstania.

S Miroslavom zvykneme hovoriť, že ako bájny vták Fénix povstala z popola.

No z popola, z popola. Vega povstala skôr z igelitky. V nej totiž roky ležali jej ostatky.

A bolo to už jej druhé „povstanie“ a preto je to jej tretí život.

Pripravil: Janko O.

Komentáre: 2 | 28. 9. 2022, 08:24 | Prečítané: 8521x

"Plamenná" diskusia na známom modelárskom fóre pod názvom "Futaba - telemetrie" v nás pred rokmi opäť vyvolala tie zvláštne pocity, keď sme sa aj my zmietali v neistote a hľadali odpovede na otázky:

- Je telemetria užitočná vec, alebo je to nezmysel a zbytočnosť?

- Ak sa do nej hneď nepustíme, znamená to, že nám môže ujsť vlak, alebo to znamená, že sme rozvážni a prezieraví?

A tak sme znovu "oživili" sériu článkov pod názvom "Cesta k telemetrii", ktorá jasne naznačuje náš postoj k modelárskej telemetrii a ciele, ktoré sme chceli dosiahnuť.

Pôvodný článok sme zverejnili 11.2.2010.

autor: Janko O.

Komentáre: 2 | 6. 4. 2017, 15:22 | Prečítané: 13063x

Vyzerá to, že teraz máme tzv. „zalietavacie“ obdobie.

Bude to tým, že počas „dlhých zimných večerov“ sme si modely zaobstarali a pripravovali a keď „vypukla“ jar, začali sme ich zalietavať.

Takže po Miroslavovom Lear Jete LJ-45 od firmy Airline, to bol Milanov Messerschmitt Me-262 Schwalbe od firmy Dynam, no a teraz prišiel na rad Milanov P-51 Mustang Big Beautyful Doll, vyrobený firmou FMS.

Všetky tieto modely majú podvozky, ale keby len to, oni majú podvozky zaťahovacie.

A v tom bol najväčší problém.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 29. 4. 2018, 18:35 | Prečítané: 3314x

V závere článku „Gyrá už aj v simulátoroch“ sme oznámili, že náš vlastný AutoStabilizačný Systém AssOrx je v prvej verzii (3-3-3) hotový a funkčný.

Tiež sme sľúbili, že ho na našej Web stránke čoskoro predstavíme.

No a keďže už začíname s výrobou druhej verzie (5-3-5), tak nastal čas, aby sme svoj sľub splnili.

autor: Janko O.

Komentáre: 4 | 17. 3. 2013, 11:13 | Prečítané: 8756x

Keď sme s bratom Jankom O. pred takmer tromi rokmi „vybehli“ na letiská a kopce s telemetriou na vysielači, boli sme viac–menej na smiech a za čudákov (dovolím si skromne poznamenať, že sme našu telemetriu mali v prevádzke skôr, ako veľké modelárske firmy vo svete).

Veď kto to kedy videl, sledovať za letu modelu rôzne údaje o jeho stave.

A tomu zodpovedali aj poväčšine záporné reakcie na niektorých modelárskych fórach.

autor: mior

Komentáre: 19 | 24. 3. 2011, 07:47 | Prečítané: 7613x

Štvrtok (31.5.2018), piatok, sobota, nedeľa a pondelok.

To boli dni „zasvätené“ intenzívnemu lietaniu. Dalo sa to spoznať aj podľa toho, že sa na našej web-stránke neobjavil žiadny nový článok, ba dokonca sme nestíhali ani „refrešovať“ tie staršie. Hádam sme ani počítač nezapli.

Bolo to krásne, no bolo to aj únavné: vstávali sme skoro ráno a do postele padali neskoro v noci.

V podstate tých dní - „nabitých“ modelárstvom bolo viac ako 5, pretože im predchádzali takmer tri týždne, kedy som denno-denne niekoľko hodín usilovne pracoval na oprave Messerschmitta Me-262 (Schwalbe), aby bol do príchodu Miroslava do Banskej Bystrice pripravený k letu.

Zas je fakt, že v tom období som chodil lietať zriedka.

pripravil: Janko O.

Komentáre: 0 | 6. 6. 2018, 10:03 | Prečítané: 5435x

Ačkoľvek sme v predchádzajúcej časti tvrdili, že k danému dátumu (koniec roka 2010) vášnivá diskusia o Telemetrii už zmĺkla, mýlili sme sa. Vášne znovu vzplanuli a ukázalo sa, že diskusia o telemetrii je nesmrteľná.

Upravený a doplnený pôvodný článok z 15.2.2010.

Pokračovanie tretej časti seriálu o telemetrii.

autor: Janko O.

Zo záveru predchádzajúcej časti vyplynulo, že sa vynorili nové požiadavky, ktoré stávajúca telemetria nedokázala splniť. Meranie jedného napätia bolo nedostačujúce, ale to nebol ťažiskový problém.

Komentáre: 8 | 10. 5. 2017, 15:52 | Prečítané: 13054x

Štvrtá - záverečná časť série krátkych článkov venovaná týmto témam:

Úprava Orange RX3S 3-Axis Flight Stabilizer V2 (verzia bez prijímača)

Spojenie RX3S s SBUS prijímačom - cesta k ďalším kanálom

HW úprava – doplnenie SBUS invertora na dosku stabilizátora

autor: Lubond

Komentáre: 10 | 26. 4. 2021, 07:59 | Prečítané: 8030x

V článku „Ďalší adept na štart z Katapultu: Mirage 2000-5“ sme naznačili, prečo práve tento veľký model - táto veľká delta je (ako dúfame) vhodná na štarty z Katapultu.

Súčasne sme niekoľkými fotografiami dokumentovali jej vtedajší stav.

Odvtedy uplynulo viac ako 15 dní a „mirážov zdravotný stav“, ale aj jeho výzor sa výrazne zlepšili.

Mohlo by sa zdať, že je pripravený k letu.

V podstate áno, ale …

pripravil: Janko O.

Komentáre: 2 | 26. 5. 2017, 15:46 | Prečítané: 4330x

Že nerozumiete? To preto, že to je foneticky. Ale zato sa to rýmuje.

Správne to je: Thank You, BenQ. No ale to sa nerýmuje.

Čo to znamená?

Tým skladáme pomyselnú poklonu mini-počítaču BenQ S6, ktorý nás, ako sa hovorí, vytiahol z brindy.

autor: Janko O.

Komentáre: 4 | 13. 8. 2012, 13:31 | Prečítané: 11607x

Namiesto kráľa sme „dosadili“ Herculesa, ale zmysel tohto historického zvolania zostal rovnaký:

Len čo jeden Hercules „zmizol zo scény“, nič nám nebráni prevolávať na slávu inému "novému" Herculesovi.

….........................

O tom, ako „zmizol zo scény“ prvý (modro-šedý) Hercules, sme už písali.

Ale kde sa vzal ten druhý – červeno-biely?

A čo je to vôbec za model?

pripravil: Janko O.

Komentáre: 1 | 30. 10. 2018, 12:54 | Prečítané: 4502x

Stavebnica je od firmy Maxford USA. Rozpätie 2540 mm (100 palcov). Model je vo farbách Blue Angels, prezývaný Fat Albert.

Popis a foto v článku!

pridal: mior

Komentáre: 0 | 22. 2. 2024, 17:29 | Prečítané: 1515x

Rozšírený a upravený pôvodný článok.

...............................................

Pred časom (čiže pred asi dvanástimi rokmi), len tak z pasie, sme na skúšobnej doske zrealizovali merač vnútorného odporu (Ri) článkov LiPol batérií.

Dospeli sme k názoru, že subjektívny pocit, že nie je LiPolka ako LiPolka, by bolo dobre zhmatatelniť.

Čiže pomocou akéhosi merania zdôvodniť, prečo nie je LiPolka ako LiPolka.

Alebo radšej naopak: na základe meraní určiť vlastnosti LiPolky a tým jej vhodnosť na dané použitie.

autor: Janko O.

Komentáre: 6 | 27. 6. 2021, 08:17 | Prečítané: 18402x

Názov „cevaro osvetlenie“ sme si nevymysleli, ale len prevzali. To raz, pri jednom podvečernom lietaní jeden náš modelársky kolega zahlásil: „To vaše cevaro-osvetlenie ...“

Už ani nevieme, ako veta pokračovala, ale podstatné je, že sa to ujalo a názov „nášho“ osvetlenia bol na svete.

Súčasne sme si uvedomili, že nikde na našej web-stránke nie je jeho ucelený popis, až to začalo vyvolávať dojem, že to nebodaj tajíme a žiadne detaily nechceme zverejniť.

A tak to teda bez problémov odtajníme a zverejníme aj so schémou, s návodom a programom pre mikrokontrolér, pre tých, ktorí by si to chceli sami zrealizovať.

Nie je na tom nič ťažké ani zložité, najprácnejšie je naťahať v krídlach a trupe modelu drôtiky k LED diódam.

autor: Janko O.

Komentáre: 32 | 27. 4. 2021, 08:06 | Prečítané: 11249x

Keď pred štyrmi rokmi vyšiel vpershingov článok o OpenSource a T9X na našej stránke, vzbudil veľmi silné emócie na obidvoch stranách barikády.

Medzitým sa vývoj posunul dopredu a prešiel čas, ktorý umožňuje zhrnúť skúsenosti v tejto oblasti.

autor: mior

Komentáre: 6 | 6. 1. 2014, 09:20 | Prečítané: 7607x

Tento (na našej Web stránke najčítanejší) článok (vrátane niektorých "roztomilých" komentárov) ani po dvoch rokoch nestratil nič na svojej aktuálnosti. Skôr naopak.

............................................................

Kam speje modelárstvo - vidíme a čítame v časopisoch, na internete, stretávame sa s nimi i v reále. Moderným sa stáva virtuálne riadenie reálnych modelov pomocou FPV. Snaha riadiť čoraz väčšie, ťažšie, rýchlejšie modely. Proste vyniknúť niečým novým, ohurujúcim. Dvoj - trojmetrové 20kg stíhačky na kerosín, šesťmetrové vetrone, elektrické pohony s viac ako 1kW...

autor: Vladimír Perešíni

pridal: mior

Komentáre: 45 | 2. 1. 2013, 09:04 | Prečítané: 24063x

správca | ICQ-Vaše ICQ | Podpora miniRS | Styl LazyDays | Sk preklad by beekeeper | Veľkosť databázy: 40225.9 kb